Hei, olen lähössä Balille kuukaudeksi ja haluaisin kysyä teiltä viisaammilta ja kokeneemmilta, että mitä lääkkeitä kannattaisi pakata reppuun pienten sairastelujen varalle? En oikein tiedä mitä tauteja tai sairauksia Balilla voi tulla ja mitä lääkkeitä niihin kannattaa itse käyttää.
Kiitos jos vastaatte.
Mitä ensiapulääkkeitä reppuun Balille?
3
979
Vastaukset
ei sinne välttämättä mitää tarvii. apteekeista saa kaikki ja reseptejä ei kysellä. kerrot vaivan, ne tietää mitä antaa takas.
- Hepsuliina
Itse sairastin Bali Bellyn, joka on aika yleinen. Huonosta ruuanlaittohygieniasta johtuu. Varmaan lääkkeet saa paikallisesta apteekistakin, nyt söisin koko ajan maitohappoja, ottaisin ripulilääkkeet mukaan. Kannattaa välttää kuumentamattomia ruokia pikkupaikoissa, muuten ruuat on kyllä tosi hyviä.
- koölklkjpp
Jos sulla on kuukausi indonesiassa, niin älä tuhlaa koko kuukautta Balilla. Käytä vain viikko balilla ja suuntaa sen jälkeen viereisille saarille: lännessä Java, idässä Gilien saaret ja Lombok. Flores on upea, mutta vähän kauempana. Näet jo noilla saarilla uskontojen erot eri saarilla, vaikka ovat ihan vieretysten :) Kun poistuu balilta, voi oikeasti jo sanoa käyneensä Indonesiassa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1116916KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3886577Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653317Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521282869Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1082460Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään351940- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257