Keskiyötä kaipailen

Mummo

Mummu on kuollut vuosia sitten haluisin tietää mitä mummolla on sanottavaa?

6

65

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mummo

      Näetkö mennyttä elämää tai sieltä tulevia viestejä?

    • Hei

      mummosi oli sinulle läheinen, kovinkin läheinen.

      mummosi on päässyt jo pitkälle matkallaan. mutta on tulee vielä takaisin toisessa olomuodossa.

      mummosi toivoo sinulle hyvää ja että olet varovainen ja päättäväinen tekemisissäsi. ja että pidät puoliasi, sillä hän ei aina osannut pitää puoliaan omassa elämässään.
      mummosi on kokenut tulipalon ja se pelottaa häntä vieläkin. on hänen tapaistaan puhua helloista ja lämmityksestä ja kaikesta siitä, mistä tuli voisi syttyä.

      mummosi on toisen aikakauden ihminen. hän uskoon myös siihen, että ihmisen on osattava puhua, vaikka vierailla kielillä. niin on hyvä.

      t. Keskiyö

    • Mummo

      Kylmät väreet menee :) Mummo todellakin koki tulipalon. Mistä mummo varoittelee? Olenko tuntenut mummon hänen kuolemansa jälkeen? muistaako hän viimeiset sanani hänelle? Miten mummo toivoo perintöriitojen ratkeavan. Mummoa on todella kova ikävä. Tietääkö hän että puhun ja muistelen häntä usein? hirveästi kysymyksiä mutta toivon että vastaan

    • Mummo

      Oliko liikaa kysymyksiä? Lupaan etten kysy enempää :) Haluaisin kovasti vastauksen, jos vain voimasi riittävät.

    • Hei

      minä käytän tätä lahjaani niin kauan kuin jaksan ja sitten laitan tietokoneen kiinni. usein viikoksikin.
      sinun mummosi oli viekas nainen ja terävä mieleltään.

      mummosi tietää nyt paljon uutta, eikä vain vanhoja kokemuksiaan. hän on jo ymmärtänyt, että omaisuus on vain maallista, sillä ei ole välttämättä henkistä siunausta. mutta sen näen, että hän toivoo sinun käyttävän kieltäsi, että puhut etkä olet hiljaa turhan takia.

      mummosi on kuullut viimeisiä sanoja moneltakin taholta. perinnönjako tehdään lain mukaan, niinkuin suomessa on tapana.
      mutta on sinun vaarisikin erikoinen tapaus. hänellä on sorminäppäryyttä ja paljon perittyä tietoa. mahdollisesti hänellä on sukulaisia amerikassakin.

      isovanhemmillasi oli paljon riitoja, joista monikaan ei tiedä. he sopivat asiansa keskenään, mutta todellista onnea he eivät tavoittaneet. heillä oli toiminnallinen liitto. mummosi puolestaan selvisi kaikesta huumorillaan, hän osasi nauraa vedet silmissään. jos siellä mummosi kodissa on teekannu (tai kahvikannu, vaikka se näkyy minulle itämaisena), niin voisit ottaa sen itsellesi.
      sillä lähtee parhaat juomat ja ne rauhoittavat, ihan totta!

      sinulla on onnea ja vauhtia, mutta pidä puoliasi.

      t. Keskiyö

    • Mummo

      Kodissa todellakin on teekannu :) Papalla oli sukulaisia amerikassa ja mummo ja pappa inttivät aina :) minä pidän aina puoleni ja puhun niin kuin papupata. Tarkottaakohan mummo yhtä asiaa mistä en ole koskaan puhunut kenellekkään? Vakava sairastuminen. Mummo oli erittäin viekas ja terävä mielinen.
      Sittenkin tuli vielä yksi kysymys, vaikka lupasin ettei tule :)
      Oot tosi taitava.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      11
      2764
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      109
      2590
    3. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      178
      2462
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      162
      2118
    5. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      124
      1664
    6. Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille

      Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast
      Kaste
      458
      1119
    7. Nyt mä vihaan sua kyllä

      Jos sä oot oikeasti tämä takana! En ois ikinä susta uskonut! 😠☹️
      Ikävä
      84
      878
    8. Mitä tekisit ensimmäiseksi??

      Jos hänet näkisit kahden kesken!!
      Ikävä
      45
      797
    9. Kievarin pöydät

      Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul
      Suomussalmi
      15
      732
    10. Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti

      Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll
      Maailman menoa
      151
      723
    Aihe