Mitä 'inte det minsta avis, ser hemskt ut' tarkoittaa Suomeksi?:)
Ruotsista Suomeksi?
10
517
Vastaukset
- ruåååts
avis ei ole riikinruotsia, lie jotain suom. rantaruotsia..
"ei aavistustakaan, näyttää kamalalta"- Svänska PuppePåike!
"Avis" on lyhenne sanasta avunsjuk eli kateellinen.
Hienoa, etta riikinruotsalainen Aftonbladetkin käyttää rantaruotsia, näin juuri eräässä nettilehden otsikossa käytetyn sanaa avis (avundsjuk, kateellinen)!
- loppakorva3
inkenting kysy hurreilta
- Rannikon ruotsi
Ei ole edes ruotsia, se on ihan oma kieli.
Ihmetyttää misi rannkonruotsalaiset ovat saaneet erityistatuksen.
Eikös savolaiset pitäisi saada samanlainen status, myös tornionjokilaakson murre (meän kieli) ja miksei hesan slangi.
Kaiken lisäksi rannikon ruotsi on niin ruman kuuloista että sen voisi lailla kieltää. - Anonyymi
Kiva käydä Ruotsissa kunhan
Pandemiat taputellaan. Vitsiniekkoja sielläkin on - Anonyymi
Mie täältä kaakkois Suomesta ihmettelen. Tää juntti kun menee lihapullat Haaparannan Ikeaan syömään. Sekin nähty ja naurettu
- Anonyymi
Tukholma-Göteborg junassa mukavan oloinen nainen kysyi miulta jotain. Ainoa sana tuli mieleen. Jag vet inte. Elämän hölmöjä hetkiä. Tuskin avioliiton onnea etsi. Kelasin pitkää mitä rouva kysyi. Katsoi minuu ku vähämielistä.
- Anonyymi
Ruotsi on kaunis kieli kirjoitettunakin saati sitten puhuttuna:
Ö, ö, hö ö, hö ös mö
- Anonyymi
Hellre en finne i skogen, än 10 i röven !
Sven-Olle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901965
- 1131053
- 1141046
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa20757- 52704
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä32643ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42608Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175557Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45528- 9482