Missäpä olisi Oulussa liike, mistä kannattaisi kysellä vanhaan Canon FD ja FDn -objektiiviin suojia, suotimia, vastavalosuotimia?
Kelpaisi käytetytkin eikä tarvitse olla Canonin omia mutta siihen sopivia.
Kiitos tietäjille vastauksesta!
Kelpaisi käytetytkin eikä tarvitse olla Canonin omia mutta siihen sopivia.
Kiitos tietäjille vastauksesta!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Oulusta en niin tiedä, mutta itse dumppasin kaikki filmikaudelta peräisin olleet Canon AE-1 -kameran objektiivini (Canon, Tamron) tilpehööreineen Tampereelle Kameratori-nimiseen nettilafkaan. Sain kamoista jopa vähän rahaakin.
Vastaavaa tavaraa on siellä tietenkin tarjolla myös ostettavaksi, liikkeen katteen verran hyvityshintoja kalliimpaan hintaan.
Ihan asiallisen tuntuinen liike.
http://www.kameratori.fi/
Eikös noissa vanhoissa objektiiveissa ole aivan normaali suodatinkierre? Uudetkin tarvikkeet sopinevat niihin mainiosti.
On tietysti.
Suojatulpat näistä tärkeimmällä sijalla on. Ja jos suotimia vastavalosuojia kohtuuhintaan saa, niin niitäkin. Ei oikein innosta ostaa monen kympin tilpehööriä 20 euron Canon A-1:een. Ne suojatulpat kyllä tarvitsen, mutta se kauppa puuttuu, missä niitä olisi!
Tämän paremmin en osaa rautalangasta vääntää ja punaiseksi en ala maalaamaan. Jos et ymmärrä lukemaasi, niin omapa on häpeäsi.
Tuolla voisi olla:
http://www.teknofokus.fi/Foto/renkaat/rengastu.htm
Runkotulppa ja objektiivin takatulppa on ainoat tärkeät. Objektiivin etutulppia ja suotimia saa "maitokaupasta", eivät ole merkkikohtaisia.
ebay
Löytyy kaikenlaista roipetta niin uusiin kuin vanhoihinkin kameroihin.
Tulppia, step down/up sovitteita ja sen sellaista saa kätevimmin ja halvimmalla ebayn hongkongilaisilta myyjiltä.
Hinnat 1/6 Suomen hinnoista, toimitus yleensä ilman postikuluja.
ALVia eikä tullia mene jos tilaus jää alle 21,50 euron (vai miten se tarkalleen onkaan?).
Toimitusaikakin voi olla niinkin lyhyt kuin viikko. Ennen Anttilan postimyynnistä tavara tuli hitaammin... :-)
tsekkaapa teknofokus.fi, siellä on jos jonkinmoista tarviketta edukkaasti.sijaitsee helsingissä, muttta posti kulkee ja vieläpä edukkaasti.