Poikaystäväni on koneelle heräämisestä nukkumaanmenoon melkein joka päivä. Hän pelaa suurimman osan ajasta, mutta myös irkkaa ja on netissä. Miten voin sanoa hänelle asiasta, koska eikös tuo ole jo vähän sairaalloista?
Miten voin yrittää vähentää hänen tietokoneen käyttöä?
Apua nettiriippuvuuteen?
7
2103
Vastaukset
- No, ehh...
Istu nenään ja hihkaise: Windows! Pakita taakse ja yritä osua tappiin. Jos istut tyhjän päälle myy tietokone!
- Anonyymi
Enkö oikeasti voi ostaa palvelua vaikka verkkokauppa, telia, dna, elisa tai gigantti, että estävät minua menemästä tietylle nettisivulle?? Kiinassa tämäkin helpompaa.
- jamo
Oon just samanlainen kun poikakaveris. :P
Herään keitän kaffit yritän keksiä järkevää tekemistä mutten keksi sitten meen tietokoneen ääreen ja siinä sitten menee koko päivä.- elämänkokemus
Sehän vaan kertoo mikä elämässä on tärkeintä! Kannattais varmaan etsiä uusi poikäystävä. Ps mikä sun puhnumero on? : )
- Nina
Sama juttu.. Monta kertaa tapeltu asiasta, mutta ei siitä hyötyy oo ollu.. Oon yrittäny konstin jos toisenki, et koneella olo vähenis, mut ei auta.. :(
- Anonyymi
Yötäpäivää netissä pelataan,kirjoitellaan sivuille,katsellaan mitä milloinkin.Hoito sitten opetellaan päivätoimia ja nukkumaan öisin kaikki kädestä pitäen.
- Hertta
Onkohan tässä aikaisemmin vastanneet aikuisia ihmisiä??? Epäilen suuresti! Toinen selitys on se, että näillä vastaajilla on myös nettiriippuvuus ja kyynisyys on heidän päällimmäinen tunteensa elämässä.
Sillä nettiriippuvainen on tosi kyyninen ja vihainen ihminen. Tuon syyksi olen tulkinnut sosiaalisen elämän puutteen, itseinhon ( kun kaikki jää tekemättä ja asunto alkaa muistuttaa hajullaan jotain muuta kuin ihmisasumusta) ja vitaaminien/hivenaineiden puutteen ( eihän nettiriippuvainen ehdi kunnolla syödä ja ulkoilu on lähes olematonta, wc:ssäkin käydään harvoin ja pikapikaa, riippuvuus stressaa aivoja, joista katoaa b-vitamiini )
Mutta sinun kaverisi tilanne on paha. Netti riippuvuus on ilmiselvä. Shokkihoito auttaa joskus, siis että lähdet, mutta ei aina.
Shokkihoidon etu on se, että sen jälkeen ei netti todella enää kiinnosta. Toinen keino on alkaa täysin välinpitämättömäksi häntä ja hänen koneellaoloa kohtaan. Et siis välitä siitä. Mutta et jää kotiin sitä seuraamaan, vaan keksit uusia harrastuksia ja kavereita. Lähdet iltaisin kotoa ja jätät hänet yksin koneelleen ja kerrot kuinka hauskaa oli. Kaikki pitää tapahtua luontevasti etkä saa ärsyttää liikaa. Kyllä jokainen naistaan rakastava mies tuollaisesta huolestuu ja alkaa miettii omia tekemisiään.
Kokeiltu on ja hyvin on toiminut.
Kolmas tapa on saada yhteistä mielenkiintoista tekemistä joka voittaa koneella olon. Kavereiden kyläilyt, matkustelu ja ulkoilu ovat hyvä vastalääke, mutta vaatii kyllä sinulta päättäväisyyttä ja maanittelutaitoja.
Ammattiauttajat ovat loppupeleissä hyvä apu, sillä heille puhuminen on helpompaa kuin tutuille, mutta itse sinne on haluttava, ei ketään sinne pakolla saa. Parisuhdeneuvolakin on yksi vaihtoehto, siellä voit kertoa mikä mieltäsi painaa.
Voimia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Zelenskyi ei suostunut nöyrtymään Trumpin ja Vancen edessä, siksi meni pieleen
Trumppia täytyy imarrella, silloin homma toimii aina. Tähän Zelenskyi ei suostunut.6565190Harmi että
Pidät niin vastenmielisenä. Olen minäkin välissä ollut ihan kamala sinulle ja ihmetellyt miten voit minusta tykätä. Se o202315- 1031504
- 921446
Trump näytti slipoveri-ukolle kaapin paikan!
Slipoveri-ukko Ukrainan presidentti Volodimir Selenskyi meni tapaamaan valkoiseen taloon Trumppia ilman kunnon tuliaisia2041406En rehellisesti usko et oisit
Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos231396Nainen, olet jotenkin lumoava
Katselen kauneuttasi kuin kuuta, sen loistoa pimeässä. Sen kaunis valo on kaunista sekä herkkää ja lumoavaa. Olet naisel681145Näin sinusta taas unta!
Unessa olin pakahtuneesti rakastunut sinuun. Olimme vanhassa talossa jossa oli yläkerran huoneissa pyöreät ikkunat. Pöly81090- 721027
Kun Zele jenkeissä kävi
Enää ei Zele saanutkaan miljardeja ilmaista rahaa niin helposti. Läksyttivät oikein kunnolla pientä miestä ja joutui poi2671025