Miten on? Meidän metsäautotiessä on kaksi osakasta. Minä ja naapuri. Minulla on 98ha metsää ja naapurilla on 21ha metsää, eli minulla on moninkertaiset rasitteet.
Naapuri ei osallistu tien hoitoon mitenkään, vaikka käyttää tietä kaikenlaiseen muuhunkin toimintaan. Esimerkiksi on antanut luvan käyttää tietä rallin harjoitteluun ilman edes minulta kysymättä. Kun olen asiasta yrittänyt keskustella, niin hän väittää että koska hän on osakas, niin hänellä on oikeus antaa kelletahansa lupa käyttää tietä.
Juttelin asiasta paikallisen metsänhoitoyhdistyksen kaverin kanssa ja hän sanoi, että koska minulla on osuuksia enemmän, niin voin määrätä että tie puomitetaan ja lukitaan. Ja myös voin vaatia että muut eivät saa käyttää tietä pelkästään naapurin luvalla, koska olen isompi osakas tiessä.
Osaako joku sanoa pitääkö tämä paikkansa ja jos naapuri puomittamisesta huolimatta aukaisisi portin jollekulle johonkin muuhun kuin metsänhoidolliseen tarkoitukseen, niin onko hän korvausvelvollinen siitä?
yksityinen metsäautotie
9
1171
Vastaukset
- sama ongelma
Tähän olisi kiinnostavaa saada jonkun asiasta tietävän vastaus, itselläkin samankaltainen ongelma.
- ^^
http://www.kaleva.fi/uutiset/pohjois-suomi/marjastajilla-ei-ole-asiaa-metsateille/177804/
"Tien voi puomittaa osakaskokouksen päätöksellä, jonka vahvistaa kunta tai kaupunki. Käytännössä päätöksen hyväksyttäminen on vain byrokratiaa, sillä kunta voi kumota osakkaiden päätöksen yksityistielain mukaan vain painavista syistä." - metsäläineen
Ei muuta kun puomi tielle. Eiköhän se äänioikeus mene tierasitteiden mukaan. Eli sinä päätät tietä koskevat asiat. Mutta käsittääkseni sinun on pidettävä osakaskokous missä ilmoitusluonteisesti viet asian läpi.
- ottoerkki
Paras ratkaisu perustaa virallisesti tiekunta,sitten lailliset kokoukset ja yksiköinti tienkäytön mukaan.
Toinen osakas harrastaa ralliautoilua ,hän korvaa erityisliikenteen yksiköillä ralliautoilusta tielle aiheutuneen rasituksen.
Kokouksissa päätökset sitten tehdään yksinkertaisella äänten enemmistöllä tieosakkaiden yksikköjen mukaan .
Tiemaksut on sitten ilman oikeuden päätöstä ulosottokelpoisia,kun kokoukset pidetty yks.tielain mukaan.
Rahalla nuo asiat ratkeaa kuin itsestään ...eikä millään puomeilla- gfffffffffffffffffff
riippuu millä rahoilla tehty
- vittuuntunut
gfffffffffffffffffff kirjoitti:
riippuu millä rahoilla tehty
Vaarini tehnyt kyseisen metsäautotien 1952, eipä ole tainnut siihen aikaan olla mitään tukia tien tekoon. Viimeisen 20 vuoden aikana olen ajattanut murskeetta tielle säännöllisesti ja ajan murskaajalla pientareet/ojat kaksi-kolme kertaa vuodessa. Naapuri siis ei osallistu näihin kun nossapito kuluihin mitenkään.
Onko siis fakta, että minä enemmistöosuudellani pystyn päättämään mitä tien kanssa tehdään ja pystynkö enemmistöllä määräämään myös tienkäyttömaksun suuruuden? - kkk'''
vittuuntunut kirjoitti:
Vaarini tehnyt kyseisen metsäautotien 1952, eipä ole tainnut siihen aikaan olla mitään tukia tien tekoon. Viimeisen 20 vuoden aikana olen ajattanut murskeetta tielle säännöllisesti ja ajan murskaajalla pientareet/ojat kaksi-kolme kertaa vuodessa. Naapuri siis ei osallistu näihin kun nossapito kuluihin mitenkään.
Onko siis fakta, että minä enemmistöosuudellani pystyn päättämään mitä tien kanssa tehdään ja pystynkö enemmistöllä määräämään myös tienkäyttömaksun suuruuden?Kyllä tiekunnan nimissä varmaan käytännössä pystyt noin tekemään. Tietenkin kohtuuden rajoissa, valitusoikeushan kuitenkin on. Nykyinen tilanne on varmaan pelkästään teidä vaarien keskinäisen sopimuksen varassa, joten et voi tehdä mitää päätöksiä yksin, vaan ne on tehtävä yhteisymmärryksessä toisen osakkan kanssa.
- Toimitsijamies evp.
Tuo äänienemmistö... Yksityistielaisa on kyllä määritelty aika tarkkaan, miten äänestetään ja äänileikkuri puraisee suuria osakkaita siten, että kukaan yksittäinen osakas ei voi käyttää enempää, kuin 30% läsnä olevasta äänivallasta. Eli tässä tapauksessa kylläkin enemmän metsää omistavalla on äänivaltaa tuon leikkurin jälkeenkin enemmän, jos... edellyttäen, että tuolla toisella naapurilla on VAIN metsään liittyviä tonnikilometrejä. Jos tuolla 21 ha omistaavalla naapurilla on EL: n (erityisiikenteestä) tonnikilometrejä, äänet voivat mennä tasan,
Tuo tiemaksujen ulosottokelpoisuus on usein monissa tiekunnissa aika vaikeaa, sillä tiekokouksia pidetään niin laittomasti, ettei se hevin onnistu. Jos tiekokous on pidetty yksityistielain mukaisesti ja kokouskutsussa on mainittu maksuunpanoluettelon nähtävillä olo aika ja paikka, sekä kokouskutsu on muuten yksityistielain mukainen, onnistuu tiemaksujen ulosotto.
- Anonyymi
Helppo juttu, Meillä on FINLEX yksityistielaki. Noudatamme sen.Yksityistielaki määrää yksityistietoimituksen.Siinä joka osapuoli saa määrätä ja ehdottaa.Valtion ammattilaiset tekevät tien asiat FINLEX, n m ukaan. Voi tarvita ympäristöviranomaisia kin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk557783Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin207384Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html1736941Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta536762Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.425771Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k765730Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko1015476Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin
Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m243195- 50896
- 59875