jalankulkijat pyörätiellä

Miksi jalankulkijat kävelevät pyörätiellä ja kehtaavat vielä suivaantua kun heidät käskyttää kohteliaasti omalle kulkuväylälleen?
7104
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Miksi kävelevät? Ei siihen ole vastausta.

Miksi suivaantuavat? Tietysti siksi, etteivät pidä käskyttämisestä vaikka se tehtäsiin kuinka kohteliaasti. Poliisi käskyttää, muilla ei ole paljon valtuuksia.

Anna olla sen liikenteessä kouluttamisen. Katsot vain ettet aja kenenkään päälle.

Äänestä
  • Takerruit yhteen sanaan. Kamala möly kun pyöräilijä ajaa jalkakäytävällä mutta jalankulkijat pyörätiellä ovat ihan ok, vai ovatko?

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Takerruit yhteen sanaan. Kamala möly kun pyöräilijä ajaa jalkakäytävällä mutta jalankulkijat pyörätiellä ovat ihan ok, vai ovatko?

    Äläkä sinä kouluta minua, en ole ikinä ajanut kenenkään päälle.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Äläkä sinä kouluta minua, en ole ikinä ajanut kenenkään päälle.

    Eiköhän tämä asia tullut riittävästi käsitellyksi.

    Todistit juuri itse, etteivät ihmiset pidä neuvomisesta ja etteivät he koskaan tee mitään väärää. Paitsi ehkä yhden sanan verran, jos sitäkään.

    Äänestä

  • Oi voi kirjoitti:

    Eiköhän tämä asia tullut riittävästi käsitellyksi.

    Todistit juuri itse, etteivät ihmiset pidä neuvomisesta ja etteivät he koskaan tee mitään väärää. Paitsi ehkä yhden sanan verran, jos sitäkään.

    Ei ole lainkaan käsitelty. AP. tarttui asiaan, josta ei haluta puhua. Aina vaan moititaan pyöräilijöitä.

    Äänestä

  • työmatkailijaj kirjoitti:

    Ei ole lainkaan käsitelty. AP. tarttui asiaan, josta ei haluta puhua. Aina vaan moititaan pyöräilijöitä.

    Minäkin ihmettelen asiaa. Onneksi olen muutaman kerran ajanut hetken pyöräilevien poliisien perässä ja he kyllä kiitettävästi ohjasivat jalankulkijat pois selkeästi merkityltä pyörätieltä mutta silloinkin, jotkut jalankulkijat kovasti ihmettelivät, että eiväthän he ole mitään väärää tehneet.

    Sitten on näitä, jotka kävelevät vastaan, eivätkö kertakaikkiaan suostu väistämään ja sitten pyöräilijän on ajettava jalkakäytävällä, jos haluaa jatkaa matkaansa.

    Äänestä

Eilen pyöräilin pyörätiellä ja siinä nainen iloisesti lykäsi lastenvaununaan pyörätiellä, vaikka vieressä oli tyhjä jalkakäytävä. Ohitti taulun, joka näkyvästi laskee kuinka mones pyöräilijä olit tälle päivälle ja pyöriä jatkuvasti ohitti hänet. Kuinka sokkona voi kaupungin keskustassa liikkua?

Samalla reissulla muutamat meinasi nousta autosta pyörän eteen katsomatta lainkaan. Mielestäni on järjetöntä sallia parkkeeraus kadun varteen, jossa menee pyörätie heti parkkeerattujen autojen vieressä. Aina saa pelätä, että kohta joku hyppää eteen ja tästä syystä olen pakotettu käyttämään jalkankulkijoiden puolta tässä paikassa jos se on tyhjä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kerrankin näin päin kirjoitti:

Miksi jalankulkijat kävelevät pyörätiellä ja kehtaavat vielä suivaantua kun heidät käskyttää kohteliaasti omalle kulkuväylälleen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu