MASENTUNEILLE LEMMIKKEJÄ

Muistaako kukaan tapausta jossa koirat ja kani olivat huonolla hoidolla?
Silloin puolustettiin kovasti, kuinka masentuneillakin on oikeus lemmikkseihin.
Tässä taas yksi tapaus, joka todistaa toista..........

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288492635654.html

Tuomittu Craig Curtis oli hirttänyt kuuden kuukauden ikäisen Stafforshirenbullterrierin pentunsa kaulapannastaan ja hakannut sen hengiltä pesäpallomailalla, pakastanut ruumiin ja heittänyt sen myöhemmin metsään, mistä ohikulkija oli sen löytänyt.

Tekoon miehen oli yllyttänyt se, että koiranpentu oli pissannut matolle. Mies tunnusti rikoksensa oikeudessa. Tekijän kerrotaan olevan alkoholisti ja kärsineen masennuksesta.


Alla olevasta keskustelusta löytyi myös tälläinen kommentti:
Kaverin poikaTänään 12:128
No voi juku. Viime vuonna ihan eteläisessä Suomessa kissanpentu järsi pelikoneen piuhaa, niin koneen omistaja sai raivarin ja hakkasi pennun seinää vasten. Poliisi sanoo ettei ole mitään näyttöä.
13341
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Samaa mieltä.

Törkeätä itsekkyyttä ja erittäin julmaa eläintä kohtaan, että se kokeeksi, jos vaikka idiootti omistaja jakasaisi huolehtia. Ja viitsisi vaivautua.

Äänestä

Joo, ei. Liian usein eläin jätetään hoidotta tai hoidetaan miten sattuu.

Onko todella ihmisten mielestä oikein, ottaa tällaisille eläin vastuulleen, että JOS ne vaikka viitsisivät siitä huolehtia?

Ottakoot vaikka toisen ihmisen. Eläin on puolustuskyvytön.

Äänestä

Mun mielestä näitä ihmisiä vaivaa vähän muukin kuin masennus...

Äänestä
  • Juuri näin.

    Äänestä

Tommossii aina joku puolustaa.Hyi helvetti

Äänestä

Ei masennus tee kenestäkään eläinrääkkääjää. Riippuen masennuksen laadusta, lemmikki voi auttaa paljonkin -- lievittää yksinäisyyttä ja antaa elämälle tarkoituksen. Esim. koira pakottaa lenkille ja lenkkeilyhän tunnetusti piristää ja ylläpitää terveyttä. Vanhuksille lemmikki voi olla pelastus ja parantaa huomattavasti elämänlaatua sekä suojata masennukselta.

Tietysti vakavasti masentuneet voivat olla liian väsyneitä huolehtimaan lemmikistä yksin, mutta heitäkin voi piristää esim. osa-aikainen lemmikki, josta huolehtiminen ei ole täysin masentuneen vastuulla.

Mitenhän moni ei-masentunut sitten rääkkää eläimiä milloin mistäkin syystä.. Turha laittaa kaikkia tapauksia masentuneiden syyksi.

Äänestä
  • Mukava lukea asiallisia, järjen kanssa kirjoitettuja kommentteja.

    Järkyttäähän tuollaisen lukeminen... Mutta sitten annetaan tulla niiden tunteiden varassa tekstiä, ilman että pysähdytään miettimään asioita.
    Tai sitten ei vain yksinkertaisesti ymmärretä noita asioita, no, eipä nämä kovin arkipäiväisiä asioita olekaan, ehkä ei ole jouduttu oppimaan.

    Jos tuo hyi helvetti -tyyppi sairastuu vakavasti henkisesti, vaikka sitten skitsofreniaan, tai joutuu isoon aivoleikkaukseen, jonka jälkeen ei olekaan enää entisensä, toivottavasti häntä joku puolustaa ja auttaa.
    Näin voi käydä kelle tahansa meistä.

    Äänestä

Minä olen alkoholisti ja kukaan ei tiedä kuinka paljon koira merkitsee minulle.Jälleen retkahdin.Voi sitä kyynelten määrää mitä olen itkenyt ja pitänyt koirasta kiinni.Koira katsoo minua aivan kun se ymmärtäis nyt kaikki ei ole hyvin.Tunne on että koira haluaa ymmärtää ja tukea kun kyyneleet valuva silmistä ja yritän jatkaa elämää.Kai aurinko joskus risukasaankin paistaa.

Äänestä

Niinpä, pikku-hukka, "se tunne, että koira ymmärtää", on sinulla. Se on siis sinun tuneteesi. Kuvittelet tietäväsi koirasi tunteet.

Koira on eläin. Se luulee tehneensä pahaa, koska käyttäydyt oudosti, se mielistelee, eikä ymmärrä, sen olo ei ole kiva. Sinun on, koska "kuvittelet koirasi ymmärtävän" ja koska olet yksin, niin sinulla on edes joku.

Ajattelet itseäsi, et koiraasi. Koirasi ei nauti tuollaisista hetkistä, päivistä, viikoista.

En tarkoita, ettetkö huolehtisi siitä hyvin, varmasti teet niin. Mutta mietipä miltä käytöksesi oikeasti tuntuu koirastasi. Haluatko, että senkin elämä olisi kivaa vai pidätkö sitä vain lohduttajanasi?

Äänestä
  • Pitäis varmaan nostaa eläinsuojelurike koiran henkisestä pahoinpitelystä, varmasti on aivan kamalaa elämää tuolla koiralla... Täytyyhän tuon koiran olla aivan onneton, sinä sen vaikutat selvästi tietävän.
    Tottahan ensin pitää ajatella onko koiran elämä 100%:n täydellistä, sitten voi keskittyä tollasiin pikkujuttuihin, kuten alkoholismi.
    Voi elämä!

    Äänestä

Turkulainen griffonikasvattajahan puolusti kaveriaan henkeen ja vereen...kani oli kuollut nälkään ja janoon häkissään.joka oli hylätty autotalliin...tietsikkapelejä oltiin pelattu, koirat olivat sisällä 24/7....lehdessä tais olla kuvatkin huushollista, kusta ja paskaa pitkin lattioita osa koirista häkitettyinä...

Onkos tuolle kuvottavuudelle mitään uutta tietoa tullut? Joko on eläintenpitokielto loppunut ???

Äänestä

Muistetaan kyllä.

Äänestä

Ei masennus tee automaattisesti huonoa omistajaa. Itse kärsin masennuksesta ja omistan koiran. Koiran kanssa tulee käytyä tosi pitkillä lenkillä päivittäin, turkki tulee hoidettua, saa laadukasta ruokaa jne jne. Muistan kuinka kaikki mulle sanoivat, älä ota lemmikkiä et kuitenkaan jaksa koska olet masentunut, mutta nimen omaan lemmikki on auttanut jaksamaan. Ilman koiraa ei tulisi mentyä ulos tai noustua sängystä, koira auttaa jaksamaan. Toki on niitäkin masentuneita joille ei todellakaan sovi lemmikki, mutta niin on myös "normaalejakin" ihmisiä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei MITÄÄN eläintä kirjoitti:

Muistaako kukaan tapausta jossa koirat ja kani olivat huonolla hoidolla?
Silloin puolustettiin kovasti, kuinka masentuneillakin on oikeus lemmikkseihin.
Tässä taas yksi tapaus, joka todistaa toista..........

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288492635654.html

Tuomittu Craig Curtis oli hirttänyt kuuden kuukauden ikäisen Stafforshirenbullterrierin pentunsa kaulapannastaan ja hakannut sen hengiltä pesäpallomailalla, pakastanut ruumiin ja heittänyt sen myöhemmin metsään, mistä ohikulkija oli sen löytänyt.

Tekoon miehen oli yllyttänyt se, että koiranpentu oli pissannut matolle. Mies tunnusti rikoksensa oikeudessa. Tekijän kerrotaan olevan alkoholisti ja kärsineen masennuksesta.


Alla olevasta keskustelusta löytyi myös tälläinen kommentti:
Kaverin poikaTänään 12:128
No voi juku. Viime vuonna ihan eteläisessä Suomessa kissanpentu järsi pelikoneen piuhaa, niin koneen omistaja sai raivarin ja hakkasi pennun seinää vasten. Poliisi sanoo ettei ole mitään näyttöä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu