18 vuotias, traumat synnytyksestä.

pelkääjä756

Olen 18-vuotias nainen ja synnytin juuri esikoiseni 6 päivää sitten. Synnytys oli kauhea, enkä enää ikinä halua tehdä sitä. En ottanut epiduraalia, sillä moni sanoo, että on paljon "hienompaa" synnyttää luonnollisesti, eikä vauvaankaan mene turhia lääkkeitä. No, juuri ennen ponnistusta, sattui niin paljon että kysyin vielä epiduraalia, mutta ei kuulemma enää kannattanut ottaa, synnytys olisi pian ohitse. Nyt pelkään synnytystä enemmän kuin mitään muuta, ja haluaisin silti vielä joskus vanhempana toisen lapsen. Nyt on ehkä vähän masennusta, mutta sehän kuuluu asiaan. Miten saisin unohdettua tuon kokemuksen? Haluaisin keskittyä nyt vain vauvaan, sillä rakastan häntä eniten koko maailmassa, enkä haluaisi vielä silloinkin murehtia synnytystä kun lapsi on isompi. Ja muuten, olisko sektio ollut parempi vaihtoehto? Kokemuksia?

6

758

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • srhgrh

      Miksi mietit jälkikäteen, kumpi vaihtoehto olisi parempi? Ei sillä ole mitään merkitystä enää, koska lapsi on jo syntynyt ja kaikki ilmeisesti hyvin.

      "Keisarileikkaukseen liittyy riskejä, niin kuin alatiesynnytykseenkin. Kaiken kaikkiaan noin 1,2 %:iin kaikista synnytyksistä liittyy vaikea komplikaatio. Keisarileikkauksessa vaikeiden komplikaatioiden osuus on 4,5 %."

      Tämä ehkä antaa tietoa siitä, kannattaako koskaan suosia leikkausta "parempana" vaihtoehtona, koska kuitenkin totuus on se että leikkauksissa komplikaatioiden riski on suurempi.

    • ...............

      Harvoin synnytykset ovat edes samanlaisia toisiinsa verrattuna. Et voi tietää meneekö mahdollinen toinen synnytyksesi samalla lailla, kukaan ei voi tietää. Turhaan stressaa ja pelkää asioita, joille itse ei mitään mahda.

      Masennus (mielletään useimmiten syntymän jälkeen kylläkin baby blues-nimiseksi tunnetilaksi) on normaalia noin pienen ajan jälkeen synnytyksestä. On hienoa, että olet tiedostanut tämän joten voit tarttua "ongelmaan" nyt heti, ettei se ehdi kehkeytyä oikeaksi masennukseksi. Ulkoilet lapsen kanssa ja teet muita arjen juttuja. Kyllä se siitä iloksi muuttuu, nimim. kokemusta on.

    • juttele jonku kans

      Kannattaa tosiaan käydä tuo synnytyskokemus jonkun kanssa läpi vaikka neuvolassa (neuvolapsykologi?) ettei jää vaivaamaan ja aiheuta "turhaan" masennusta tms. Itselläni oli kova toive synnyttää alakautta luomuna ja ensi-imettää heti salissa. Mutta sektioon päädyttiin ja se jäi vaivaamaan pitkäksi aikaan. Varsinkin kun tämä jää inokaiseksemme niin piti oikein tehdä surutyö, että en sitten koskaan synnytä alakautta.

    • .............

      Kun ponnistusvaihe on juuri alkamassa voidaan antaa pudendaalipuudutus.

    • 36

      Pelko menee ohi kunhan aikaa kuluu ja yleensä seuraava synnytys on jo helpompi.

    • 1415

      "Aika kultaa muistot" tai monikaan nainen ei useampia lapsia synnyttäisi.. ;)

      Mutta jos asia todella vaivaa, puhu asia halki jonkun kanssa. Ja jos vaivaa ennen seuraavan lapsen syntymistä, huolehdi etukäteen asiat mahdollisimman selviksi (toki yllätyksiä voi sattua), jotta koet kontrolloivasi tilannetta. Tutustu synnäriin ja kätilöön etukäteen, jos mahdollista. Kerro peloistasi, jotta he tietävät missä mennään. Jos et koe luottavasi kätilöön, kerro siitä ja pyydä toista (oletan että on mahdollista?). Tärkeintä on, että koet tilanteen luotettavaksi. Paljon voi omille peloilleen tehdä, auttaakseen itseään tulevaisuudessa. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      144
      6355
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      72
      5261
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3695
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3300
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      123
      2511
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      71
      2296
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      1
      2058
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1628
    9. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1426
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      81
      1218
    Aihe