Pariisin kokemuksia

Tulin juuri..

Hyviä puolia:

Erittäin kaunis, suorastaan uskomattoman kaunis kapunki upeine nähtävyyksineen. Tuntui, että joka nurkan takaa löytyi taas hienompi kohde kuin edellinen.

Toimiva metroverkko -- oli erittäin helppo siirtyä paikasta toiseen, metrot kulkivat kaikki muutaman minuutin välein. Silti usein oli kyllä ruuhkaa ja joutui seisomaan. Huonojalkaiselle ei myöskään metro sovi, koska kapuamista pitkin rappusia ja maan alla kävelyä tulee vaihtojen yhteydessä todella paljon.

Kertalippu edullinen ja edullisempaa vielä suosia päivä- tai muita pidemmän aikavälin lippuja.

Kerjäläisiä itse asiassa vähän. Yleisvaikutelma oli, että Helsingissä on enemmän. Ei myöskään aggressiivista kerjäämistä esiintynyt, vaan istua nököttivät aivan rauhassa puhutellen korkeintaan kohteliaasti : Bon jour, madame.

Palveu pääsääntöisesti hyvin ystävällistä, joskin englantia osattiin monin paikon erittäin huonosti.

Superarketeissa huomattavasti edullisemmat elintarvikkeet kuin täällä.

Huonoa:

Ruoka luokatonta aivan keskihintaisissa ravintoloissa, pihvit kengänpohjia, salaatti pelkää vihersalaattia. Täällä saa totisesti enemmän keskihintaisissa ravintoloissa rahalleen vastinetta. Katsoin kyllä ravintoloita sillä silmällä, että paikalliset istuvat siellä eli en missään turistirysissä syönyt.

Tyttäreni sai 13 euron hintaan pasta carbonaren, jossa pekonia oli valehtematta noin kymmenen grammaa. Täydellinen pettymys oli tämä ravintolapuoli. Ehkä todella hyvääkin ruokaa saa joistain Michelin-ravintoloista, mutta matkabudjettiin sellainen ei sopinut. Mutta korostan, että aivan Pariisin tason keskihintaisissa rafloissa kävimme, emme missään "räkälöissä".

Juomien hinnat ravintoloissa vettä myöten aivan käsittämättömiä. Litran vesipullosta maksoimme 8 euroa !!! Pieni olutkin on hyvinkin 6-7 euroa eli jos ei turhasta halua maksaa, niin tyydyttää janonsa ravintolan vessassa ja ostaa oluen supermarketissa (puoli litraa reilun euron), viini kyllä suhteessa halvempaa eli pieni lasillinen viiniä myös kuutisen euroa. Toki paikkojen erot ovat aika suuret.

Jos jotain kysyttävää kokemattomalla Pariisin kävijällä, niin vastaan mielelläni

2

641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pariisin matkaaja

      Oma kokemukseni on, että Pariisissa saa kohtuu hinnalla hyvääkin ruokaa. Vähän viitseliäisyyttä se joskus vaatii sekä hiukan ymmärrystä ruokakulttuurista.

      Ensinnäkin täytyy ymmärtää heittää romukoppaan suomalaiset suositukset ruokailuajoista. Aamiainen on kevyempi kuin täällä. Aamulla on pieni välipala, kuppi espressoa. Lounas on myös usein kevyempi kuin Suomessa. Päivällinen on pääruoka, joka nautitaan myöhään ja pitkään. Jos yrittää saada ruokaa näiden aikojen ulkopuolella, voi hyvästäkin paikasta saada jotain turistimöhjöä.

      Normaaliin päivällisen kuuluu vähintään kolme ruokalajia: eturuoka, pääruoka ja jälkiruoka. Itse en uskaltaisi tilata klassista pasta-annosta Pariisissa kuin parista tutusta italialaisesta ravintolasta. Se on todennäköisesti amerikkalaiseen makuun viilattua turistimättöä.

      Hyvä apu kohtuullisen ruokapaikan löytämiseksi on Michelinin punainen Pariisin opas. Siinä on tähtipaikkojen lisäksi lukuisia edullisempia vaihtoehtoja.

    • Pariisissa asustava

      Pariisin matkaaja tuossa kommentoikin jo hyvin tuohon ravintolaruokailuun.

      Tässä vielä pari lisäkommenttia:
      - Ota ravintolassa vettä karahvissa, älä pullossa. Se on ilmaista.
      - Ranska on viinimaa, joten jos haluat edullisesti alkoholia, juo sitä viiniä. Ja vaikka sitäkin karahvissa, edullisempaa kuin laseittain. En tosin tiedä missä olet oluesi juonut, kyllä sen demin (25 cl) saa yleensä alle vitosella. Mikä on tietysti kallista sekin.

      Tuosta kokemastasi ruoan laadusta en sitten tiedä. Isoon kaupunkiin mahtuu monenmoista yrittäjää. Pasta-ateriaa tai kypsäksi paistettua pihviä en minäkään ihan joka paikassa yrittäisi tilata. Täkäläiset syövät pihvinsä yleensä verisenä ja monella keskinkertaisella kokilla tuntuu olevan vaikeuksia kypsentää pihvi kunnolla (=kypsä muttei karrella).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      184
      9546
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      361
      7258
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      110
      6086
    4. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      29
      4326
    5. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      176
      4170
    6. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      98
      3864
    7. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      95
      3779
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      37
      3333
    9. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      198
      3227
    10. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      18
      2795
    Aihe