yksityinen metsäautotie

vittuuntunut

Miten on? Meidän metsäautotiessä on kaksi osakasta. Minä ja naapuri. Minulla on 98ha metsää ja naapurilla on 21ha metsää, eli minulla on moninkertaiset rasitteet.
Naapuri ei osallistu tien hoitoon mitenkään, vaikka käyttää tietä kaikenlaiseen muuhunkin toimintaan. Esimerkiksi on antanut luvan käyttää tietä rallin harjoitteluun ilman edes minulta kysymättä. Kun olen asiasta yrittänyt keskustella, niin hän väittää että koska hän on osakas, niin hänellä on oikeus antaa kelletahansa lupa käyttää tietä.
Juttelin asiasta paikallisen metsänhoitoyhdistyksen kaverin kanssa ja hän sanoi, että koska minulla on osuuksia enemmän, niin voin määrätä että tie puomitetaan ja lukitaan. Ja myös voin vaatia että muut eivät saa käyttää tietä pelkästään naapurin luvalla, koska olen isompi osakas tiessä.
Osaako joku sanoa pitääkö tämä paikkansa ja jos naapuri puomittamisesta huolimatta aukaisisi portin jollekulle johonkin muuhun kuin metsänhoidolliseen tarkoitukseen, niin onko hän korvausvelvollinen siitä?

9

1046

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama ongelma

      Tähän olisi kiinnostavaa saada jonkun asiasta tietävän vastaus, itselläkin samankaltainen ongelma.

    • ^^
    • metsäläineen

      Ei muuta kun puomi tielle. Eiköhän se äänioikeus mene tierasitteiden mukaan. Eli sinä päätät tietä koskevat asiat. Mutta käsittääkseni sinun on pidettävä osakaskokous missä ilmoitusluonteisesti viet asian läpi.

    • ottoerkki

      Paras ratkaisu perustaa virallisesti tiekunta,sitten lailliset kokoukset ja yksiköinti tienkäytön mukaan.
      Toinen osakas harrastaa ralliautoilua ,hän korvaa erityisliikenteen yksiköillä ralliautoilusta tielle aiheutuneen rasituksen.
      Kokouksissa päätökset sitten tehdään yksinkertaisella äänten enemmistöllä tieosakkaiden yksikköjen mukaan .
      Tiemaksut on sitten ilman oikeuden päätöstä ulosottokelpoisia,kun kokoukset pidetty yks.tielain mukaan.
      Rahalla nuo asiat ratkeaa kuin itsestään ...eikä millään puomeilla

      • gfffffffffffffffffff

        riippuu millä rahoilla tehty


      • vittuuntunut
        gfffffffffffffffffff kirjoitti:

        riippuu millä rahoilla tehty

        Vaarini tehnyt kyseisen metsäautotien 1952, eipä ole tainnut siihen aikaan olla mitään tukia tien tekoon. Viimeisen 20 vuoden aikana olen ajattanut murskeetta tielle säännöllisesti ja ajan murskaajalla pientareet/ojat kaksi-kolme kertaa vuodessa. Naapuri siis ei osallistu näihin kun nossapito kuluihin mitenkään.
        Onko siis fakta, että minä enemmistöosuudellani pystyn päättämään mitä tien kanssa tehdään ja pystynkö enemmistöllä määräämään myös tienkäyttömaksun suuruuden?


      • kkk'''
        vittuuntunut kirjoitti:

        Vaarini tehnyt kyseisen metsäautotien 1952, eipä ole tainnut siihen aikaan olla mitään tukia tien tekoon. Viimeisen 20 vuoden aikana olen ajattanut murskeetta tielle säännöllisesti ja ajan murskaajalla pientareet/ojat kaksi-kolme kertaa vuodessa. Naapuri siis ei osallistu näihin kun nossapito kuluihin mitenkään.
        Onko siis fakta, että minä enemmistöosuudellani pystyn päättämään mitä tien kanssa tehdään ja pystynkö enemmistöllä määräämään myös tienkäyttömaksun suuruuden?

        Kyllä tiekunnan nimissä varmaan käytännössä pystyt noin tekemään. Tietenkin kohtuuden rajoissa, valitusoikeushan kuitenkin on. Nykyinen tilanne on varmaan pelkästään teidä vaarien keskinäisen sopimuksen varassa, joten et voi tehdä mitää päätöksiä yksin, vaan ne on tehtävä yhteisymmärryksessä toisen osakkan kanssa.


      • Toimitsijamies evp.

        Tuo äänienemmistö... Yksityistielaisa on kyllä määritelty aika tarkkaan, miten äänestetään ja äänileikkuri puraisee suuria osakkaita siten, että kukaan yksittäinen osakas ei voi käyttää enempää, kuin 30% läsnä olevasta äänivallasta. Eli tässä tapauksessa kylläkin enemmän metsää omistavalla on äänivaltaa tuon leikkurin jälkeenkin enemmän, jos... edellyttäen, että tuolla toisella naapurilla on VAIN metsään liittyviä tonnikilometrejä. Jos tuolla 21 ha omistaavalla naapurilla on EL: n (erityisiikenteestä) tonnikilometrejä, äänet voivat mennä tasan,

        Tuo tiemaksujen ulosottokelpoisuus on usein monissa tiekunnissa aika vaikeaa, sillä tiekokouksia pidetään niin laittomasti, ettei se hevin onnistu. Jos tiekokous on pidetty yksityistielain mukaisesti ja kokouskutsussa on mainittu maksuunpanoluettelon nähtävillä olo aika ja paikka, sekä kokouskutsu on muuten yksityistielain mukainen, onnistuu tiemaksujen ulosotto.


    • Anonyymi

      Helppo juttu, Meillä on FINLEX yksityistielaki. Noudatamme sen.Yksityistielaki määrää yksityistietoimituksen.Siinä joka osapuoli saa määrätä ja ehdottaa.Valtion ammattilaiset tekevät tien asiat FINLEX, n m ukaan. Voi tarvita ympäristöviranomaisia kin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe