Pentu pissaa päälleni yöllä

Minä vaan

Meillä on 15 viikkoinen kissanentu joka on sisäsiisti. Viime yönä se oli kuitenkin pissannut päälleni 3 kertaa.. Miksi??? Ei se muuten pissaille muualle kuin laatikkoon. Se ei voi olla yksinäisyyttä, sillä olemme kotona paljon, leikimme sen kanssa ja sillä on myös kissakaveri. Antakaahan vähä vinkkejä miten pissailun saa loppumaan..

6

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kissat ihania

      pikku kissa unohtaa mennä pissalle, ja varsinkin jos astia kaukana.mä kannoin välillä kissan astialle,kun heräsi

    • huiog7780

      näytä sille missä wc on laatikko on tai hommaa toinen laatikko siihen lähelle

    • viirukatti45

      Meillä on kaksi 3,5kk vanhaa kissanpentua. Molemmat tietää tasan tarkkaan, että missä on laatikko. Toinen on nyt keksinyt, että tekee kyllä laatikkoon kakat, mutta pissan voi laskea mihin vain pehmeään paikkaan. Nyt joutuu koko ajan vahtimaan, että missä vaiheessa katti keksii ottaa reilun haara-asennon ja siitä päättelemään, että nyt pissattaa. Sitten äkkiä katti hiekkalaatikolle. En ymmärrä...

      • 12+16

        Oletko tarkistuttanut kissan eläinlääkärillä pissavaivojen poissulkemiseksi? Mikä hiekka kissoilla on käytössä? Monet kissat vierastavat esim. puupohjaisia hiekkoja kun taas mikrohiekka on yleensä suosittu. Laatikoiden määrää ja paikkaa kannattaa myös miettiä ja mielellään kokeilla vaikka väliaikaisesti useampaa laatikkoa eri paikoissa.

        Mutta tosiaan, lähtisin siitä, että pissanäyte eläinlääkäriin, erityisesti kun pissaaminen kohdistuu pehmeisiin paikkoihin. Pissaaminen sattuu -> kissa yhdistää kivun laatikkoon -> etsii pehmeämpää paikkaa kivun lievittämiseksi.


    • Omituinen kissa

      Mulla on aika erikoinen tapa kissalla,noin 3kk ikäinen uroskissa,se imee omaa pienenpientä nisäänsä ja kehrää tyytyväisenä ja yrittää tehdä sitä salassa.
      Yöllä jos se on sängyssä se hakeutuu peiton alle suojaan ja kohta alkaa kuulua lutkutus ja kehrääminen samaan aikaan,se on niin huvittavaa että olen joskus purskahtanut nauruun keskellä yötä.
      Kissalla on kaverina kaksosveljensä mutta sillä tapaa ei ole,molemmat on hyvin kilttejä ja leppoisia tapauksia.

    • pikkupissat

      Kissathan on tarkkoja siitä missä ne haluaa pissa-astian olevan.Mä jouduin sen kymmenet kerrat siirteleen astiaa mut siin oli se ongelma että kun otin 2 kissa veljestä niin toinen kyllä teki pissat aastiaan missä tahansa se astia oli mut se oli hyvä kun niin pieni ja joutui etsimään joskus et mihinköhän se vessa nyt on laitettu.Niinpä mulla oli kahta kissaa varten useampi astia.Mutta tää toinen teki joskus pissat astiaan ja yleensä nurkkiin.Se oli muutenkin omituinen,se alkoi karkaileen ja lopulta se ei enää tullut kotiin.Näin sen usein ja naapuritkin kertoi aina missä se on nähty mutta kotiin ei poika enää ikinä tullut.Hankipa useampi hiekka-astia ja vaihda hiekkalaatua.Se ei oo niin ikävä juttu kuin se et mun ex koirani teki 9 pentuu ne tuli öisin pissaan mun päälle.Siinä olin todella kusessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      165
      7562
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      130
      5189
    3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      43
      2680
    4. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      271
      2308
    5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      81
      2218
    6. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      67
      2078
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      567
      2065
    8. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      57
      1126
    9. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      291
      1077
    10. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      66
      1065
    Aihe