punapää ja koira

Jaksanet kiertää jalkakäytävän kautta,etkä oikaista pihamme poikki? Vaikka se onkin "mukavan hiekkainen". Mutta ei ole kiva kun astun koirasi jätöksiin taloyhtiömme pihalla,kun ei meidän asukkailla muutenkaan koiria ole!
Ei se ole sinultakaan kovin fiksua,kun tuo kierto tästä ohi ei ole kuin pikku mutka asfaltilla?!
28905
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 28

Vanhimmat

Vapaa maa jossa saa kulkea vapaasti. Koiran jätös taas on puhdas luonnon tuote.

Äänestä
  • Et taida olla paljon perillä siitä mitä on määräys: Omistajan on kakat kerättävä pois?!
    Ei silti,minuakin huvittaa moinen ajatus-kulkea kakkapussin kans,ja toinen kun pukkaa ulos niin olet siinä vartoomassa pussisi kans ;/ Aioka hullua,mutta ymmärrettävääkin. Ei ole niin kiva tallustella sontaan pihamaalla,jalkakäytävällä jne.
    Että sikäli kannatan pois ottoa. Parempi kuitenkin ojanpientareelle kuin keskelle pihaa. Tässäkin tapauksessa,jos sen lenkin jaksais kiertää niin on sopivasti loivaa ojanpohjaa ...Mutta kun järki ei kaikille mitään kerro!

    Äänestä

Saako sitä panna?

Äänestä

luonnontuotteita ja saa panna kumpaakin

Äänestä

sinä pipokireä tyyppi! Älä näyttäydy kylillä, kukaan ei halua törmätä hapaamaan naamaasi. Ulkomuotosi pilaa päivän.

Onko vaikeaa mainita tytölle ihan rehdisti kasvotusten asiasta?

Äänestä

Olen samaa mieltä, mainitse tytölle asiasta henkilökohtaisesti tai lakkaa valittamasta turhasta. Eikö sinulla ole muuta ajateltavaa tai murehdittavaa tässä maailmaassa tai omassa elämäsässäsi kuin koirien jätökset. Todella AHDASMIELISTÄ! Kaikki ketkä jaksaa murehtia koirien ulosteista, pitäkää oma ahdasmielisyytenne omana tietonanne, tätä samaa jauhantaa ei kukaan täysjärkinen jaksa lukea täällä.

Olen tavannut jopa ihmisiä jotka potkivat koiran jätökset ojista ja tienpientareista jalkakäytäville kun niin paljon koiranpaska jaksaa ärsyttää. Tämän jälkeen jätökset ei kyllä ole koiranoimistajan ongelma vaan sen idiootin joka ne tielle potkii.

Keksikää ihmiset itsellenne muuta tekemistä, meillä on ainakin tarjolla haravointia ja nurmikon leikkuuta ja talvella saa tulla kolaamaan jos on noin tylsää ja aikaa tutkailla koiranjätöksiä.

Äänestä

Siä punahousuinen viherpää, joka panet meidä pihassamme, siivoa jätöksesi hiekalta/nurtsilta, ja anna myös mulle (takaa)

Äänestä
  • Juu takaapäin vitosella velaks näin ennen vanhaan hoettiin.

    Äänestä

Pipon veli tahtoo kans, Onko "helsu" vielä aktiivisena..siis antaa kaikille?

Äänestä

Voi teitä iso- ja pikkupipoiset ja sekä muut, joilla vaippa hiertää. Eikö tosiaankaan ole fiksumpaa tekemistä, kuin lähetellä kommentteja alatyylin persepektiivistä?

Äänestä
  • ahistaako?

    Äänestä

  • Isopipo kirjoitti:

    ahistaako?

    Ahistaa.

    Äänestä

" Todella AHDASMIELISTÄ! Kaikki ketkä jaksaa murehtia koirien ulosteista, pitäkää oma ahdasmielisyytenne omana tietonanne, tätä samaa jauhantaa ei kukaan täysjärkinen jaksa lukea täällä. "

-Kerätään kaikki rakit sun pihaas paskalle ja katsotaan muuttuuko asenne.

Ja avaajalle: Ammu se piski pihaan! Saat sakot, mutta loppuu se touhu , jos ei omistaja seuraavaksi...

Äänestä
  • Nykyisin ampuja menettää myös aseen valtiolle rikoksentekovälineenä, samoin aseenkantoluvat peruutetaan. Joten jos harrastat metsästystä, ei kannata edellisen huuhaatyypin neuvoja uskoa.

    Äänestä

Niin ja tuli vielä mieleen että jos nyt minusta puhutaan, niin mun koira ei oo kertaaka paskonu tohon ainooseen pihaan mistä oikastaan, naapurikerrostalo. että haukutko kuitenkin väärää puuta? Mut tuu tosiaan jutteleen, ei me purra!

Äänestä
  • Sulle ny hätä tuli...?Käyttäydytään siis kuin aikuiset ja kuljetaan jalkakäytäviä pitkin,kun ne on keksitty-juukos?
    En jaksa nurkalla ootella milloin tulette, niin että se keskustelusta.

    Äänestä

  • pullahiiri kirjoitti:

    Sulle ny hätä tuli...?Käyttäydytään siis kuin aikuiset ja kuljetaan jalkakäytäviä pitkin,kun ne on keksitty-juukos?
    En jaksa nurkalla ootella milloin tulette, niin että se keskustelusta.

    Ei tartte nurkalla odotella. mutta jos kerran usein oot huomannu meidät niin varmaan joku kerta ehdit jutulle kun on kerran asiaa? Ja juu tuli kyllä aika paska fiilis kun tääl netissä huudellaan enkä oo tienny tälläsestä mitään. Mut joo....

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Ei tartte nurkalla odotella. mutta jos kerran usein oot huomannu meidät niin varmaan joku kerta ehdit jutulle kun on kerran asiaa? Ja juu tuli kyllä aika paska fiilis kun tääl netissä huudellaan enkä oo tienny tälläsestä mitään. Mut joo....

    Sitä sinun "lenkkireittiäsi" on muutkin ihmetellyt,ei silti. No,seuraavassa kokouksessa kai sekin keskustellaan.
    Ei kai se mitään kivaa ole,kummallekaan- mutta FIKSU jos osais olla? Ettei aina tarvittaisi kylttejä ja kieltoja,tai huomauttelemisia. Ihmisenhän pitäs jo itsekin älytä?

    Äänestä

  • äksöö kirjoitti:

    Sitä sinun "lenkkireittiäsi" on muutkin ihmetellyt,ei silti. No,seuraavassa kokouksessa kai sekin keskustellaan.
    Ei kai se mitään kivaa ole,kummallekaan- mutta FIKSU jos osais olla? Ettei aina tarvittaisi kylttejä ja kieltoja,tai huomauttelemisia. Ihmisenhän pitäs jo itsekin älytä?

    voi kun olisitte tullu huomauttaan asiasta jo alussa, niin ei olisi tarvinnut teille aiheuttaa tollasta mielipahaa alkuunkaan kun olisin tieeny lakata oikasemasta siitä.. ei kyllä oo tullu aikasemmin mieleenkään että joku vois tosta taloyhtion parkkipaikan kulmasta olla noin mustasukkanen :D
    mutta juu voin kyllä alkaa kiertää kadunkulmasta, ei toi oikasu oo mulle ollenka välttämätön. anteeks nyt! mutta vastasuuden varalta tein kannattaa ehkä fiksuina ihmisinä rakentaa siihen joku piikkilanka-aita tai perustaa naapurustovartiosto vahtimaan ettei kukaan muu hölmö ihminen kävele teidän arvokkaalla sepelillä.. :o
    mutta pitäkää ihmeessä se kokous, kun on kuitenkin näin vakavista asioista kyse. ja palkatkaa ihmeessä sinne joku kouluttaja kertomaan miten tän kaltaisia asioita kannattaa jatkossa hoitaa..

    Äänestä

Voi jumalauta teitä kerrostalokyyliä. Tiedän tasan mistä talosta nyt puhutaan ja mun puolesta voitte haistaa vitun. Tuun paskattaan oman koirani jatkossa teidän rappukäytävään. Menkää puhuun johonki ongelmistanne tai pitäkää päänne kiinni, ei kiinnosta vittuaka niin kauan ku ette päin naamaa tuu asiasta sanomaan.

Äänestä
  • Kertokaa ny joku mistä talosta ja pihasta on kyse! Uteliaisuus kalvaa, mutta sehän on ihan huittislaista se. Ihan niinko kyylääminenki. Antakaa edes vihje!

    Äänestä

  • kyylä ja utelias kirjoitti:

    Kertokaa ny joku mistä talosta ja pihasta on kyse! Uteliaisuus kalvaa, mutta sehän on ihan huittislaista se. Ihan niinko kyylääminenki. Antakaa edes vihje!

    kerkespä meneen inhottavaks tää juttu :0 vaikka asia ei tosiaan kai niin vakava ollut.. hui

    Äänestä

Tää olikin päivän paras mielensäpahoittaja- aihe :D Näitä kirjoituksia lueskellessa herää kysymys että miten ketjun aloittaja voi olla niin varma siitä että nimenomaan tämä punapään koira on ne jätökset kerrostalon pihaan tehnyt?
Kun kerran ko. henkilöllä ei kuitenkaan ole aikaa olla päivystämässä että koska koira omistajineen siitä ohi kulkee, että palautteen voisi ihan suullisesti antaa, niin miten sitten on ollut aikaa selvittää mistä koirasta ne läjät on peräisin?
Ja kun kerran kirjoitat että asiasta tullaan pitämään kokousta taloyhtiössä ja että teidän taloyhtiössä ei edes koiria ole, niin haiskahtaa semisti siltä että siellä teillä taitaa olla koirien pitäminen vallan kielletty vedoten taloyhtiön yhdessä laatimiin sääntöihin :D
Ja ei, tätä keskustelua lukiessa ei todellakaan voi erehtyä siitä että mistä kerrostalosta on kyse ;)

Äänestä
  • Ei kokouksia sen takia pidetä-vai sanoiko joku niin?
    Yksi ja sama tehtailee nämä vastaukset eri nimimerkeillä...

    Äänestä

  • :(... kirjoitti:

    Ei kokouksia sen takia pidetä-vai sanoiko joku niin?
    Yksi ja sama tehtailee nämä vastaukset eri nimimerkeillä...

    jos minusta puhut, niin mulla ei ainaka oo mitään mielenkiintoo tai tarvetta moiseen "tehtailuun" tälläsen asian tiimoilta! alkaa riittää koko viestiketju jo mulle. Seuraan kyllä tätä aktiivisesti niin kauan kun täällä jotain paskaa musta vielä kirjotellaan. Toivottavasti on nyt tosi itsetyytyväinen olo tälläsen inhottavan viestiketjun luomisesta.

    Äänestä

Ja hetkinen, jos tein homekerrostalon yhtiökokouksessa puhutaan tällästä, miten se koskettaa punaviherpäätä? Ei oo mummoilla kaikki tikat taulussa. Kettu kuittaa.

Äänestä

Yleensä en näitä palstoja seuraile, mutta nyt LUULEN, että asia liippasee läheltä. Ihmettelenpä vaan että näinkö aikuiset ihmiset asioita hoitelee - keskustelupalstojen kautta? Melko sattumanvaraista, että viesti menee perille. Jopa Huittisten keskustassa liikkuu useita punatukkaisia tyttöjä, isoja koiria, vihreitä housuja sekä näiden erilaisia yhdistelmiä. Täältäkö pitäisi käytösvirheensä löytää ja rientää pyytelemään anteeksi ehkä varmuuden vuoksi useammasta kerrostalosta? Ellei uskalla kohdata ihmistä kasvokkain (ymmärtääkseni hyvin pienikokoinen nainen ja jokus liikku kait ilman koiraakin), olisi viesti ehkä nopeammin tavoittanut vaikkapa Alueviestin palstoilta.
Sinä viestiketjun alullepanija, ole mies ja käy kertomassa huolesi ja närkästyksesi suoraan tälle punapää-tytölle. Vai onko niin, että "nyt asia on jo korjaantunut ja taisin olla elokuussa vähän huonolla tuulella ihan muusta syystä"?

Äänestä
  • Juu mun puolesta asia ainakin selvä, en oikase enää. ja pahoittelen siitä aiheutunutta mielipahaa, mutta jos yhtään lohduttaa niin saatiin sitä mielipahaa tännekkin päin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ei kiva kirjoitti:

Jaksanet kiertää jalkakäytävän kautta,etkä oikaista pihamme poikki? Vaikka se onkin "mukavan hiekkainen". Mutta ei ole kiva kun astun koirasi jätöksiin taloyhtiömme pihalla,kun ei meidän asukkailla muutenkaan koiria ole!
Ei se ole sinultakaan kovin fiksua,kun tuo kierto tästä ohi ei ole kuin pikku mutka asfaltilla?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu