Poikaystäväni on koneelle heräämisestä nukkumaanmenoon melkein joka päivä. Hän pelaa suurimman osan ajasta, mutta myös irkkaa ja on netissä. Miten voin sanoa hänelle asiasta, koska eikös tuo ole jo vähän sairaalloista?
Miten voin yrittää vähentää hänen tietokoneen käyttöä?
Apua nettiriippuvuuteen?
7
2616
Vastaukset
- No, ehh...
Istu nenään ja hihkaise: Windows! Pakita taakse ja yritä osua tappiin. Jos istut tyhjän päälle myy tietokone!
- Anonyymi
Enkö oikeasti voi ostaa palvelua vaikka verkkokauppa, telia, dna, elisa tai gigantti, että estävät minua menemästä tietylle nettisivulle?? Kiinassa tämäkin helpompaa.
- jamo
Oon just samanlainen kun poikakaveris. :P
Herään keitän kaffit yritän keksiä järkevää tekemistä mutten keksi sitten meen tietokoneen ääreen ja siinä sitten menee koko päivä.- elämänkokemus
Sehän vaan kertoo mikä elämässä on tärkeintä! Kannattais varmaan etsiä uusi poikäystävä. Ps mikä sun puhnumero on? : )
- Nina
Sama juttu.. Monta kertaa tapeltu asiasta, mutta ei siitä hyötyy oo ollu.. Oon yrittäny konstin jos toisenki, et koneella olo vähenis, mut ei auta.. :(
- Anonyymi
Yötäpäivää netissä pelataan,kirjoitellaan sivuille,katsellaan mitä milloinkin.Hoito sitten opetellaan päivätoimia ja nukkumaan öisin kaikki kädestä pitäen.
- Hertta
Onkohan tässä aikaisemmin vastanneet aikuisia ihmisiä??? Epäilen suuresti! Toinen selitys on se, että näillä vastaajilla on myös nettiriippuvuus ja kyynisyys on heidän päällimmäinen tunteensa elämässä.
Sillä nettiriippuvainen on tosi kyyninen ja vihainen ihminen. Tuon syyksi olen tulkinnut sosiaalisen elämän puutteen, itseinhon ( kun kaikki jää tekemättä ja asunto alkaa muistuttaa hajullaan jotain muuta kuin ihmisasumusta) ja vitaaminien/hivenaineiden puutteen ( eihän nettiriippuvainen ehdi kunnolla syödä ja ulkoilu on lähes olematonta, wc:ssäkin käydään harvoin ja pikapikaa, riippuvuus stressaa aivoja, joista katoaa b-vitamiini )
Mutta sinun kaverisi tilanne on paha. Netti riippuvuus on ilmiselvä. Shokkihoito auttaa joskus, siis että lähdet, mutta ei aina.
Shokkihoidon etu on se, että sen jälkeen ei netti todella enää kiinnosta. Toinen keino on alkaa täysin välinpitämättömäksi häntä ja hänen koneellaoloa kohtaan. Et siis välitä siitä. Mutta et jää kotiin sitä seuraamaan, vaan keksit uusia harrastuksia ja kavereita. Lähdet iltaisin kotoa ja jätät hänet yksin koneelleen ja kerrot kuinka hauskaa oli. Kaikki pitää tapahtua luontevasti etkä saa ärsyttää liikaa. Kyllä jokainen naistaan rakastava mies tuollaisesta huolestuu ja alkaa miettii omia tekemisiään.
Kokeiltu on ja hyvin on toiminut.
Kolmas tapa on saada yhteistä mielenkiintoista tekemistä joka voittaa koneella olon. Kavereiden kyläilyt, matkustelu ja ulkoilu ovat hyvä vastalääke, mutta vaatii kyllä sinulta päättäväisyyttä ja maanittelutaitoja.
Ammattiauttajat ovat loppupeleissä hyvä apu, sillä heille puhuminen on helpompaa kuin tutuille, mutta itse sinne on haluttava, ei ketään sinne pakolla saa. Parisuhdeneuvolakin on yksi vaihtoehto, siellä voit kertoa mikä mieltäsi painaa.
Voimia!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.858062Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906074Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875557Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675486Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134730Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232488Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys332196Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51349Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71334Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa441180