Joko synnyttämään?

JokoJoko

Odotan esikoista ja laskettu aika on käsillä. Nyt viime päivien aikana on tullut paljon kivuttomia harjoitussupistuksia ja sitten tänään tilanne on muuttunut - aivan yllättäin alkoi iltapäivällä menkkamaiset kivut ja jomotukset, etenkin alaselässä tuntui.

Muutaman kerran tuntui erittäin kivulias "polte" selässä, joka kesti jonkun aikaa ja meni sitten ohi. Sitten vähitellen kivut heltyivät..

No nyt illalla taas menkkakipujen tyylistä jomottelua, sellainen olo niin kuin menkat olisi alkamassa (minulla on siis normaalisti tosi kivuliaat kuukautiset).

Voisiko olla synnytys lähellä? Minulla ei ole ollut aiemmin tämmöisiä kipuja, eikä oikeastaan noita harjoitussupistuksiakaan aiemmin (tai ainakaan en ole niitä hoksannut).

Kovasti houkuttaisi jo synnyttämään, sillä vatsa alkaa ahistaa! :)

2

197

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dghökj

      Voi olla tai sitten ei. :) Semmoiselta paikkojen pehmittelyltähän nuo kuulostaa, mutta joillain voi olla koviakin supistuksia ja jomotteluja ja silti menee ihan yliajalle asti, eli tulee se 42 raskausviikkoa täyteen. Itselläni oli muutamana iltana pikkuisen kivuliaita supistuksia ja sen jälkeen tulikin lähtö synnyttämään. Toivotaan, että sinullakin h-hetki olisi jo lähellä. :)

    • 38+5

      Minulla ollut noita kipuja jo yli kolme vuorokautta ennen sitä kivuttomia supistuksia puolesta välistä lähtien.. Toinen lapsi kyseessä, mutta ainakin nämä kolmisen päivää on vain kypsytellyt tilannetta. Katsotaan sitten josko se tästä vaikka lähipäivinä..... :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      22
      3914
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      90
      1924
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      90
      1319
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      168
      1291
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      56
      1149
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      55
      1052
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      194
      1030
    8. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      932
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      896
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      143
      859
    Aihe