C2

Auto rämisee, kun nostaa kaasun ja kun taas painaa kaasua räminä lakkaa. Korjaamon mielestä se ei ole vakavaa. Pakoputkikaan se ei ole koska se on jo oikaistu (oli asennettu vinoon). Voisiko räminän takana olla flekti?
5440
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyllä selvästi vika on pakoputkessa. Molybleenirasva HkaksO on kovettuttunut etummaisen ja takimmaisen kartiorullalaakerin välissä. Asia on kiusallinen mutta helppo korjata. Löysäät vain takimmaiset kumitutit ja rakotulkin sekä momenttijakoavaimen kanssa säädät pakovastuksen normaaliksi.Näin vian pitäisi korjautua.Voit myös tarkistaa säätösi cdi mittarilla jonka anturi löytyy ratin alta repsikan puolelta. Muista että kyseinen säätö on tarkistettava ennen jokaista huoltoa.

Äänestä

Korjaamolla ei ole kovin ammattitaitoista väkeä, jos ne ei löytänyt räminän syytä. Räminän lähde on helppo paikallistaa, jos kaveri on apuna: sinä poljet kaasua ja kaveri tsekkaa paikat.

Jos epäilet äänen lähteeksi pakoputkea, niin tarkista pakoputken mahdolliset lämpö-/suojalevyt . Ne ovat auton pohjassa kiinni (jos niitä suojalevyjä ylipäätään sinun autossa on) ja aiheuttavat löystyessään räminää. Syynä voi myös olla jokin muu pelti, jonka kiinnitys on löystynyt tai pelti on menettänyt yhden ruuveistaan.

Äänestä
  • Kun auto on paikallaan ja käynnissä, niin ei kuulu minkään sortin ääntä mutta jos liikkeessä ollessa nostaa jalan kokonaan pois kaasulta se räminä/räpätys alkaa.

    Äänestä

Ota kaveri tutkimaan alustaa kun ajat hiljaisella nopeudella. Lisää sitten vähitellen nopeutta kuunnellen missä nopeudessa räminä alkaa.

Äänestä
  • Just käytiin kaverin kanssa ajelemassa ja epäili, et vetoakseli olis syypäänä siihen mut saadaa auton ylös vasta ens viikolla jossain välissä, nii hää lupas sit katsella paremmin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rämisevä sitikka kirjoitti:

Auto rämisee, kun nostaa kaasun ja kun taas painaa kaasua räminä lakkaa. Korjaamon mielestä se ei ole vakavaa. Pakoputkikaan se ei ole koska se on jo oikaistu (oli asennettu vinoon). Voisiko räminän takana olla flekti?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu