Kääppäri hamsun hankkiminen

Moi! Tässä olen pian hankkimassa kääpiöhamsterin.
Hieman kyselen:
Minkä kokoinen terra?
Mitä ruokaa?
Mitä virikkeitä häkkiin?
Onko seurallinen?

Saatan laittaa vielä lisää kysymyksiä, mutta tässä alkuunsa.
Kiitti etukäteen!
1170
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

1.Minä susosittelen minidunaa, se on helppokäyttöinen ja erittäis sopivan kokoinen.

2. Perus hamsterin ruoka on ihan ok vaihtoehto, mitä saa melkein mistä tahansa kaupoista. Itse sekoitan hamsterin -ja undulaatinruokaa sekaisin, näin saan tehtyä loistavan ruokaseoksen. Tuoreruokinta on myös tärkeää. Tuoreruokaa on annettava päivittäin. Tuoreruokintaan sopivat esimerkiksi: porkkana, parsakaali, omena, viinirypäle ym.

3. Mökki, minne hamsteri voi piiloutua ja missä se voi nukkua & juoksupyörä.
Häkissä tulee myös tietysti olla
2 ruokakuppia toinen kuiva - toinen tuoreruualle, juomapullo ja jokin mitä hamsteri voi jyrsiä esimerkiksi siementanko tai pala kovaa leipää.

4. Kääpiöhamsterit ovat erittäin seurallisia. Itselläni on talvikko uros (: Hän on erittäin kiltti, kesy ja ihana. Osaa käydä wc-astialla ja tykkää silloin tällöin pyörähdellä kylpyhiekassa :D

Sinulla on ilmeisesti ollut / on syyrialainen.. kääpiöhamsterin hoito ei juurikaan poikkea syyrialaisen hoidosta (;
kylpyastia, wc-astia,

Äänestä
  • en tiedä mistä tuonne loppuun tuo " kylpyastia, wc astia " tuli, mutta ihasama :o :D

    Äänestä

  • talvikko(:: kirjoitti:

    en tiedä mistä tuonne loppuun tuo " kylpyastia, wc astia " tuli, mutta ihasama :o :D

    talvikko(::, minulla on tällä hetkellä kaksi syyrialaista.
    Niin, ja mitäs tuonne wc-astiaan tulisi laittaa?

    Äänestä

  • 2v3kk syrkki kirjoitti:

    talvikko(::, minulla on tällä hetkellä kaksi syyrialaista.
    Niin, ja mitäs tuonne wc-astiaan tulisi laittaa?

    Eläinkaupoissa myydään hiekkaa siihen tarkoitukseen.

    Äänestä

  • talvikko(:: kirjoitti:

    Eläinkaupoissa myydään hiekkaa siihen tarkoitukseen.

    Vessaan käy hyvin esim. kaupoissa myytävä kissan puupohjainen vessahiekka.

    Äänestä

Kiitos.
Tuolla mainittiin juoksulautasesta, en ole ikinä törmännyt tällaiseen.

Äänestä

Ai niin, ja tarvitseeko talvikko hiekkaa?? luin jostain.. :)

Äänestä

Tiedän syyrialaisista todella paljon. Silti kääppärit on mysteeri.
Tahtoisin virike vinkkejä.

Äänestä

Miksi ihmeessä suositellaan minidunaa, kun on olemassa isompiakin asumusvaihtoehtoja? Isompi asumus on aina parempi.

Äänestä
  • Plus että markettien siemenseokset - tai varsinkaan undulaatinruoka ei todellakaan ole hamsterille hyvää.

    "Talvikko(::" voisikin ystävällisesti sitten kertoa minulle siemenseoksensa kaikki vitamiini,- rasva,- kuitu,- hiilihydraatti ym pitoisuudet kerta olet niin "huolella tehnyt hyvän seoksen"? :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


2v3kk syrkki kirjoitti:

Moi! Tässä olen pian hankkimassa kääpiöhamsterin.
Hieman kyselen:
Minkä kokoinen terra?
Mitä ruokaa?
Mitä virikkeitä häkkiin?
Onko seurallinen?

Saatan laittaa vielä lisää kysymyksiä, mutta tässä alkuunsa.
Kiitti etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu