Fiatissa hyvää

Hyvää on se, että Fiatin saa halvalla.
9167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Olisi typerää ostaa kallis auto

Äänestä

Ei täällä myydä enää fiattia,
olen Lappeenrannasta ja ostaisin uuden punton, mutta ei ole myyjää....

Äänestä
  • Ei myyjää Forssasakaan kysyntää olis.

    Äänestä

  • Täällä Jyväskylässäkään ei enää myydä uusia Fiatteja. Eipä se haittaa, ostin uuden Fiattini Tampereelta reilu vuosi sitten. Silloin kyllä myytiin vielä Jyväskylässäkin Fiatteja.

    Äänestä

Paitsi että kaikki Fiatit eivät ole/ole olleet halpoja. Kallein Freemont maksaa lähes 50 000 € ja uudessa Tuulilasissa testissä olleesta Abarth Puntosta sanottiin että se on noin 4000 € kalliimpi kuin VW Polo Gti. No sehän onkin abarth Punto, ei Fiat. Myös 60-luvulla Fiat 2300 oli kallis ja varsinkin 70-luvun Fiat 130, samoin Dino. Eli kyllä kalliita "premium"- fiiattejakin löytyy.

Äänestä

No kyllähän sellaiset maksaa. Mutta minä en maksa. Olen aina saanut halvalla.
80-luvullakin oli Pandoja kaksin kappalein. Toinen peräti silloin uudella Fire-moottorilla. Ne tehtiin Termolin tehtaalla Italiassa, joka oli silloin euroopan pitimmälle automatisoitu moottoritehdas. Ja sillä moottorilla pystyi ajamaan ja pehmeästi. Ja ennenkaikkea halpaa ajoa.

Äänestä

Väärin. Jokainen auto Suomenmarkkinoilla on ylihinnoiteltu ja veroa piisaa jokasuntaan.

On siis turhaa kuvitella, että yksikään auto olisi halvalla hinnalla pilattu.

Äänestä

Suomen verotuspolitiikka onkin erikseen. Sehän koskee kaikkia merkkejä yhtälaisesti.
Eikä auto halvalla hinnalla "pilalle" mene. Mutta jalostuu vaan :-)

Äänestä

Tuo on ikävämpi puoli siinä, että Fiat -mallien tarjontaa on saatavilla harvoilla paikkakunnilla. Ja ne jotka myyvät, ovat monimerkkitaloja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sulo V. kirjoitti:

Hyvää on se, että Fiatin saa halvalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu