En ole aiemmin harrastanut kamppailulajeja, ja nyt kiinnostaisi aloittaa peruskurssista lähtien uusi harrastus. Ensin minua kiinnosti taekwondo. Siinä ei kuitenkaan käytetä ylävartaloa yhtä voimakkaasti kuin nyrkkeilyssä, ja aiemman urheilutaustani vuoksi omaan vahvan käsien ja ylävartalon koordinaation, niin ajattelin sitten jotain nyrkkeilyntapaista...
Mutta en osaa päättää! Jossain kaukaisissa haaveissa siintää myös ihan kilpaileminen. Olen n. 177-senttinen nainen, mielestäni nopeahko ja vahva. Onko jommassakummassa lajissa vaikea päästä kilpatasolla näin n. 25-vuotiaana? Vahva urheilutausta minulta löytyy muttei muutaman vuoden takaisen kuntonyrkkeilyn lisäksi mitään kamppailulajikokemusta...
Nyrkkeily vai thainyrkkeily?
8
2256
Vastaukset
- boxerwoman
riippuu haluaako jalkoja mukaan. Nyrkkeilyssä pystyy keskittymän lyönteihin vaan, thai-nyrkkeilyssähän on jalat mukana. Itse olen harrastanut nyrkkeilyä ja voin suositella lajia. Tosin jos kisaamaan haluaa niin nyrkkeilyssä (amatööri) on 34 v. ikäraja. Eli sulla vielä vuosia jäljellä.
- Kilparyhmän taso rat
Potkunyrkkeily on myös yksi vaihtoehto.
Noin pitkä on luultavasti pitkäjälkainen, mikä on ihanteellista muay thaissa ja potkunyrkkeilyssä, ja jos on vielä urheilutaustaa, niin saa varmasti valmentajat kuolaamaan kun haluavat sinut nopeasti kilparyhmän kanssa treenaamaan.
Erona noilla lajeilla on, että potkunyrkkeilyssä nyrkkeilypuoli on tärkeämpää, ja muay thaissa painottuvat potkut, ja siinä on lisäksi niskapaini, kyynärpäät ja polvet (amatöörisäännöillä on suojuksia ja rajoituksia).
Sanoisin, että kannattaa katsoa missä seurassa lähellä on paljon naistreenaajia ja hyvä taso kilpailuissa. Näin edistyt nopeiten ja pääset kilpailemaan ehkä jo muutamassa kuukaudessa, jos haluat. Jos se naisten kilparyhmän taso on heikko, niin sitten siinä menee paljon pidempään. - Kickboxeri
Aloita potkunyrkkeily. Jää turha itämainen hömpötys pois kuten thaikussa. Normi nyrkkeilyyn verrattuna kickboxing on huomattavasti monipuolisempaa. Huipulle eteneminen on helpompaa koska harrastajakunta on niin paljon pienempi.
- Anonyymi
Höpö höpö. Suomessa thainyrkkeilyssä ei ole mitään ”itämaista hömpötystä”. Thainyrkkeily on tietenkin monipuolisempi laji kuin potkunyrkkeily. Olen itse harrastanut molempia yhteensä seitsemän vuotta. Thainyrkkeilyssä on mielestäni huomattavasti rennompi ja terveempi ilmapiiri kuin potkunyrkkeilyssä. Potkunyrkkeily on totisempaa ja jäykempää henkisesti. Jos otella haluaa, niin potkunyrkkeily on jäykkää toimintaa, liikaa rajoituksia, tuomarit huomauttelevat jatkuvasti pienistäkin virheistä ja häiritsevät ottelua ja muutenkin otteluiden arvostelut menevät aivan miten sattuu.
Thainyrkkeily on ehdottomasti tehokkaampi laji niin kuntoiluna kuin taistelulajinakin ja mikä tärkeintä tervehenkisempi laji.
Lopuksi haluan painottaa, että en suosittele ”päähänlyöntilajeja” kilpamielessä kuin korkeintaan tervehenkisille ihmisille. Näissä piireissä pyörii liikaa jo valmiiksi henkisesti rikkinäisiä ihmisiä, jotka yrittävät kamppailemalla korjata egoaan ja käy päinvastoin.
- Uppari
Aloita molemmat. Puolen vuoden tai vuoden päästä teet sitten ratkaisun joka perustuu edes jonkinlaiseen kokemukseen. Pidä hauskaa!
- thaiboxer chick
Thinyrkkeilyn moninkertanen maailman mestari Milja Heino on 29, ja jos oikein muistan niin alotti 22-23 v harrastamaan;) Itse tietysti suosittelen lämpimästi thainyrkkeilyä, mutta no niinhän mä suosittelen kaikille. Siitä saa todella hyvää treeniä, ja jos kisoihin on mieltä niin thainyrkkeilyssä se kannustaminen on semmonen olennainen juttu. Yleisö elää mukana, kun taas se nyrkkeily on vähän vakavampaan ja yleisö ei saa kannustaa...Lisäksi tthainyrkkeily kunnioittaa kaikkia Thaimaan perinteitä, ennen matsia saattaa olla semmonen 'tanssi' kehässä ja päähineet päässä yms. Potkimisesta tykkään ite, niin voitin mun ekan matsin...... 4 päivää niin toka matsi....jaiks..
T: Iiris 17 v.
Vastaus tuli vähän myöhään, mutta toivon, että kallistuit thainyrkkeilyn puolelle :D - Jujutsuka
samaa mieltä thai nyrkkeily on hyvä.
''Jää turha itämainen hömpötys pois kuten thaikussa. ''
Aha... taidat olla aika kova äijjä, kun sanot noin. Sun kannat kattoo koku hyvä kung fu elokuva, vaikka fearless Jet Lee, koska se on tosi tarina ja asiat jota siinä on on totta.
Ja tutkisit vähän Samurai Sotureiden historiaa ja kill armanit. Veikkaan että toi sun Helvetin suppea näkö kulma asiaan vähän parantuisi!
http://www.youtube.com/watch?v=BLibKL7OzDY
Ehdotan kaikille Karatea se on vähän kuin potku nyrkkeily mutta siinä on itse puolustustakin :D vaikka itse harrastan hokuto jujutsuu, mutta se on täys itsepuolustus laji.- Anonyymi
Itse harrastin karatea vuoden ja lopetin sen, kun totesin, että itsepuolustustaitoni olivat huonontuneet. Tekniikat ovat surkeita. Täytyy olla hyvä karateka, jotta siitä olisi itsepuolustustilanteessa hyötyä.
Karatessa ärsytti myös treenien naurettavan kova kuri, pakko kait lajin tehottomuutta on jotenkin yrittää paikata. Tai itse kovassa kurissa ei ole mitään ärsyttävää, jos siinä on jotakin järkeä, itselle tuli mieleen simputus ja elokuvien pahisten ninjameininki.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.981535- 2091458
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59980Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31969Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K51757Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49735En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k40686Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36685The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut4683Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉53682