EF 300mm IS ja EF2x telejatke alivalottaa?

Canorama

Otin tuossa viikko sitten kolme rullaa em. kombinaatiolla kuvia autokisoissa ja lähes kaikki kuvat oli n. kolmasosa-aukon alivalottuneita! Runkona EOS 3 ja valonmittaustapa-asetuksena arvioiva mittaus. Onko jollekin käynyt samoin? Mikseivät kaikki alivaloittuneet, vaikka olin koko ajan samassa asennossa aurinkoon nähden(ei vastavaloon) ja vaikka kuvattava auto oli musta, oli ruutu aliv. tai esim. keltainen, niin kuva oli oikein valottunut!!!! Kummallista! Pitänee tästä lähtien ylivalottaa 1/3 tai 1/2 aukon verran, koska ylivalotus on korjattavissa helpommin???

2

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Puffdragon

      Vaikea sanoa oikein mitään näkemättä kuvia. Käytitkö salamaa, kuinka suuren osan auto peitti kuvasta? Entäpä taivas. Telejatkeellahan on ominaisuutena valovoiman heikentyminen, enkä tiedä osaako kameran automatiikka ottaa sen täysin huomioon. Jos kuvaat negalle niin ylivalotushan on "melkein rajaton".Sävyt saa silti kaivettua esiin, mutta se riippuu tietysti kellä kehittää kuvansa. Filmi pitää ylikehittää. Itse kuvaan dialle ja alivalotan 0,5 aukkoa, koska ylivalotettu dia ei ole kovin kaunis.
      Itselläni on ollut ongelmana taivaan ja kohteen suuri valaistusero. Valotus taivaan mukaan saa aikaiseksi kauniin sinisen ja tarkan pilvikuvion, mutta itse kohde alivalottuu täysin. Kohteen mukaan valotettaessa koko kuvan tunnelma latistuu taivaan ylivalottuessa miltei valkoiseksi. Pitää siis hankkia puolisuodatin, joka tummentaa kuvan yläosan tai sitten pitää valottaa kohde salamalla. Jos kuvissasi on mukana taivasta, niin saattaa ongelmasi olla hieman tuon kaltainen. Eikös se arvioiva mittaus laske jonkunnäköisen keskiarvon koko kuva-alasata? (omassa kamerassani ei tuota toimintoa ole). Kannattaa ottaa selville monenko aukon verran käyttämäsi filmi sietää valaistus eroa (kirkas - tumma). Muistelisin että nega keskimäärin 7 ja dia 4.

      • Canorama

        Helvetti, kun monessa kuvassa on TÄYSIN sama suhde taivas/tausta/auto ja autotkin vielä erivärisiä (jopa keltainen auto tuotti oikean valotuksen, mutta musta alivalotti, eli aivan päinvastoin, kuin pitäisi!).

        Seur. kerran mittaan valon asfaltista ja pistän puoli aukkoa yli, niin luulis toimivan...

        Filminä oli Agfa 200 tai Fuji Superia 400. Harmi, kun Superia 100:set on niin kalliita, eikä niitä myydä kolmen paketeissa, kuten em. settejä. Anttilasta kitisivät, ettei niitä mene tarpeeksi, että viitsisivät tilata!

        En tietenkään käytä salamaa, koska se tappaa vauhdin, eikä semmoista salamaa olekkaan, joka 600 milliin riittää... :-)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      72
      2698
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2672
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      107
      2322
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      34
      1619
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      239
      1553
    6. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1537
    7. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      40
      1475
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1270
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1216
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1181
    Aihe