Opastetut levadakävelyt

Jepsis-

Syyskuussa mennään Madeiralle ja kysyisinkin, että mistä siellä kannattaisi hankkia opastettuja levadapatikointireissuja? Välttämättä ei haluta ihan yksin lähteä haahuilemaan.

12

616

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mad-man

      matkanjärjestäjät järjestää levada- ym. retkiä suomalaisen oppaan kanssa.
      paikanpäältä saa myös englanninkielisen oppaan vetämiä kansainvälisiä retkiä levadoille,merelle ja bussireissuille ym.

      tässä jotain tietoa:
      http://www.madeira-levada-walks.com/walks.html

    • 20+12

      Onkohan myöhäistä antaa vinkkejä mutta
      ainakin Allens tai Alles - niminen firma järjestää hyviä levadavaelluksia
      hakevat hotellilta ja palauttavat sinne.
      Aurinkomatkojen toimistosta kannattaa käydä kysymässä, neuvovat vaikkei
      olisikaan heidän matkoillaan.

    • Jepsis-

      Eipä ole myöhäistä vinkkailla. Parin viikon päästä lähdetään Madeiralle. Kiitos vinkistä.

    • 20+12

      Sitten vähän lisää vinkkejä;
      Levadoista kävin kuusi erilaista kahden viikon aikana, katsoin levadat eri puolilta saarta, Rabacal ja Ribeiro Frio jäivät mieleen.
      Am:llä oli yksi kansainvälinen retki vain Suomalaisille joka kannattaa ottaa jos vielä valikoimissa ja mahdollista. Meillä oli mukana yksi suomalainen joka ei ollut am:n matkalla.
      Osa omatoimimatkaajista olivat eksyksissä joillakin reissuilla ja liittyivät sitten ryhmämme jatkoksi.
      Levadoilla pärjää lenkkareillakin mutta parhaimmat kengät niille on pikkuisen tukevammat ja vedenkestävät kengät. Märkää on jossain ja kylmää, pahimmillaan jopa nollan tienoilla joten pipo ja hanskat ja vedenkestävä
      ulkoilutakki.
      Upeita kokemuksia kaikenkaikkiaan kannattaa mennä-

      Hyvää matkaa!

    • Jepsis-

      Kiitos :) Innolla odotamme matkaa.

    • Onko moni käynyt noilla korkeilla vuorilla "levada"-kävelyillä? Ja vielä tarkennettuna joulukuussa. Siellä saattaneet olla silloin aika vilpoista.

      • jokapaikanmatkaaja

        Hei Eemeli... kerran joulukuussa shortsit ja T-paita, iltaa kohden pitkähihainen lisäksi.. joten ei voi todellakaan tietää. Uskoisin kuitenkin, että ylhäälle kannattaa pukeutua talvikuukausina asianmukaisesti, siellähän saattaa olla luntakin. Siellä ei sitten ole mitään näkösuojaksi ja hylyllä kävellään ja kontataan.
        Itse en ole uskaltautunut, mutta puoliso ja ystäväpari kyllä.. siis Arieerolta Pico Ruivolle, minä ajelin vastaan taxilla ja kävelin Pico Ruivolle...siinäkin ylitin itseni, polku oli paikkapaikoin jäinen, se hirvitti kyllä. Silloin oli todella upea sää , ei pilven hattaraa, joten näkymät aivan uskomattoman kauniit ..ja .. se auringonlasku sitten.


    • Kesäkuussa käynyt

      Kesäkuussa kävimme, ja valitsimme tämän:
      http://www.madeira-levada-walking.com/?lg=en

      Minibussi tuli noutamaan hotellilta ja palautti sinne reissun päätteeksi. Järjestäjällä oli tarjota kevyt sadetakki, kävelysauva ja taskulamppu (tosin oma hyvä taskulammpu olisi ollut parempi pitkään tunneliin). Olimme tyytyväisiä.

    • Jepsis-

      Pystyykö tuolta varaamaan vain netin kautta? Ajattelin vain onko paikan päällä mahdollisuutta varata?

      • mad-man

        paikanpäällä ei voi olla huomaamatta mainoksia retkille.maksava asiakas on monille tai kaikille alalla työskenteleville toimeentulon edellytys.
        silloin ei mainoksia piilotella pois katseilta :)


      • madeirahullu

        Varasin tammikuussa 25 fontes/frisco-levadan "pestana-kioskista" Lidosta - maksoi muistaakseni 25 euroa. Se levada on sellainen, että se tulee opastettuna halvemmaksi kuin omin päin bussilla/taksilla ja sitä paitsi tuolloin reitti menee niin, että ei tarvitse palata takaisin jyrkkiä ylämäkiä. Suosittelen.
        Yksi mukava kävely on Eira do Serrado-Nunnalaakso, tosin pohkeet voi kipeytyä. Sen osaa tehdä omin päinkin = Nunnalaakson bussilla jäädään pois E d S:ssa ja lähdetään parkkipaikan kulmasta alaspäin. Siinä ei voi eksyä.
        Ribeiro Frio Portela on minusta ihanin, vaikkei siinä olekaan mitään ihmeellistä = kauniit maisemat ja uskomattoman hyvä ilma hengittää laurissilvametsässä. Sinne järjetetään opastettuja, mutta hyvin pärjää ilmankin. Ao. reitti on peruskorjattu ja kaikkiin vaarapaikkoihin on laitettu kaiteet - 5 v. sitten piti kerran kontatakin, viime huhtikuussa kulku oli turvallista. Sinne pääsee bussillakin ja paikalliset opastavat tarvittaessa reitin alkuun - se lähtee kalankasvattamoa vastapäätä. Aikaa kannattaa varata 4 tuntia (normaalivauhtiseen kävelyyn). Portelasta pääsee bussilla takaisin Funchaliin, takseja on myös tarjolla.
        Levadoille kannattaa ottaa vettäpitävä takki, hyvät, tukevat kengät (hyvät lenkkaritkin riittää) ja otsa- tai taskulamppu. Vähän juotavaa ja evästäkään ei ole pahitteeksi.
        Mukavia vaelluksia...


    • Minusta se Nunnalaakson laskeutuminen ei ollut kovin rassaava jaloille. Ainakin jos pitää taukoja. Ylhäältä katsottaessa tuntuu siltä, ettei tuonne uskalla mennä. Sama tunne alhaalta, mutta reitin käveltyään, on tosi mukava tunne. Me teimme sen. Parissa paikassa joutui hieman katsomaan, miten ylitetään hiukan sateen runtelema polun kohta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pike surkea

      Pike on surkea
      Ikävä
      15
      3960
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1625
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1587
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      225
      1085
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      881
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      836
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      817
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      805
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      45
      789
    Aihe