Palkka-ale on tosi

http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2012/08/17/valmistuvaa-it-insinooria-ei-nyt-naurata/201235591/139

Nyt ei ainakaan vastavalmistuneiden kannata paljon yli kahden tonnin palkkatoiveita esitellä.

Ja haastattelukutsutkin voi olla tiukassa.
5366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pitänee olla tyytyväinen nykyiseen himpun päälle 2500€/kk palkkaan (reilu vuosi takana tässä työssä). Onneksi työt näyttäisi toistaiseksi myös jatkuvan, mutta mistä sitä koskaan tietää...

Äänestä

Kiittäkää Nokiaa tästä. Piti huolen useita vuosikymmeniä, että it-insinöörejä ja diplimi-insinöörejä ja maistereita riittää, varmisti, että koulutetaan tarpeeksi ja mieluusti yli.

Nyt sitten kohta Nokia pistää viimeisenkin it-insinöörin pihalle.

It-insinöörejä meillä riittää reilusti yli. Siivoojista ja vanhustenhoitajista on pulaa. Miten ongelma ratkaistaan?

Äänestä
  • Ei muuta kuin ylpeyttä nielemään ja mopin - varteen - TARTU!

    Äänestä

Ongelmaksi nousee myös työharjoittelu,jonka kautta ns.palkattomilla harjoittelijoilla teetetään työt ja näin ollen menetetään oikeita työpaikkoja,sekä mahdollistetaan työvoiman hyväksikäyttö.

Työn teettäminen työttömyyskorvausta vastaan on moraalitonta ja se myös vääristää markkina kilpaulua ja on este työttömyyden poistolle, koska näin toimittaessa,ei ole tarvetta synnyttää vakinaisia työpaikkoja kun halpa työvoimaa on hyödynnettävissä.Myöskin veromarkkoja jää saamatta mm. kunnallisveroituksessa tämän myötä,kun työt teetetään työttömyyskorvausta vastaan. Peruspäivä raha kun ei täytä edes minimi palkka vaatimus tasoa (on noin 670e,josta 20% ennakkopidätys).

kun otetaan huomioon ,että peruspäiväraha tulee Kelasta, niin nämä työt ovat yhteiskunnallisesti kalliita töitä ,joista käytännössä hyötyy niiden tettäjä ja muut ryhmittymät ,niin tekijä ,kuin työttömät ,kuten yhteiskunta jäävät taloudellisesti kärsimään näin teetetyistä töistä.

Luomalla oikeita palkkatyöpaikkoja ,luomme kestävää yhteiskunta rakenetta ja tuomme varmuutta,sekä annamme ihmisille tulevaisuuden.

Aiheesta mm:

http://yle.fi/uutiset/tyonantajat_polkevat_palkattomien_harjoittelijoiden_oikeuksia/6261951

Äänestä

Tähän päälle Sarasen muiden kolutusohjelmat josta tekijälle ei jää käteen kuin rivi CV:hen. Älkää hyvtä ammattilaiset suostuko kuin paikkoihin jossa jatkumo harjoittelun jälkeen on varma.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tosi on... kirjoitti:

http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2012/08/17/valmistuvaa-it-insinooria-ei-nyt-naurata/201235591/139

Nyt ei ainakaan vastavalmistuneiden kannata paljon yli kahden tonnin palkkatoiveita esitellä.

Ja haastattelukutsutkin voi olla tiukassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu