Sanokaapa lähiaikoina enkun kirjoittaneet, (ja muutkin ketkä tiedätte) että oliko puhekurssista kirjoituksissa hyötyä? Opettaja kovasti väittää niin, mutta minä en haluaisi tuota kurssia ottaa... Pelkään vastata englanniksi jo normaaleilla tunneilla, ja puhekurssilla pitäisi pitää esitelmä! Kai siitä olisi hyötyä, mutta ahdistaa ajatellakin niitä tunteja ja suullista koetta.
Enkun puhekurssi
Pelkuri
173038
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Englannin opettajasi nyt tietysti puhuu oman aineensa puolesta. Kannattaa suhtautua kriittisesti.
Itse en ottaisi ko. kurssia sinuna.
meinasin ottaa ko. kurssin mutta taidan jättää väliin myös. vaikuttaa turhalta. osaan jo puhua englantia hyvin, ehkä hieman uutta sanastoa oppii siellä.
Joku sanoi joskus, että siitä kurssista voi tulla ylppäreihin esim. ns. reagointitehtäviä, eli pitää kirjoittaa mitä vastaisi jos joku sanoisi niin kuin nauhalta kuulu... Mutta kai sitä oppii muillakin kursseilla.
juuh totta. mutta noitta ylppäri kuunteluja ja ihan perus kuuntelu tunteja käydän perus kursseillaki. ainakin meillä päin. ja itselläni ei tarvetta oikeasti ole kurssille. ärsyttää vain kuunnella kuinka jotkut epätoivosesti vääntää englantia huonommin kuin oma pikkuveljani joka 15v. enkun keskiarvonikin hieno 9 :)
Mita hyotya on englannin opiskelusta jos kielen puhuminen noin pelottaa?
No ainakin osaan sitten kirjoittaa. Onhan siitäkin hyötyä. :) Ja uskallan myös tavallisia asioita hoitaa englanniksi jos ei ole suomenkielisiä kuuntelemassa:P esim olen englantia puhuvia turisteja auttanut muutamalla sanalla Suomessa. Aion myös opetella uskaltamaan, ja sitten on hyötyä jos osaa vaikka vain teoriassa puhua kieltä. Heti en kuitenkaan halua kurssille esiintymään, pikkuhiljaa on parempi opetella... Ja kyllä minä englantia kuitenkin opiskelun ansiosta ymmärrän, on iso hyöty kun voi esim netistä hakea tietoa englanniksi!
Mee mielummin vaihtariks suoraan. Ei välttämättä tule tuttuja suomalaisia mukaan. Voi siis möngertää englantia ihan rauhassa.
Jep, toi ois yks hyvä vaihtoehto! Tai sit vois mennä vaikka kesäks johonki englannin kieliseen maahan. Pitää varmaan tosissaan harkita.
Mutta hei, kokemuksia, oliko kurssi hyödyllinen _ylppäreitä_ ajatellen?
Hei!
Itse kirjoitan pitkän englannin nyt syksyllä ja käyn samalla englannin puhekurssia. Ja todellakin on hyötyä!! Vaikkei kielioppia nyt niinkään kerrata, mutta kurssilla sanaston käyttö ja ymmärrys parantuvat huimasti, puhumattakaan rohkeudesta puhua vaikka se ei sinänsä liitykään yo-kirjoituksiin. Meidän Open Road-kirjassa oli tosi hyvät teemasanastot joiden avulla pystyi kertaamaan tärkeimpiä sanaryhmiä ja kirjoitetun tekstin tuottamisesta tulee luonnollisempaa kun puhuminen sujuu.
Suosittelen siis lämpimästi kurssia kaikille enkun kirjoittaville abeille!
Kyllä siitä hyötyä on. Esim kuunteluissa kun osaat ääntää tai ainakin tiedät miten joku sana äännetään niin se helpottaa kuullunymmärtämistä huomattavasti. Ja tosiaan ne reagointi tehtävät niin niiden kannaltakin on suurta hyötyä.
Mutta jos sinua pelottaa niin älä mene. Itse kävin viime vuonna ja huh huh oli pupu pöksyssä joka tunnilla mutta elossa selvisin
Ite ostin ko. kurssin kirjan ja luin sen itsekseni. En myöskään tykkää esiintymisestä, joten kurssi oli skipattava.
Sain kirjoituksista L:n.
Vitun noloo jos ei uskalla puhua. Saa olla huono itsetunto jo pelkää puhua. Siinä tapauksessa otat ehdottomasti. Se on todella rento ja hauska kurssi. Suosittelen kaikille!
No ei kaikkien tarvitse tykätä kaikesta. Eikä elämässä kannata muutenkaan mennä asenteella "se mikä on helppoa, kannattaa tehdä".
En tiedä onko kirjoituksissa mitään hyötyä, mutta juuri ton kurssin aloittaneena voin kertoo, että meillä ainakin on tosi ihanat tunnit :D
Ollaan leikitty kaikenlaisia sanallisia leikkejä (niin joo, lukio.. :D) esim. Aliasta pienissä ryhmissä, harjoiteltu mm. lentokentällä asiointia improamisen avulla (tilanteet venyy joskus koomisiin mittasuhteisiin, kun jokainen vie sitä omaan suuntaansa..) katsottu haastatteluja, myöhemmin katsotaan joku leffa ja jutellaan sitten siitä ja sellasta. Lyhyt puhe pitää pitää, ja tosiaan se pidempi esitys, meillä n. 10 min. Nää vikat vähän pelottaa, mutta koitan ajatella, että niidem jälkeen olen taas vähän rohkeampi ja valmiimpi ihminen.
Olen vähän aremman puoleinen kaikin puolin, mutta hyvän kaverin kanssa ja avoimin mielin, itsestään voi löytää ihan uusia puoli tollasella kurssilla! Mä oon tutustunut pariin tyhmäläiseen jo nyt paljon paremmin, sekin etu. Lisäksi musta itsestäni tuntuu, että olen englanniksi jotenkin erilainen kuin suomeksi, rohkeampi ja avoimempi :)
Suosittelen puhekurssia kaikille, jos yhtään kiinnostaa! varsinkin kivan open kanssa, tunnit voi olla tosi rentoja ja kivoja. Ei läksyjä, ei paljoa lukemista loppukokeeseen (suullinen sekin)...
ei tyhmäläiseen vaan ryhmäläiseen. Moi
Oma mielipide sen jo kakkosvuonna käyneenä, kannattaa ottaa, älä ihmeessä jätä välistä. Lähes "ilmainen" kurssimerkintä ja se sanaston määrä mitä siellä opit... ei mitään rajaa. Enemmän kuin paljon höytyä! Uutta kielioppia siellä ei juuri tule ja tuo "esitelmä"kään ... pff mitäs siitä sitte, sen pari minuuttia itsekin puhuin ääni hieman vapisten jahka muut oppilaat vuoden vanhempia abeja enkä heistä ketään edes tuntenut. Hauskaa kuitenkin oli, vaikkei ehkä uskoisi ;P