Evandan katsastus

Evandaattori

Käytinpä 04 mallin Evandaa katsastuksessa. Eipä siinä mitään. Läpi meni, että heilahti. Katsatusmiehelle oikein osoitin vikaa, kun taka-akselisto narisee ja naukuu. Katsastelija sanoi vain, etteipä se hänen kannaltaan mitään merkitse, koska väljää missään ei ole. Niin että antaa akseleiden narista vain.

Airbag valo poistettiin ennen katsastusta, ja vikamuisti nollattiin. Sitä valoa ei sitten kuka tahansa pois saa. Merkkiliikkeen ohella Boschilta kuitenkin löytyy ohjelma, joka tunnistaa vian. Vikana yleensä on kosketushäiriö.

Olen nyt ajanut Evandalla 40tkm. Pikkuvikoja on ollut. Etupyörän laakeri, jonka mukana hajosi myös pyörän ABS-tunnistin. Alempi Lambda-anturi, joka on melkoisen kallis. Nyt vuotaa venttilikopan tiiviste, joka tietysti sotkee koneen, mutta ei vielä paljon näy öljyn häipymisenä.

Loppujen lopuksi vähällä on selvitty. Kuluja huolloista ja pikkuremonteista ollut yhteensä n.1200 ekeä. Öljyt olen vaihtanut itse, ja käyttänyt pari kertaa lähellä olevassa pikkupajassa huollossa, ja korjauksilla. Ensimmäisen kerran heti aluksi, jolloin vaihdettiin jakoremmi ja vesipumppu. Nyt autolla on ajettu yhteensä 114 tuhatta, ja antaa mennä eteenkin päin.

Bosch-pajalla jossa käytin otattamassa airbag-valon pois, asentaja sanoi, että näitä pieniä sähkövikoja tahtoo nykyisin olla kaikissa autoissa. Sanoi vain, että vähällä olen päässyt. Huippuna kertoi 2000luvun Mersusta jota on korjailtu lähinnä sähköpuolen vikojen vuoksi jo 32 tuhannen euron edestä. Varoitti hankkimasta moista ajopeliä ikinä, jos meinaa vähillä murheilla selvitä. No vaikea on sanoa kyseisen automerkin laadusta mitään, koska itse en ole Mercedes Benziä koskaa omistanut.

3

583

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jokke4656

      Hyvä juttu että meni läpi katsastuksesta. Minulla on Evandassa ollut ihme narinaa takaa oikealta puolelta jo muutaman vuoden. Kuulostaa ihan tulevan jostain iskarin yläpäästä. Pitäis penkki irrottaa jotta sitä pääsisi tutkimaan, joten en ole siihen ruvennut. Erikoista on se, että narina kuuluu vain jos on todella lämmin sää. Ja kyseessä ei siis ole takapenkkiläisten narina, ilmastointi kyllä toimii hienosti :). Ehkä tuo lämpö saa materiaalin jotenkin elämään.

      Katsastuksesta menin minullakin toukokuussa läpi. Ainoa huomautus tuli pakoputken joustoputken irrallaan olevista "kauluksista", ruoste saanut ne irtoamaan.

      Alkoi kesällä pakoputkisto pitämään sellaista ääntä että jossain on vuoto. Käytin eräässä pakoputkifirmassa ja siellä yhdessä todettiin että vuoto tulee etummaisesta äänenvaimentajasta, joiden hinta on asentajan mielestä merkkiliikkeessä aika kova (kai n. 300 euroa) ja tarvikkeena ei löydy. Radikaali, mutta toimiva ratkaisu löytyi asentajalta: putki poikki, äänenvaimentaja pois ja suora n. 50 cm putki tilalle. Evandassahan on 3 äänenvaimentajaa, joten eroa äänessä ei huomaa vaikka yksi puuttuu.

      Olen kyllä ollut todella tyytyväinen Evandaan. Isoja kalliita remontteja ei ole minullakaan ollut. Halvalla on päässyt, jollei polttoaineen kulutusta liian tarkkaan syynää. Siinäkin olen siirtynyt pelkästään 95E10-laatuun ajettuani vuoden verran 98E:llä. Kulutuksessa en huomaa mitään eroa ja käsittääkseni näin tuoreissa autoissa ei enää ole vanhanaikaista kumista bensaletkua juuri missään, mikä voisi hapertua. Bensapumpunkin luulisi olevan valmistettu kestämään 10% etanolia. Lisäksi autoni on vm 2006, josta alkaen maahantuoja kertoo 10% -etanolibensan käyvän Chevroleteihin.

      Vaihdoin keväällä venttiilikopan tiivisteen. Isohko homma, jos putsaa kunnolla vanhat tiivistejämät pois. Vaihdoin samalla 10 kpl venttiilikopan kannessa sisäpuolella olevat kiinnitysruuvien 0-renkaat.

      Seuraava projekti on vaihtaa takaoven lasin ruostunut musta ohjainkisko. Nolo homma, kun autossa ei ole missään muualla ruostetta kuin tuossa listassa, joten on aika vaihtaa. Lista maksaa 23,30 euroa. Ei paha hinta. Samaa ei voi sanoa monesta muusta Evandan alkuperäisosasta.

      Voin laittaa pientä selostusta miten listan vaihto meni. Ovipahvi oli yllättävän helppo irrottaa kun sitä jo etukäteen kokeilin listaa odotellessa. PItäisi tulla viikon sisällä, meni tilaukseen.

      • Missä miehet ratsast

        Kummaa narinaa minunkin Evandassa oikealta takaa, taitaa olla vakionarinaa, kun muillakin on. Talvella, kun on matalaprofiiliset renkaat, niin narinaa ei kuulu?
        Mutta kyllä minä mieleni pahoitin, kun kävin katsastuskonttorissa ja ensi kertaa vuoden 2003 Evandani hylättiin . Oli kuulema alatukivarsien takahelat väljät/revenneet irti ja oikea raidetangonpää väljä, sitä se mökktien rymistely teettää. Autolla on vasta ajettu 140 000 kilometriä, mutta en sitä silti vielä hylkää.


      • Evandaattori
        Missä miehet ratsast kirjoitti:

        Kummaa narinaa minunkin Evandassa oikealta takaa, taitaa olla vakionarinaa, kun muillakin on. Talvella, kun on matalaprofiiliset renkaat, niin narinaa ei kuulu?
        Mutta kyllä minä mieleni pahoitin, kun kävin katsastuskonttorissa ja ensi kertaa vuoden 2003 Evandani hylättiin . Oli kuulema alatukivarsien takahelat väljät/revenneet irti ja oikea raidetangonpää väljä, sitä se mökktien rymistely teettää. Autolla on vasta ajettu 140 000 kilometriä, mutta en sitä silti vielä hylkää.

        Kyllähän autolle paljon anteeksi antaa, kun hankintahinta on huokea ja käyttökustannuksetkin pysyvät kohtuuden rajoissa: Pienet viat toki harmittavat, mutta kun niiden korjaus on ollut halpaa, eikä peli ole tiellekään jättänyt, niin senkun ajelee vain menemään ja käyttää huollossa tarpeen mukaan.

        Tuo bensan kulutus tietenkin on melko kova, mutta senkin kanssa tulee toimeen, kun ajatelee että kyllä se muissakin Evandan kokoisissa yhtä painavissa autoissa on lähes samaa luokkaa. Bensakuluja vähentääkseni olenkin opetellut maltillista ajotapaa. Vakionopeussäädintä käytän ahkeraan ja säädän sen melko tarkasti sallitun nopeusrajoituksen mukaan, sitten Hold-nappi pohjaan, ettei joka pikkumäessä ala vatkaan pienempää vaihdetta. Useat muut kun ajavat ainakin lievää ylinopeutta ja ohittelevat, niin itse tarvitsee varsin harvoin ketään ohittaa, eikä siinä matka-ajassa juurikaan häviä tuohon rynkyttävään ajotapaan verrattuna, mutta bensankulutus pienenee selvästi. Matka-ajossa minulla menee karvan verran alle 8 litraa satasella, eikä se mielestäni ole kovin paha lukema painavalle automaattilaatikkoautolle. Sekalaisessa kaupunki ym ajossa sitten kymmenen, yksitoistakin litraa saa sadalle helposti menemään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      277
      4722
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2931
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      37
      2899
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1694
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1531
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      62
      1459
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe