Hyvää on se, että Fiatin saa halvalla.
Fiatissa hyvää
Sulo V.
9167
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Olisi typerää ostaa kallis auto
Ei täällä myydä enää fiattia,
olen Lappeenrannasta ja ostaisin uuden punton, mutta ei ole myyjää....
Ei myyjää Forssasakaan kysyntää olis.
Täällä Jyväskylässäkään ei enää myydä uusia Fiatteja. Eipä se haittaa, ostin uuden Fiattini Tampereelta reilu vuosi sitten. Silloin kyllä myytiin vielä Jyväskylässäkin Fiatteja.
Paitsi että kaikki Fiatit eivät ole/ole olleet halpoja. Kallein Freemont maksaa lähes 50 000 € ja uudessa Tuulilasissa testissä olleesta Abarth Puntosta sanottiin että se on noin 4000 € kalliimpi kuin VW Polo Gti. No sehän onkin abarth Punto, ei Fiat. Myös 60-luvulla Fiat 2300 oli kallis ja varsinkin 70-luvun Fiat 130, samoin Dino. Eli kyllä kalliita "premium"- fiiattejakin löytyy.
No kyllähän sellaiset maksaa. Mutta minä en maksa. Olen aina saanut halvalla.
80-luvullakin oli Pandoja kaksin kappalein. Toinen peräti silloin uudella Fire-moottorilla. Ne tehtiin Termolin tehtaalla Italiassa, joka oli silloin euroopan pitimmälle automatisoitu moottoritehdas. Ja sillä moottorilla pystyi ajamaan ja pehmeästi. Ja ennenkaikkea halpaa ajoa.
Väärin. Jokainen auto Suomenmarkkinoilla on ylihinnoiteltu ja veroa piisaa jokasuntaan.
On siis turhaa kuvitella, että yksikään auto olisi halvalla hinnalla pilattu.
Suomen verotuspolitiikka onkin erikseen. Sehän koskee kaikkia merkkejä yhtälaisesti.
Eikä auto halvalla hinnalla "pilalle" mene. Mutta jalostuu vaan :-)
Tuo on ikävämpi puoli siinä, että Fiat -mallien tarjontaa on saatavilla harvoilla paikkakunnilla. Ja ne jotka myyvät, ovat monimerkkitaloja.