Nyrkkeily vai thainyrkkeily?

vaikiaa!

En ole aiemmin harrastanut kamppailulajeja, ja nyt kiinnostaisi aloittaa peruskurssista lähtien uusi harrastus. Ensin minua kiinnosti taekwondo. Siinä ei kuitenkaan käytetä ylävartaloa yhtä voimakkaasti kuin nyrkkeilyssä, ja aiemman urheilutaustani vuoksi omaan vahvan käsien ja ylävartalon koordinaation, niin ajattelin sitten jotain nyrkkeilyntapaista...

Mutta en osaa päättää! Jossain kaukaisissa haaveissa siintää myös ihan kilpaileminen. Olen n. 177-senttinen nainen, mielestäni nopeahko ja vahva. Onko jommassakummassa lajissa vaikea päästä kilpatasolla näin n. 25-vuotiaana? Vahva urheilutausta minulta löytyy muttei muutaman vuoden takaisen kuntonyrkkeilyn lisäksi mitään kamppailulajikokemusta...

8

2581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • boxerwoman

      riippuu haluaako jalkoja mukaan. Nyrkkeilyssä pystyy keskittymän lyönteihin vaan, thai-nyrkkeilyssähän on jalat mukana. Itse olen harrastanut nyrkkeilyä ja voin suositella lajia. Tosin jos kisaamaan haluaa niin nyrkkeilyssä (amatööri) on 34 v. ikäraja. Eli sulla vielä vuosia jäljellä.

    • Kilparyhmän taso rat

      Potkunyrkkeily on myös yksi vaihtoehto.

      Noin pitkä on luultavasti pitkäjälkainen, mikä on ihanteellista muay thaissa ja potkunyrkkeilyssä, ja jos on vielä urheilutaustaa, niin saa varmasti valmentajat kuolaamaan kun haluavat sinut nopeasti kilparyhmän kanssa treenaamaan.

      Erona noilla lajeilla on, että potkunyrkkeilyssä nyrkkeilypuoli on tärkeämpää, ja muay thaissa painottuvat potkut, ja siinä on lisäksi niskapaini, kyynärpäät ja polvet (amatöörisäännöillä on suojuksia ja rajoituksia).

      Sanoisin, että kannattaa katsoa missä seurassa lähellä on paljon naistreenaajia ja hyvä taso kilpailuissa. Näin edistyt nopeiten ja pääset kilpailemaan ehkä jo muutamassa kuukaudessa, jos haluat. Jos se naisten kilparyhmän taso on heikko, niin sitten siinä menee paljon pidempään.

    • Kickboxeri

      Aloita potkunyrkkeily. Jää turha itämainen hömpötys pois kuten thaikussa. Normi nyrkkeilyyn verrattuna kickboxing on huomattavasti monipuolisempaa. Huipulle eteneminen on helpompaa koska harrastajakunta on niin paljon pienempi.

      • Anonyymi

        Höpö höpö. Suomessa thainyrkkeilyssä ei ole mitään ”itämaista hömpötystä”. Thainyrkkeily on tietenkin monipuolisempi laji kuin potkunyrkkeily. Olen itse harrastanut molempia yhteensä seitsemän vuotta. Thainyrkkeilyssä on mielestäni huomattavasti rennompi ja terveempi ilmapiiri kuin potkunyrkkeilyssä. Potkunyrkkeily on totisempaa ja jäykempää henkisesti. Jos otella haluaa, niin potkunyrkkeily on jäykkää toimintaa, liikaa rajoituksia, tuomarit huomauttelevat jatkuvasti pienistäkin virheistä ja häiritsevät ottelua ja muutenkin otteluiden arvostelut menevät aivan miten sattuu.
        Thainyrkkeily on ehdottomasti tehokkaampi laji niin kuntoiluna kuin taistelulajinakin ja mikä tärkeintä tervehenkisempi laji.
        Lopuksi haluan painottaa, että en suosittele ”päähänlyöntilajeja” kilpamielessä kuin korkeintaan tervehenkisille ihmisille. Näissä piireissä pyörii liikaa jo valmiiksi henkisesti rikkinäisiä ihmisiä, jotka yrittävät kamppailemalla korjata egoaan ja käy päinvastoin.


    • Uppari

      Aloita molemmat. Puolen vuoden tai vuoden päästä teet sitten ratkaisun joka perustuu edes jonkinlaiseen kokemukseen. Pidä hauskaa!

    • thaiboxer chick

      Thinyrkkeilyn moninkertanen maailman mestari Milja Heino on 29, ja jos oikein muistan niin alotti 22-23 v harrastamaan;) Itse tietysti suosittelen lämpimästi thainyrkkeilyä, mutta no niinhän mä suosittelen kaikille. Siitä saa todella hyvää treeniä, ja jos kisoihin on mieltä niin thainyrkkeilyssä se kannustaminen on semmonen olennainen juttu. Yleisö elää mukana, kun taas se nyrkkeily on vähän vakavampaan ja yleisö ei saa kannustaa...Lisäksi tthainyrkkeily kunnioittaa kaikkia Thaimaan perinteitä, ennen matsia saattaa olla semmonen 'tanssi' kehässä ja päähineet päässä yms. Potkimisesta tykkään ite, niin voitin mun ekan matsin...... 4 päivää niin toka matsi....jaiks..

      T: Iiris 17 v.

      Vastaus tuli vähän myöhään, mutta toivon, että kallistuit thainyrkkeilyn puolelle :D

    • Jujutsuka

      samaa mieltä thai nyrkkeily on hyvä.

      ''Jää turha itämainen hömpötys pois kuten thaikussa. ''

      Aha... taidat olla aika kova äijjä, kun sanot noin. Sun kannat kattoo koku hyvä kung fu elokuva, vaikka fearless Jet Lee, koska se on tosi tarina ja asiat jota siinä on on totta.
      Ja tutkisit vähän Samurai Sotureiden historiaa ja kill armanit. Veikkaan että toi sun Helvetin suppea näkö kulma asiaan vähän parantuisi!

      http://www.youtube.com/watch?v=BLibKL7OzDY

      Ehdotan kaikille Karatea se on vähän kuin potku nyrkkeily mutta siinä on itse puolustustakin :D vaikka itse harrastan hokuto jujutsuu, mutta se on täys itsepuolustus laji.

      • Anonyymi

        Itse harrastin karatea vuoden ja lopetin sen, kun totesin, että itsepuolustustaitoni olivat huonontuneet. Tekniikat ovat surkeita. Täytyy olla hyvä karateka, jotta siitä olisi itsepuolustustilanteessa hyötyä.
        Karatessa ärsytti myös treenien naurettavan kova kuri, pakko kait lajin tehottomuutta on jotenkin yrittää paikata. Tai itse kovassa kurissa ei ole mitään ärsyttävää, jos siinä on jotakin järkeä, itselle tuli mieleen simputus ja elokuvien pahisten ninjameininki.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      25
      2416
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      113
      2031
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      113
      1657
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1523
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1457
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1065
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      120
      1006
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      965
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      947
    10. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      939
    Aihe