heippa,
Mulla olis sellainen kysymys, että mitä tarkoittaa kohdunkaulan pehmentyminen? Mitäs sen jälkeen sitten tapahtuu, ? tarkoittaako että synnytys on lähellä vai mitäs?
Viikkoja tällä hetkellä 36 3. Tänään käyty neuvolalääkärillä ja kaikki hyvin, jäi vain häiritsemään kun lääkäri ei selittänyt, että mitä tuo kohdunkaulan pehmentyminen tarkoittaa, paikat olivat kuitenkin vielä kiinni.
Kiitos jo etukäteen niille jotka jaksavat vastata asiallisesti kysymykseen! (:
Kohdunkaulan pehmentyminen?
5
539
Vastaukset
- ............
Mulla oli paikat pehmenneet ja vauva laskeutunut viikolla 34 6, syntyi 42 1. Pehmeneminen tarkoittaa paikkojen kypsymistä synnytystä varten.
- pikkunen neiti.
itse olin 31rv 1cm auki ja vähän pehmeä kohdun kaula.. mutta kiinni. 37 5rv kävin tutkimuksissa käynnistämistä varten olin 3cm auki täysin kypsä, eli pehmeä ja kanavaa jälkellä puoli senttiä.. 38 5 käynnistettiin ja edelleen 3cm auki, kypsä ja kanava hävinnyt..
- gjgjl
Anteeksi, mutta miten sä voit olla yhtä aikaa 1 cm auki, mutta silti kiinni? :D Tuossa alussa kirjoitat niin. Jos paikat on kiinni niin ne on kiinni, en kyllä tajunnut.
- pikkunen neiti.
sori kirjoitin tohon väärin.. eli olin 1cm auki ja kiinteä, mutta vähän pehmeä.. EI kiinni.. piti oikee uuestaa kahtoo neuvolakortista.. :D aika huonolla käsialalla kirjotettu toho korttiin mutta näin ymmärsin tosta kirjotuksesta..
- KypsäMamma
Voi olla paikat 1cm auki mutta kiinni - eli toisinsanoen huonosti kyllä tuo kirjoitettu, mutta 1 cm auki (kohdun ulkosuu) mutta sisäsuu kiinni :D Meikäläisellä kanavaa pehmeänä 2cm ja Cervix sormelle auki. Nyt menossa rv 38 (ultran mukaan 37) ja tässä sitä ootellaan millon lähtö ;) Ja ihan siks et ennen laskettua tulleet ja todennäköisesti tämäkin ku supistuksia satelee ja saavat pikkuhallaa aikaseks. Limatulppaa irronnut jo viikkoja - kunpa tää kärsimys ois ihan just koht ohi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632112Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51775Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2331260En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71940Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87925Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20842Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?111751Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38698- 19696
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93679