Kännissä työkkäriin, karenssi tulee?!

Humalassa jos on ei ole työmarkkinoiden käytettävissä eli tulee karenssi, näin olen kuullut. Onko se niin että jos työkkäriin menee ilmottautumaan kännissä niin karenssin iskevät?
16898
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Voipa olla niinkin että työkkärissä työskentelevä järkkäri linkoaa sut pihalle ennen asiointiasi.

Äänestä
  • Jos ei aiheuta häiriötä niin miksi järkkäri linkoaisi humalaisen pihalle?

    Äänestä

Itse kun kävin työkkärissä vähän aikaa sitten, niin ovella pois lähtiessäni vastaan tuli hyvin viinalta haiseva, hieman epämääräisesti askeltava ja erittäin likainen ja iljettävä "herrasmies". En toki tiedä, että saiko hän karenssia tai miksi yleensä työkkäriin meni, mutta minusta tuo ei osoita minkäänlaista yritystä työllistymiseen, eli ei täytä sitä "työnhakija" -vaatimusta.

Äänestä

Kerran Vantaalla näin liki sammuneen työttömän työkkörin portailla joka oli ollut täyttämässä velvollisuuttaan saapumaan ja kuulemaan työllistymisen mahdollisuuksista.

Ja kyllä hemmo kävi sisällä tilaisuudessa kuulemassa uutta sanaa. Mutta kaverinsa sitten lopulta uudisti työnhaun. Eli urheilija nuorukainen auttoi urheilu veljeään.

Äänestä
  • Minä kävin 1990-luvun alun suuren laman aikaan Helsingissä Haapaniemenkadun työkkärissä. Menin vessaan ja ihmettelin roskiksessa olevaa pulloa, oli oudon näköinen. Katsoin tarkemmin, se oli puolen litran pullo jossa luki Eau de Cologne, Kölninvettä eli kansanomaisesti sanottuna kolinaa. Hius tai partavettä, siinä paljon alkoholia, sitä spurgut joivat.

    Onneksi nykyään viinaa saa Virosta halvalla eikä se Alkossakaan paljoa maksa. Kenenkään ei enää tarvitse kolinaa, sinolia tai lasolia juoda.

    Äänestä

Kävin Helsingissä työkkärissä ja heillä ainakin ennen ollut ovella lappuja, etteivät palvele humallassa olevia.. Itse ainakin sillä kerralla näin muutaman juopon, joilla mukana kassissa täynnä kiliseviä (ja vielä läpinäkyvässä kassissa).

Äänestä
  • Eipäs valehdella, missä Helsingissä tuollaisia muka on ollut?

    Äänestä

Tältä pohjalta meidän toimistossa otettiin käytätäntö toimimaan joo kyllä.

Toimistoon tuli jatkuvasti älyttömiä puheluja, joissa herra/rva asiaka oli kännissä ja örisi jotain haistakaa-paska-ja-rahat-mulle-puheluja. Vailla järjen häivää.
Samoin muutama reippaampi kaveri kävi notkumassa toimistolla haisemassa pahalle ja muka hoitamassa asioitaan.

Toimiston johtaja antoi henkilökohtaisesti meille ohjeen, että jokaiselta känniördääjältä merkitään nämä känniesiitymispäivät (puhelimessa tai paikanpäällä) "työvoiman ulkopuolelle". Niinhän ne tosiaan ovatkin niinä päivinä työvoiman ulkopuolella, kun ei mitään työkuntoa tosiaan ole.
Joten alkoi sitten tulla näitä kelan maksuerittelyä, joissa ei ollutkaan ns. täydet päivät, vaan vähän vähemmän = vähemmän rahaa.
Sitten rähistiin, että miksei mulle ole maksettu "oikein"???. Kun et sää ole ollut viime kuussa ollenkaan kunnossa,ku kävit täälläki kaatuilemassa,niin ei voi maksaa semmoisesta.

Kännisoittelut ja käytävillä horjumiset ovat radikaalisti vähentyneet. Tämä on kaikkien parhaaksi. Virkailjoille jää oikeesti aikaa työskennellä sellaisten asiakkaiden kanssa, jotka todella haluavat ja toivovat palvelua. Toimistossa on miellyttävämpi asioida, kun ei ole noita haju- ja metelihaittoja. Ehkäpä juopoillakin jää joku päivä dokaaminen vähemmälle.
Kiitos kuuluu johtajalle, hyvä idea, suosittelen muihinkin toimistoihin, ellei ole jo käytäntönä.

Äänestä
  • Missä tuollaista "työvoiman ulkopuolella" käytäntöä on harrastettu? Siitä kun olisi valittanut niin olisi varmasti voittanut. Eduskunnan oikeusasiamieskin voisi olla kiinnostunut tuollaisesta käytännöstä.

    Äänestä

  • Kysyn vaan kirjoitti:

    Missä tuollaista "työvoiman ulkopuolella" käytäntöä on harrastettu? Siitä kun olisi valittanut niin olisi varmasti voittanut. Eduskunnan oikeusasiamieskin voisi olla kiinnostunut tuollaisesta käytännöstä.

    Sitä ihmettelen, että valtion virkamies paheksuu selvästi sairaita ihmisiä... Mihin on unohtunut hallinnon palveluperiaate, joka velvoittaa jokaista julkista virkaa hoitavaa? Pitäisi nyt vähintään alkoholistilta kysäistä onko tällä halua päästä viinasta eroon ja tarvittaessa ohjata ihminen oikeiden palvelujen piiriin.

    Äänestä

  • Tuollaista on jossain voinut tapahtua joskus 1990-luvun luvulla mutta nykyään nousisi sellainen metakka ettei varmasti enää tapahdu. Ei niin tyhmiä työkkärin virkailijoita ole, ei tuollainen ole laillista.

    Äänestä

No, ei kai se työkkärlle kuulu oletko työttömänä kännissä tai et. Toki sä pilaat oma mainees sillä jos toikkaroit asioimassa kännissä.

Ei siitä karenssia tule, miksi tulisi. Karenssi tulee vain jos kieltäytyy työstä tai omasta syystä saa potkut. Et sä ole työkkärissä töissä.

Äänestä

en tiedä mutta syytä olisi tullakin!

Äänestä

tuoretta tietoa itse humassa äskettäin asioivana, pistivät selvityksen että olenko työkkärin käytössä mutta eivät siitä minulle ilmoittaneet postissa tai siellä paikan päällä muuta onneksi tajustin katsoa netistä että minkä laista lausuntoa lykkäsvät joten eikun vaan ilmoitus että etsii töitä ja on työkkärin käytössä, muuten ois napsahtanut miinuksia, onko toi nyt sit sama kun karenssi teille keloille.

Äänestä

Ei humalassolo voi olla peruste työttömyysturvan perumiselle. Mutta jos tarjotaan työtä humalassa olevalle, ja työsuhdetta ei synny sen perusteella, että omalla menettelyllään aiheutti työsuhteen syntymättömyyden, saa tuosta karenssin.

Eli työtä ja koulutusta on tarjottava humalaisellekin, ennen kuin ryhdytään miettimään työttömyysturvan epäämistä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aamulla työkkäriin kirjoitti:

Humalassa jos on ei ole työmarkkinoiden käytettävissä eli tulee karenssi, näin olen kuullut. Onko se niin että jos työkkäriin menee ilmottautumaan kännissä niin karenssin iskevät?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu