Hei,
Oletko matkustanut Goalle yksin? Onko Mumbain lentokentällä turvallista odotella jatkolentoa yksin naisena yöllä, onko kenttä edes auki koko yötä?
Uskaltaako iltasella liikkua enää esim. rannalla yksin?
Mitä perustasoinen hostellimajoitus kustantaa esim. Anjunassa rannalla, 1 hh huone?
Kiitos tosi paljon vastauksista jo etukäteen!!
Yksin naisena Goalle? lähteekö henki :)?
7
580
Vastaukset
- zztt
mumbaista en tiedä mutta goalla olen paljon liikkunut yksin ja olen nainen.
rannalla on illalla pimeällä paljon porukkaa ja silloin on ainakin ollut ihan turvallista.
ei ole tullut mieleen edes pelätä p-goalla, mutta toki aina järki päässä ja se perus varovaisuus.
en nyt lähtisi mihinkään pimeille syrjäisille "lenkki"poluille yksin.
täytyy muistaa, että p-goalla väkimäärää on lisääntyny huimasti ja näin ikävä kyllä myös se tuo mukaan aina jotakin ei hyviä tyyppejä.
minulle ei ole mitään uhkaavia tilanteita sattunut. - dreamcometrue!!!
OK kiitos zztt viestistä!
:)
miten muuten pukeutuminen, onko peitettävä ittensä vai voiko kulkea normihameessa polvet paljaina ja topissa?- Ravali
Goassa voit kulkea minihameessa tai sortseissa ja topissa kadulla. Uimarannalla voit olla myös bigineissä mutta se vaatetus kuuluu vain rannalle tai hotellin uima-altaalle. Yläosattomissa aurinkoa ottavia ei suvaita vaikka goalainen luonne on hienotunteinen eikä mainitse asiasta kuin marmattamalla takana päin.
Venäläisistä ei pidetä senkään takia kun he kulkevat kaduilla ja yleisillä paikoilla bigineissä puolialasti.
Muualla Intiassa on oltava tarkempi pukeutumisen suhteen jo senkin takia että siellä ei ole totuttu näkemään paljasta pintaa.
Mielestäni Mumbain lentokentällä on turvallista jopa yöaikaan. Huomaathan varata aikaa siirtymiseen terminaalista toiseen. Niiden välillä kulkee maksuttomat bussit.
Mukavaa matkaa! - dreamcometrue!!!
Ravali kirjoitti:
Goassa voit kulkea minihameessa tai sortseissa ja topissa kadulla. Uimarannalla voit olla myös bigineissä mutta se vaatetus kuuluu vain rannalle tai hotellin uima-altaalle. Yläosattomissa aurinkoa ottavia ei suvaita vaikka goalainen luonne on hienotunteinen eikä mainitse asiasta kuin marmattamalla takana päin.
Venäläisistä ei pidetä senkään takia kun he kulkevat kaduilla ja yleisillä paikoilla bigineissä puolialasti.
Muualla Intiassa on oltava tarkempi pukeutumisen suhteen jo senkin takia että siellä ei ole totuttu näkemään paljasta pintaa.
Mielestäni Mumbain lentokentällä on turvallista jopa yöaikaan. Huomaathan varata aikaa siirtymiseen terminaalista toiseen. Niiden välillä kulkee maksuttomat bussit.
Mukavaa matkaa!Kiitos Ravali infosta! erityisen mukava oli kuulla, että Mumbain kentällä pystyn oleen yöllä rauhallisin mielin, vaihtoaikaa mulla olis sellanen 5 h, että luulis jopa Intiassa sen riittävän terminaalista toiseen vaihtamiseen :D
Olen itse kanssa merkille pannut, että rantakohteissa ihmiset luulee, että bikineissä on ihan ok käydä kaupassa ja kävellä keskustassa, mikä on kyllä aika mielenkiintoista käytöstä! dreamcometrue!!! kirjoitti:
Kiitos Ravali infosta! erityisen mukava oli kuulla, että Mumbain kentällä pystyn oleen yöllä rauhallisin mielin, vaihtoaikaa mulla olis sellanen 5 h, että luulis jopa Intiassa sen riittävän terminaalista toiseen vaihtamiseen :D
Olen itse kanssa merkille pannut, että rantakohteissa ihmiset luulee, että bikineissä on ihan ok käydä kaupassa ja kävellä keskustassa, mikä on kyllä aika mielenkiintoista käytöstä!Hi dreamvometrue! Olen tänä vuonna p-Gooalla 27.11.9.12 "yksinäisenä naisena". Mieheni tulee vasta sen jälkeen. Olen pohtinut myös samaa asiaa kuin sinä. Kokemusta on kyllä siellä liikkumisesta kerran verran. Aioin keskittää toimiani valoisaan aikaan: aamujoogaa ja iltaruokailu ihan majapaikkamme lähistöllä olevissa tutuissa paikoissa. Tavataanko?
- ravali
En yleensä anna yhteystietojani mutta jos tarvitset opastusta Goassa niin olemme mieheni kanssa käytettävissä.
Meillä on viiden toista vuoden kokemus matkoilta sielä ja viimeiset neljä talvea olemme asuneet talvet Calangutessa. Oleme nytkin menossa joulukuun alussa ja tarkoituksena olla siellä n. 4 kuukautta.
Sähköposti: [email protected] - Goangirl
ihan voitte huoletta Goalla yksin liikkua, myös pimeän aikaan sellaisissa paikoissa missä muitakin ihmisiä on. Itse olen ollut neljänä vuonna aiemmin yksin reissussa, eikä koskaan mitään ongelmia ole syntynyt edes öiseen aikaan. Rannalle tosin paikalliset varoittelevat yöllä yksin menemästä. Taas menossa kolmeksi kuukaudeksi. Hyvää ja nautinnollista lomaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2803498Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell221948Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.351585- 841451
- 1401114
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.721069- 811044
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.91918Kannattaa ymmärtää se asia
että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.205788Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61737