TM crossipyörät

2 temmiä omistanut

Mikä on kun ei monelle suomalaiselle kyseinen merkki TM sano mitään? Vaikka tekeekin kenties laadukkaimpia crossi pyöriä tällä hetkellä maailmassa.

5

458

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • --

      Minkämaalainen pyörä? Oletko nähnyt kenties jossain jotain arvioita tuon tuntemattomuuden paremmudesta vai onko se kenties maailman laadukkain, kun sulla on niitä 2 kpl ollut, eikä oikein kenelläkään yhtäkään. Onko tolle maahantuojaa Suomessa? Mitä, Missä ja milloin?

    • --

      Italialainen. Varmasti ihan hyvä pyörä, ei tietenkään voi sanoa että tekee sen laadukkaampia kuin muutkaan, ainakaan laadukkaampia kuin nämä tunnetuimmat merkit, mutta tuskin huonompaakaan. Varmasti suurin syy siihen, että täällä niitä näkyy vähän, on markkinointi. Käsittääkseni maahantuontia on yrityksellä, joka ei sijaitse "ruuhkaSuomessa" eikä tänne pääkaupunkiseudulle ole sitten satsattu markkinointiponnisteluja, eli esim. jälleenmyyntiä, mikä on aika outoa. Halutaanko bisnes pitää tarkoituksella pienenä vai eikö siihen vaan ole varaa satsata, jos kyseessä on jälkimmäinen, tuntuisi näin äkkiseltään, että maahantuojaa pitäisi vaihtaa. Syynä voi myös olla itse tehdas, valmistusmäärät ovat pienet, eikä tarjonta yksinkertaisesti riitä tyydyttämään kysyntää, tätä epäilisin itse eniten.

    • 2 temmiä omistanut

      Joo itekkin olen kiinnittänyt huomiota tuohon marrkkinointiin. Miksi niitä ei tuoda kansan tietoisuuteen? Maahantuojakin on vissiin vaihtunut tässä lähiaikoina tai Tm:ää tuo maahan kaksi eri liikettä? Otappa tuosta selvää.
      Varaosien saanti on kylläkin helppoa ja vaivatonta. Tarvitse muuta kuin kirjoittaa mitä tarvii, niin ne osat sulle myös tulee. Joskin olen huomannut osien olevan melko tyyriitä verrattuna eimerkiksi Yamahan vastaaviin osiin. Toki syynä tähänkin on sanoisinko laatu kysymys, sillä esimerkisi 2-tahtisissa Temmeissä (ainakaan vanhemmissa) ei ole sylinteriputkea vaan kovakromi pinnoitus, joka mahdollistaa yhden männänrenkaan käytön yms... Mutta haittana se että sylinterin uusi pinnoitus onkin sitten kallista lystiä.

    • Suurin syy

      Maahantuoja ,ja sitä kautta osien saanti.
      Ei toimi ja varaosien saanti muualtakin vähän huonoa.
      Siinä suurin syy.

      Toinen on se että jos haluat hyvän temmin se maksaa.
      Kunnon pyörä on tehty kunnon osista,eikä ole mikään kaupan rivistä ostettu.
      Kun temmin saa niillä osilla ja palikoilla kun asiakas haluaa.
      Ja kalliimmat onkin sitten jotain ihan muuta kuin esim harrastaja edes tarvitsee.
      Joten jokainen on vähän uniikki.

      • vielä sen verran

        10 vuotta sitten sinulla piti olla kolme TM pyörää jos meinasit viedä viikon leirin läpi ja ajaa joka päivä.
        heikkoa vaihteisto,kampiakselikiertokanki, sylinteri.

        Sylinterin pinoitus 125cc n. 300e sisältäen jo täytehitsauksen. 250cc 50e.
        Noin hintoja riipuen kunnosta. tiestysti uusi mäntä.

        Sylinteri putki? missä uutena 2t pyörässä on putki valmiina.
        ettei ois vaan jossain vaiheessa putkitettu.

        Alle 125cc kuutioisia ei kannata putkittaa kilpailu käyttöön!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      325
      8588
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      106
      6792
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4121
    4. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      179
      3880
    5. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      46
      3336
    6. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3302
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      50
      3229
    8. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      174
      3212
    9. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2719
    10. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      198
      2116
    Aihe