Heräsin yöllä siihen että palohälytin rääkyi. Mitään ei ilmassa kuitenkaan näkynyt eikä haissut. Avasin ikkunan ja lakkasi. Onko palohälytin päissään, vai kävikö joku laittamassa postiluukustani esim. hiilimonoksidia jotta kuolisin siihen? Misaki? Valerie?
Pistän webbikameran osoittamaan pihalle niin näen kaikki ketkä tähän taloon tulevat. Murhayrityksestä ette sentään selviä, vaikka kaikesta muusta tässä yhteiskunnassa kusipäät ja kiusaajat ihan normaalisti selviävät.
Yrittikö joku salamurhata minut?
21
414
Vastaukset
- 9+12
Sinua tarkkaillaan. He eivät näy webbikamerassa.
- Tarkkaillaan, joo
Kunnianloukkauksen tuntomerkit täyttyvät tuossa otaksumassasi, kumpikin voisi nostaa sen perusteella kanteen.
»Joka
1) esittää toisesta valheellisen tiedon tai vihjauksen siten, että teko on omiaan aiheuttamaan vahinkoa tai kärsimystä loukatulle taikka häneen kohdistuvaa halveksuntaa, taikka
2) muuten kuin 1 kohdassa tarkoitetulla tavalla halventaa toista,
on tuomittava kunnianloukkauksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi.
»
(Rikoslain 24 luku 9 §[1])- AlienIndie
Ei täyty.
Jos täyttyy niin sitten puuterilaiset maksavat minulle satakertaisen summan sadasta vastaavasta minuun kohdistuneesta.
- Kalppa
Mistä sä ostat lääkkeesi?
Kysyn sen takia, että haluaisin kokeilla niitä itsekkin.
Musta olisi saada pää ihan yhtä sekaisin kuin sulla jo on.- AlienIndie
Sanoo Mr. Prostituution Hyväksyjä.
- Kalppa
AlienIndie kirjoitti:
Sanoo Mr. Prostituution Hyväksyjä.
No voisithan säkin alkaa tota persettäsi myymään, niin olisi sullakin jotain muutakin elämässä kuin tää ainanen valittaminen.
- AlienIndie
Kalppa kirjoitti:
No voisithan säkin alkaa tota persettäsi myymään, niin olisi sullakin jotain muutakin elämässä kuin tää ainanen valittaminen.
aahahahahahah
Missä olisimme jos kukaan ei olisi koskaan valittanut mistään? Ei ainakaan transhoitoja olisi tarjolla.
Mieti sitä. - Kalppa
AlienIndie kirjoitti:
aahahahahahah
Missä olisimme jos kukaan ei olisi koskaan valittanut mistään? Ei ainakaan transhoitoja olisi tarjolla.
Mieti sitä.Mulle on henkilökohtaisesti ihan sama onko transhoitoja tarjolla vai ei.
Se asia ei oikeesti liikuta mua.
Mutta sä voisit oikeesti pitää ton turpasi kiinni ja hankkia elämän.
Mä en voi käsittää, että minkä takia sa käytät ton kaiken energiasi muiden ihmisten ärsyttämiseen. Olisit jo varmaan keksinyt jotain hyödillistäkin ja tienannut omaisuuden, jos olisit kanavoinnut energiasi johonkin parempaan.
- Aiheeton syytös!
Palohälytin voi tehdä virheellisiä hälyytyksiä pariston loppuessa tai laitteen likaantuessa mm. huonepölystä. Jopa voimakas ilmavirtaus (veto) voi aiheuttaa virhehälyytyksen.
Minä en ainakaan ensimmäisenä alkaisi epäilemään selostamaasi syytä. On myös huomioitava että hiilimonoksidi (häkä) on ilmaa raskaampi kaasu ja leviää siksi ensimmäisenä lattiatasossa. Olisit ollut jo kauan tajuton ja jopa kuollut ennen kuin tavanomainen savuun ja lämpimiin palokaasuihin reagoiva tavanomainen palohälytin olisi hälyyttänyt. Jos todella epäilet tuollaista toimintaa, hanki häkävaroitin ja asenna se ohjeiden mukaisesti lattianrajaan. Saatavilla on myös narkoottisten kaasujen ilmaisimia ja niitä käytetään usein ulkomaanmatkailussa mm. matkailuajoneuvoissa ryöstön estoon. Muuten hyvä, mutta häkä (CO, 28g/mooli) ei ole painavampaa kuin ilman merkittävimmät kaasut typpi (N2, 28g/mooli) ja happi (O2, 32g/mooli) ja selvästi kevyempää kuin nukkuessa vähitellen lisääntyvä hiilidioksidi (CO2, 42g/mooli).
Häkävaroitinta ei siis ole mitään syytä asettaa lattian rajaan.
http://www.pelastustoimi.fi/turvatietoa/hakavaroitin/- AlienIndie
Eivätkä kaasut muutenkaan käyttäydy kuin nesteet kerrostuen tiheyden mukaan . Se on vain tilastollinen tendenssi että raskaat kaasut vajoavat ja kevyet kohoavat. Jokaisessa huoneen sopukassa on jokaista kaasua mitä huone sisältää.
- Aiheeton syytös!
Kappas vaan, nettisivua on päivitetty viimeksi reilu kuukausi sitten, olisiko ohjeet muuttunut silloin. Aiempien ohjeiden perusteella häkävaroitin käskettiin asentaa alas. Oma kokemukseni on häkämyrkytyksestä lattiapintaa alempana olleesta tilasta johon oli kertynyt häkää. Selvisi sieltä ylös ennen sammumista mutta lopputuloksena oli melkoinen päänsärky kun pääsin raittiiseen ilmaan.
- 11+9
Vihervasemmistolainen Kansallinen Transrintama teki homokaasuiskun päävihollistaan vastaan. Oikeasti olet nyt tripodin kyydissä narkoosissa, hallusinoit lukevasi tätä palstaa.
Huomasitko ikkunasi alle spreijatut 12 apinaa? - joku transu
Suosittelen käymään heti terveyskeskuslääkärin luona, olethan voinut saada jonkinlaisen myrkytyksen.
Kannattaa myös kertoa sinuun kohdistuneesta salaliitosta ja murhayrityksestä niin pääset asianmukaiseen hoitoon. - bfngfbdf
Yliarvioit tärkeytesi todella rankasti jos luulet kenenkään vaivautuvan murhaamaan sinut.
- Kaasu vaara
Taisi olla tavallista rankempi pieru!
Mitä söit illalla? - Tsast vandörin
Miten Valerie tms tietäisi osoitteesi? Vai oletko kertonut sen?
Onko kukaan tavannut alienindien ja onko todisteita, ettei hän ole eläkeläinen? - chostbuster
Tavallinen tarina ,kummitukset laukaisevat palo ym .muita hälyttimiä sekä ,aiheuttavat paljon päänvaivaa viranomaisilla.
- pelastusmies
palohälytin voi ,myös herkästi reagoida jos patteri on lopuillaan huonoon huoneilmaan tai vaan ilmoittaa patterin loppumisesti
- salaliitto.se.oli
Tämmöinen nosto. Paljonkohan aloittajalla on kakkua jäljellä?
- Joku_muus_sekoilija
Ei Alieni tehnyt tuollaisia kielioppivirheitä kuin tämän ketjun esiin kaivanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1852680Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 73921
- 64921
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239809Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708