En todellakaan halua mennä minne mua ollaan pakottamassa. Löysin itselleni ammattiani vastaavan harjoittelupaikan, mutta sanoivat etten saa sinne mennä koska työtarjuksesta ei voi kieltäytyä työharjoittelun perusteella.
Mietinkin että kieltäydyn ja saan sen karenssin, mutta mulle on jo luvattu yhdestä paikasta työharjoittelupaikka. 5 päivää viikossa 4 h päivä.
Saanko normaalia tukea kieltäytymisestä huolimatta sitten kun tuo kurssi alkaa? Ja siihen se 9 e päivä?
Kumma juttu muuten että työkkäriin oon toimittanut B-lausunnon lääkäriltä mitä voin tehdä ja mitä en niin sitä ei muka ole siellä koneella. Meinasi kiehahtaa. Ajattelin että kun huomenna tapaan lääkärin niin voisin pyytää uutta todistusta ja näin ehkä välttää sen karenssin? Tällä kertaa vaadin että ottavat kopion ja pidän alkuperäisen itsellä. Helevetti kun tässä maassa kaikki pitää olla niin hiton vaikeeta!
Tosta "työtarj." jäisi käteen kk. 600 e ja tästä työharj.tulisi 930 e. Niin kumpikohan kannattaa. Työharjottelu on kevyttä, vastaa omaa alaa ja sopii hyvin sairaustilanteeseeni.
Työkkärin akka oli todella paskamainen...oikea ämmä! Vanha kun varis ja niin täynnä omaa työtään. Kaikille olis helpompaa jos jäisi eläkkeelle. Tiuski koko ajan kun kysyin jostakin ja huusikin pari kertaa. Hyvä etten kiivenny pöydän yli ja vähän ravistellu:D.
Mietinkin että kieltäydyn ja saan sen karenssin, mutta mulle on jo luvattu yhdestä paikasta työharjoittelupaikka. 5 päivää viikossa 4 h päivä.
Saanko normaalia tukea kieltäytymisestä huolimatta sitten kun tuo kurssi alkaa? Ja siihen se 9 e päivä?
Kumma juttu muuten että työkkäriin oon toimittanut B-lausunnon lääkäriltä mitä voin tehdä ja mitä en niin sitä ei muka ole siellä koneella. Meinasi kiehahtaa. Ajattelin että kun huomenna tapaan lääkärin niin voisin pyytää uutta todistusta ja näin ehkä välttää sen karenssin? Tällä kertaa vaadin että ottavat kopion ja pidän alkuperäisen itsellä. Helevetti kun tässä maassa kaikki pitää olla niin hiton vaikeeta!
Tosta "työtarj." jäisi käteen kk. 600 e ja tästä työharj.tulisi 930 e. Niin kumpikohan kannattaa. Työharjottelu on kevyttä, vastaa omaa alaa ja sopii hyvin sairaustilanteeseeni.
Työkkärin akka oli todella paskamainen...oikea ämmä! Vanha kun varis ja niin täynnä omaa työtään. Kaikille olis helpompaa jos jäisi eläkkeelle. Tiuski koko ajan kun kysyin jostakin ja huusikin pari kertaa. Hyvä etten kiivenny pöydän yli ja vähän ravistellu:D.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Onnea ja menestystä vaan. Tuolla asenteella homma etenee. Menisit töihin etkä marisisi kaikenmaailman tukia. Valitettavasti työvoimatoimistoon ei millään saada palkattua pelkästään nuoria ja ihania missejä palvelemaan näitä isänmaan toivoja. Joskus joutuu tyytymään vanhaan varikseen. Hyvä ettei tämä varis kiivennyt pöydän yli ja nokkaissut.
Menisit töihin???? Kerro helvetti mihin kun töitä ei vaan yksinkertaisesti ole. Luuleeko noi työkkärin muijat olevansa jotenkin parempia ihmisiä kun muut, ovat aina niin helvetin äkäsiä ja sanonta "voin pakotta sut jos mä haluan" sun ottavan tän työpaikan joka on tuolla 100km päässä.
Herätkää helvetin mummot, suurin osa näistä työttömistä jotka teillä siellä käyvät eivät todellakaan ole työttömiä omasta tahdostaan.
Työkkärin ja sossun muijat vois vaihtaa keskenään työpaikkaa. Olisi kiva nähdä kun työkkärin muija tappelisi sossun tiskillä mamujen kanssa rahoista. Jäis manut ilman fyrkkaa hetkessä.
Saat karenssin kieltäytymisestä, mutta karenssipäätöksen jälkeen voi
mennä heti työharjoitteluun ja siltä ajalta saa työmarkkinatukea ja
kulukorvauksen (9 euroa päivässä)-
Aika monet tekee harjoittelusopimuksen karenssiajaksi, koska silloin
ei putoa taloudellisesti ihan pelkän toimeentulotuen piiriin.
Työkkäri ei voi karenssipäätöksen jälkeen kieltää ketään menemästä
työharjoitteluun. Työharjoitteluun saa mennä vaikka olisi karenssissa.
Myös kursseille saa osallistua ja siltäkin ajalta saa normaalit tuet,
vaikka olisikin karenssi-leima otsassa.
Kyllä, tämä on totta. Ja sopii paremmin kyseessä olevan työttömän palvelutarpeeseen. Hän on nähdäkseni ihan oikeassa, eikä hänen tarkoituksenaan ole välttää työtä, vaan löytää oikea ratkaisu tämän hetkiseen tilanteeseensa, ennenkaikkea terveydentila huomioonottaen.
MIten kelalla tuo 9 e/pv huomioidaan asumistuessa? Kulukorvaus on käsittääkseni verotonta mutta otetaanko huomioon asumistuessa? Käytännössä ei jää paljoa enemmän ( vai jääkö mitään?) jos veroton tulo huomioidaan muissa etuuksissa.
"MIten kelalla tuo 9 e/pv huomioidaan asumistuessa? "
Ei mitenkään. Tuota 9 e/pv ei huomioida edes sossussa. Lain säätäjät on näin päättäneet.
Onko varma tieto, että todella pitää? Eli ei huomioida kelalla eikä sossussa? Mistä voisi tarkistaa?
"""Kumma juttu muuten että työkkäriin oon toimittanut B-lausunnon lääkäriltä mitä voin tehdä ja mitä en niin sitä ei muka ole siellä koneella"""
Ei sen tarvitsekkaan olla millään koneella, saavat etsiä sen paperin arkistosta.
Kysyppä, että mihin lakiin perustuen jonkun asian pitää olla jollain koneella....
Kiitokset o.possumi tiedoista.
Eli mun ei tarvitse kuitenkaan uudestaan hakea työttömyyskorv. vaikka heittävät nyt karenssin jos aloitan suunnilleen heti harjoittelussa?
Karenssipäätös katkaisee työttömyyskorvauksen maksamisen määräämispäivästä, eikä sitä makseta anomalla taikka ilman anomista ennekuin karenssipäivät ovat ohi.
Työharjoittelua varten teet sopimuksen työnantajan, työkkärin ja sinun allekirjoituksilla varustettuna,ja korvaukset ylläpitoraha maksetaan kuukauden jälkikäteen sen sopparin peurstella, hakemus pitää laittaa, silläse on eri rahaa kuin työkkärikorvaus.
Kun harjoittelu on loppu,niin pitää mennä todistuksen kanssa työkkäriin ilmottamaan, että harjoittelu on loppu, ja jos jää sen jälkeen työttömäksi,niin pitää ilmottautua työttömäksi. Ja sitten hakemukset jälkikäteen taas vetämään.
Jos sinulla on jokin "sairaustilanne" päällä, etkä sen vuoksi ole
kykenevä tekemään jotain tarjottua työtä, niin silloin kannattaa
hakea sairauslomaa. Sairaana ei tarvitse ottaa vastaan työtä,
jos vielä on oikein lääkärinlausuntokin sairaudesta ja sen on
toimittanut te-toimistoon. Sairaana ei myöskään tarvitse mennä
työharjoitteluunkaan. Eihän työssäkäyvätkään tee sairaana
töitä, vaan hakevat sairauslomaa työterveyslääkäriltä.
Aloittajalle. Tee oma työhakusuunnitelma kopioi ehdot sieltä mollin kirjautumisesta ja tee ne mieleiseksi, vaikka semmoiseksi että sitä ei kovin äkkiä huomaa että on muokattu. Siihen sitten allekirjoitus ja skannaa ne. Lähetä ne toimistolle aina asioinnin jälkeen tai milloin huvittaa. Käytä gmailia johon saa plugarin Right Inbox 1.0, se näyttää että vastaanottaja on lukenut sen, näkyy ip ja karttakin, vaikka vastaanottaja ei olisikaan sitä kuitannut mutta se näkyy heti että se on avannut sen, sitten aina mp3 nauhoitus mukaan, vaatimus aina että kielto orjatöille, ole kohtelias ja ystävällinen, älä raivoa, hymyile, ota aina sama virkailija joka on mukava eikä natsimainen. Jos täti tekee oman työhakusuunnitelman ja pyytää kuittausta, niin varmista että siinä on tädin aito nimmari ja yliviivaa semmoiset kohdat joita et sulata ennen omaa allekirjoitusta. Työkkärin täti huijasi minua kun antoi lapun ja siinä oli vain tädin KOPIO nimmaristaan. Aika törkeää touhua. Yleensä he eivät tulosta koskaan niitä lappuja koska sulle voi jäädä todiste käynnistäsi, ja nyt kun sulla ei todistusta käynnistä ole (ellet nauhoittanut) niin he voivat pyyhkiä sen edellisen käynnin sieltä jos vaadit joskus oikeutta tapauksessa, sitten he voivat lisätä siihen jotain omia satuja tai vaikka keksiä uuden päivämäärän. Ne lukee siellä ehdoissa, että voivat tehdä ihan mitä vaan ja olet antanut vielä luvankin.
Olisi kiva nähdä sen ukkelin naama kuka nämä lait on keksinyt, tai en haluakaan..
Siunausta elämääsi ja onnea.
Tää just halus niihin orjatöihin, eikä palkkatyöhön. Ja ei se harjoittelunkaan pääseminen ihan kirkossa kuulutettua ole.
Olen saanut kaksi tarjousta! Ei tarvinnut ekaan mennä, en minä tajua miksi ne laittaa niitä, jos ei yritystä kiinostakkaan? Viimeisessä kerroin kaikki huonot puolenikin, koska oletetaan, että rakentaja puhuu toisistaan hevonkakkaa. Voi tässä sitten itsekkin kertoa reilusti minkälainen on. Esim sakot ja sanktiot. Meinasin nimittäin nuorena joutua linnaan kännissä törttöilystä.
En menisi kumpaankaan, ottaisit saikkua tai sitten ehdotat työnantajalle diiliä jossa esim. työsi palkkatuetaan. esim näin:
Osa-aikatyö 20h/vk:
698 tuki
14,98 e/h
1288 brutto
6,86 ta maksaa lisäksi
sivukulut
Työtunnit sovitaan erikseen
palkkatukisopimuksen ulkopuolelle.
Te toimistolle ilmoitetaan täydet kokopäivätyön tunnit.
Ja mitenkäs sitä saikkua otetaan? Marssitaan lekurille ja ilmoitetaan haluavansa saikkua?
Sinne vaan mielummin omalle lekurille, ja sanot että nyt ei pää kestä ja haluat masennuslääkkeitä ja nopeasti, lääkkeet ostat, säilytät kuitin ja heität lääkkeet roskiin. Jos antaa vain 2 vk niin varaa etukäteen jo aika seuraavalle lekurikäynnille ja haet taas lisää. Lyö vaikka nyrkillä pöytään jos ei suostu antaa mitään.
Mä sain yhen duunin josta sain palkkaa 1600 euroa kuussa. Saman aikaan työkkäri yritti pakottaa mut tykokeiluun yhteen pas.ka firmaan josta olisin saanut 9 euroa päivä. No sitten kun mun 1600 euron palkka duuni loppui niin sain karenssin kun en mennyt heti sinne työkokeiluun palkkaduunin sijasta. Menin ja vedin turpaan sitä työkkärin akkaa ja sain syytteen ja 200 euroa sakkoa.
Kyl ton karenssin pitäis purkaantua. Aika sikamaista touhua. Ite oisin tehny samanlai mut en sentää turpaan ois vetäny. Syytettä varmaan perähän.