Miksi moni uskova kieltää meikkaamisen?

Diorin puku

Miksi te pidätte meikkaamista pahana?

33

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kuuliaisuus

      Kristitylle nämä erilaiset asiat vaatii sen mietintää että sopiiko se uskovaiselle ja mikä on seurakunnan käsitys ja opetus siitä. Silloin nousee esiin ajatus kuuliaisuudesta seurakunnan päätöksille.

      Kysymys ei ole siitä, saanko lakata kynnet punaisiksi tai käyttää ehkäisyä. Kysymys on: rakentaako tämä minua kristittynä.

      http://freepathways.wordpress.com/2012/06/21/vaikka-kuinka-olisi-rikki/

    • pitkät kynnet ;)

      Nyt olet kyllä käsittänyt väärin, ei meikkaamisessa mitään pahaa ole. Mikäs sen mukavampaa katseltavaa kuin kauniisti meikattu nainen näteissä vaatteissa. Naisethan on tehty meille miehille viihdykkeeksi.

    • mjuhnhyg

      Ei meikkaaminen pahasta ole, ellei se muodostu kaikkein tärkeimmäksi asiaksi, itsensä palvomiseksi.
      Paljon meikkaamiseen liittyy toisaalta luonnon ja itsensä tuhoamista. Se ei ole hyvästä.

      • MP

        Itsensä tuhoamista...voi jessus mitä potaskaa. No ei kuule kaikki halua näyttää koinsyömiltä virttyneiltä riivinraudoilta, saa parempaa mies seuraakin kun vähän viittii laittautua ja ei kulje naama norsun vitulla.


      • alipaineoktaavi
        MP kirjoitti:

        Itsensä tuhoamista...voi jessus mitä potaskaa. No ei kuule kaikki halua näyttää koinsyömiltä virttyneiltä riivinraudoilta, saa parempaa mies seuraakin kun vähän viittii laittautua ja ei kulje naama norsun vitulla.

        Ei se nyt täysin potaskaa ole. Taustalla ajatus, että tulee hyväksyä itsensä sellaisena kuin on. Tiedän paljon kauniita naisia, jotka eivät meikkaa, kulkevat iloisina ja heillä on hyvät miehet.
        Johan on tutkittukkin, että nainen ei meikkaa miehiä varten, vaan toisia naisia. Eikä miehet edes näe, onko naisilla meikkiä..
        Tässä taustalla se, että nainen ei välttämättä pidä miestä kilpilijanaan, vaan toista naista.


      • mjuhnhyg
        MP kirjoitti:

        Itsensä tuhoamista...voi jessus mitä potaskaa. No ei kuule kaikki halua näyttää koinsyömiltä virttyneiltä riivinraudoilta, saa parempaa mies seuraakin kun vähän viittii laittautua ja ei kulje naama norsun vitulla.

        En tarkoittanut mitään "vähän viittii laittautua" vaan sitä että pysyvästi pilaa jonkun kohdan itsessään (ihon, hiukset) liiallisella värjäämisellä tai voimmaikkaita aineita käyttämällä (allergisoivat aineet).


    • Hei,

      Luterilainen kirkko ei ole ottanut tietääkseni kantaa meikkaamisen puolesta eikä vastaan. Naispuolisille papeille on tuomiokapitulejen oordinaatiokoulutuksissa ennen pappisvihkimystä voitu opastaa, että papin puvun kanssa ei sovi räikeä meikki eivätkä huomiota herättävät korut.

      Raamatun maailmassa meikattiin.

      Itse en juuri meikkejä käytä, lähinnä sipaisen olemattomat kulmakarvani joskus tummemmaksi ja hiukseni värjään violetiksi säännöllisesti. Olen aika yliherkkä kasvojen alueella käytettäville meikeille, eikä minulla muutenkaan ole tarvetta itseäni ehostaa. Jos en kelpaa Luojan luoman näköisenä, valitkoot seurakuntalaiset sitten nätimmän tai komeamman papin tilalleen. Silmäni eivät kestä meikkiä laisinkaan, vaan alkavat valumaan ja silmät kosteina en näe lukea käsikirjojani.

      Mielestäni meikkaaminen on jokaisen oma asia. Tiedän, että joissakin vapaissa suunnissa ja herätysliikkeissäkin, sitä ei pidetä sopivana itsensä korostamisena.

      t. Maarit-pappi

    • näin on

      Eräs lut. pappi antoi rippikoululaiselle seuraavan ohjeen, kun tämä kysyi meikkaamisesta:

      "Tervaa vaikka koko naamasi. Jumala katsoo sydämeen."

    • Meikkaus on syntiä

      Raamatussa kerrotaan selkeästi asiasta:

      1. Pietarin kirje 3

      Kristitty avioliitossa
      1 Samoin te, vaimot, olkaa kuuliaisia miehellenne, jotta myös ne miehet, jotka ehkä eivät usko Jumalan sanaan, nyt vaimonsa elävällä esimerkillä ilman sanojakin voitettaisiin, [Tit. 2:4,5]
      2 kun he näkevät teidän elävän jumalanpelossa puhdasta elämää.
      3 Älkää pitäkö tärkeänä ulkonaista kaunistusta, älkää hiuslaitteita, kultakoruja tai hienoja vaatteita. [1. Tim. 2:9,10]
      4 Teidän kaunistuksenne olkoon katoamatonta: salassa oleva sydämen ihminen, lempeä ja sävyisä henki. Tämä on Jumalan silmissä kallisarvoista. [Room. 2:29, Room. 7:22; 2. Kor. 4:16]
      5 Näin kaunistivat itsensä entisajankin pyhät vaimot, jotka panivat toivonsa Jumalaan. He olivat miehilleen kuuliaiset --
      6 Saarakin oli kuuliainen Abrahamille ja kutsui häntä herraksi. Ja Saaran tyttäriä tekin olette, kun teette hyvää ettekä anna minkään uhkailun pelottaa itseänne.
      7 Samoin te, miehet, eläkää vaimonne kanssa ymmärtäväisesti, muistaen, että hän on heikompi osapuoli. Osoittakaa hänelle kunnioitusta, sillä hän on yhtä lailla armon ja elämän perillinen. Näin ei mikään tule esteeksi rukouksillenne. [Ef. 5:25 | 1. Kor. 7:5]

      1. kirje Timoteukselle 2

      Ohjeita jumalanpalvelusta varten
      1 Kehotan ennen kaikkea anomaan, rukoilemaan, pitämään esirukouksia ja kiittämään kaikkien ihmisten puolesta,
      2 kuninkaiden ja kaikkien vallanpitäjien puolesta, jotta saisimme viettää tyyntä ja rauhallista elämää, kaikin tavoin hurskaasti ja arvokkaasti. [Jer. 29:7; Bar. 1:11,12]
      3 Tällainen rukous on oikea ja mieluisa Jumalalle, meidän pelastajallemme,
      4 joka tahtoo, että kaikki ihmiset pelastuisivat ja tulisivat tuntemaan totuuden. [2. Piet. 3:9]
      5 Jumala on yksi, ja yksi on välittäjä Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen Kristus Jeesus. [1. Kor. 8:4 | Gal. 4:4,5]
      6 Hän antoi itsensä lunnaiksi kaikkien puolesta, todistukseksi Jumalan tarkoituksesta, kun oikea aika oli tullut. [Mark. 10:45 ]
      7 Tämän sanoman julistajaksi ja apostoliksi minut on asetettu. Puhun totta, en valehtele. Minut on pantu kansojen opettajaksi, opettamaan niille uskon totuutta. [Room. 11:13; Gal. 1:16; 2. Tim. 1:11]
      8 Tahdon, että kun miehet rukoilevat, he kohottavat kätensä rukoukseen puhtain mielin, ilman vihaa ja ilman epäilyä. [Ps. 134:2; Valit. 3:41 | Matt. 5:23,24; Jaak. 1:6,7]

      9 Samoin tahdon, että naisten kaunistuksena on hillitty esiintyminen, vaatimattomuus ja säädyllisyys -- eivät tukkalaitteet, kultakorut, helmet tai kalliit vaatteet, [1. Piet. 3:3,4]

      10 vaan hyvät teot, niin kuin sopii naisille, jotka tunnustavat palvelevansa Jumalaa. [1. Tim. 5:10]
      11 Naisen tulee kuunnella opetusta, hiljaa ja kuuliaisena. [1. Kor. 14:35]
      12 Sitä en salli, että nainen opettaa, enkä sitä, että hän hallitsee miestä; hänen on elettävä hiljaisesti.
      13 Ensinhän luotiin Aadam ja sitten Eeva, [1. Moos. 1:27, 1. Moos. 2:22; 1. Kor. 11:8,9]
      14 eikä petetyksi joutunut Aadam, vaan nainen antoi pettää itsensä ja rikkoi käskyn. [1. Moos. 3:13; 2. Kor. 11:3]
      15 Lasten synnyttäjänä hän on kuitenkin pelastuva, jos vain pysyy uskossa ja rakkaudessa ja viettää hillittyä, Jumalalle pyhitettyä elämää.

      Wikipedia kirjoittaa myös lävistyksistä, joita oli Raamatun aikaan

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Lävistys

      Raamattu kieltää turhamaisuuden, jota meikkaaminen edustaa. Yleensäkin meikkaaminen ja kasvojen maalaaminen yhdistetään poikkeuksetta haureuteen, sillä naiset meikkaavat ja koristautuvat miehiä varten.

      • Tasa-arvoa enemmän

        nim. Meikkaus on syntiä:

        Tuossa on kyse siitä, että naista haluttiin alistaa. Asiaa on tutkittu 1500-1600-luvuilta. Kirkon patriarkaalisuus aiheutti kaikenlaisia sääntöjä naisten kontrolloimiseksi. Niitähän noissa valitsemissasi Raamatunkohdissa oli muitakin kuin ulkonäköä koskevia. Tuollaiset asiat tuskin ovat Jumalan asiaa, eivätköhän ne ole lähtöisin sen ajan miesten ajatuksista. Nykyisin elämme tasa-arvoisemmassa yhteiskunnassa.

        "Kauneus toi naiselle valtaa ja kirkko varoitti horjuttamasta miehen ylemmyyttä naiseen nähden."
        http://www.city.fi/artikkeli/SG Miksi naiset meikkaavat/3837/

        Sekin on kuitenkin totta, että ulkonäöstään huolehtivalla naisella on paremmat mahdollisuudet pariutumiseen. Se ei tietysti tarkoita välttämättä meikkaamista, vaan ulkonäöstään voi huolehtia myös liikunnalla, terveellisellä ruokavaliolla ja riittävällä levolla. Samoja asioita taitavat myös miehet suosia samalla parantaen mahdollisuuksiaan löytää kumppani itselleen.


    • esther

      ketkä meistä? muka?
      jehovatkaan ei, heluntailaisetko vai vanhalestadiolaiset?
      päivitä nyt ne tietosi Jo!

    • meikillä kusetettu

      totuus piilotetaan valheella. kun naisen näkee ilman meikkiä kenties kuukausien päästä voi olla myöhäistä ja nainen raskaana.

    • En minäkään näkisi, että meikkaaminen sinänsä olisi täysin kiellettyä, mutta voisiko ajatella, että kohtuus kaikessa? Luulen, että monilla raamatun ajan naisilla on paljon koruja, kalliita ja prameita asuja. Siis rikkailla. Enemmän on kyse siitä, että mihin sielunsa ja sydämen asenteensa laittaa. Onko pukeutuminen ja meikkaaminen liian tärkeä asia.

      Monissa ammateissa esim. asiakaspalvelussa edellytään tiettyä ehostamista jne.

      Hyvä "meikillä kusetettu" valitsitko puolison vain ulkonäön perusteella?

      Tuula-pappi

      • Apuope

        Jonkin aikaa sitten luin tutkimuksesta, jossa katsottiin, miten paljon naisen ulkonäkö vaikuttaa asiakaspalvelutyössä. Saman tiskin takana oli laitettu, siististi pukeutunut nainen ja toinen, joka ei ollut panostanut ulkonäköönsä yhtä paljon. Meikatun naisen luo hakeutui päivän aikana huomattavasti enemmän asiakkaita!

        Voisimme ehkä kaikki miettiä enemmän sitä, miksi ulkonäkö vaikuttaa meihin niin paljon. Itseäni mietityttää usein se, miksi annamme lapsillekin jo niin varhaisessa vaiheessa mallin siitä, miten ulkonäöllä on merkitystä. Jo alakoululaisilla on ulkonäköpaineita, joillakin ihan ensimmäisestä luokasta lähtien. Merkkivaatteet, tietynlainen koulureppu ja noin 5. luokasta alkaen tytöillä myös meikkaaminen tuntuvat aika oudoilta asioilta 7-10 -vuotiaiden huolehdittaviksi. Tuossa voisi olla aihetta päivänavaukseen...


    • Ilman meikkiä

      Miksi vain naiset meikkaavat? Vain hyvin harva mies meikkaa eli lähinnä vain näyttelijät tai erikoisuutta kaipaavat miehet, joilla yleensä on ainoastaan silmänympärillä mustaa maalia.

      Vaikka naiset työskentelevätkin asiakaspalvelussa tai ammateissa, joissa vaaditaan huoliteltua ulkonäköä, niin ei tarkoita sitä, että kasvoille pitää laittaa jos minkälaista värivoidetta ja poskipunaa sekä tunkea silmänympäristönsä täytee mönjiä.

      Huoliteltu ulkonäkö tarkoittaa sitä, että hiukset on siististi kammattu tai ehkä sidottu. Vaatetus on asianmukainen ja asiallinen eli pukeutumisella saatu aikaan siisti ulkonäkö, mutta se ei todellakaan vaadi meikkiä.

      Itse en käytä minkäänlaisia meikkejä, enkä töhri meikeillä kasvojani. Olen usein joutunut miesseuraan elämäni aikana ja huomannut, että miehet kerääntyvät ympärilleni suurin joukoin, vaikkei minulla mitään meikkejä olekkaan ja nämä miehet karttavat meikattuja naisia, kun pitävät näitä jotenkin keskustelukyvyttöminä ja tyhminä älyllisiin keskusteluihin asiasta kuin asiasta.

      Meikattu nainen on aivan kuin tyrkyllä miehiä varten tai miehen puutteessa olevan ja kovan sekä tyhmän ihmisen oloinen.

      Sydämen kauneus on tärkein asia maailmassa!

      • Ulkonäöstä yleensä

        Minä taas meikkaan hillitysti, laitan ehkä puuteria ja ripsiväriä. Olen kuitenkin tavannut paljonkin ihmisiä, joiden sydämen kauneudessa ei ole ollut mitään vikaa, vaikka heillä onkin ollut mustat meikit ja lävistyksiä kasvoissaan. Ulkonäköä ei pitäisi sekoittaa sisäiseen kauneuteen. Ne eivät ole toisistaan riippuvaisia.

        Joillekin se tapa, jolla he pukeutuvat ja meikkaavat, on keino ilmaista itseään; ajatelkaapa vaikka 80-luvun punkkareita ja rokkareita. Ulkonäön perusteella voi tulla hyväksytyksi tiettyyn joukkoon - tämän takiahan bisnesmiehilläkin on ne puvut ja kravaatit.


    • Lars Levi Hyvyys

      esiaviolliseen seksiin ei ole syytä kenenkään naisen miestä houkutella.

      • Haloo!

        Miehen pitää itse pystyä kontrolloimaan itseään. Ei siitä naista voi syyttää. Nainen saa olla sellainen kuin on!


    • Turhakkeita riittää

      Turhamaisuuden takia. Meikkirahat hyväntekeväisyyteen eikä meikkeihin. Jos kaikki mailman naiset antaisivat meikkirahansa köyhien ruokiin niin nälkäisiä ei maailmassa olisi ainuttakaan.

      • näin se on

        nähtävästi meikit naisten naamassa ovat tärkeämmät muonat nälkäisten masuissa.


      • kirkko on turhake

        Uskovat antavat Suomessa ev lut lahkokirkolleen yhteensä ainakin 1 000 000 000 euroa vuodessa. Eikö niillä rahoilla voisi ruokkia nälkäisiä?


    • bnghyujnb

      Kuinka monta eläintä on saanut kuolla naisen turhamaisuuden tähden.

      • Lähes kaikki

        bnghyujnb,

        Vastaus löytyy, kun mietit kuinka monta miestä on etsinyt kumppania itselleen ulkonäön perusteella.


    • Rypytön 60 v.

      Ystävättäreni työskentelee Sokoksen meikkiosastolla ja tultuaan kerran töistä, hänellä oli mukanaan huippukallis pieni purnukka, jossa oli hänen sanojensa mukaan ryppyvoidetta, joka tehosi. Pikkunen purkki maksoi liki 100 e, eikä siinä ollut kuin pari teelusikallista tuota ihmemönjää.

      Naisen aviomies totesi, että tuolla rahallahan saa jo 5 kossupulloa, johon eräs homoseksuaalimies sanoi, että hän hakee peräpukamavoidetta apteekista alle 5 eurolla ja se voide poistaa kaikkein tehokkaimmin rypyt, joten parempi käyttää sitä voidetta, jota on tuubissa huomattavasti enemmän kuin tuota kallista mönjää 10 ml:n purkissa.

      Naiset laittakaa vain kosteusvoiteita kasvoihin, niin se riittää ja olette luonnollisen kauniita ja juuri sellaisia kuin Jumala teidät loi, eikä teidän tarvitse koristautua kuin joulukuuset miehiä ja ennen kaikkea toisianna varten.

      • ei jumalan luoma

        Mikä sinä olet neuvomaan muita naisia?


      • Tiedoksi vain

        Lääkärien mukaan peräpukamavoidetta ei saisi laittaa kasvoihin, eikä varsinkaan silmien lähelle.


    • iuytfr

      Ei ainakaan kirkko kuulolla tiimi, koska tuossa on edelleen tuo meikattu nainen valkaistuine hampaineen hymyilemässä. Voisivat vaihtaa nuo kuvat. Alkaa tympiä. Tuo silmälasipäinen juippikin näyttää siltä kuin olisi helvetinpelko persiissä. Usko vaan että sillekin on puuteria laitettu naamaan ennen kuin kuva otettiin.

    • esther

      pitäis kai kysyä millaista meikkaamista: paksua rokkimeikkiä vai kevyttä joka antaa huolitellun kuvan? rahastakin on osittain kyse.

      kieltämättä on vanhempia jotka haluaa kieltää nuorilta kaiken elämäniloisen vaikkei ole kyse maallistumisesta vaan aikuistumisesta!!
      kyse on siis kiihkouskovista, joista itsellänikin karvasta kokemusta.

      Nuoria ei saisi masentaa.

      Vanhemmat eivät saisi olla liian ankaria; ei nuoren tarvitse olla mikään tynnyrissä kasvanut. varsinkin kontrolli joka ulottuu v ielä täysi-ikäisiin lapsiin on hirveää.

    • Jehovan todistajissa on jostain syystä keskimääräistä enemmän kauniita naisia. Siis oikeasti kauniita ilman meikkejäkin. Rumat ne naamansa pakkeloi ja kauniit pääsee vähemmällä.

    • Kauneuskontrolli

      Olipa muuten mielenkiintoista nähdä, miten näinkin pieni asia kuin naisen meikkaaminen nostikin asenteet esiin. Oli toki tätä 'jokaisen oma asia' -ajattelua, mutta sitten antoi paukkua. Naisen itsekkyys, naisten meikkirahat ovat ne, joilla nälkäiset tulisi ruokkia. Naisten hekumallisuus, esiaviolliseen seksiinkö miesparkoja tällä viettelevät. Naisten tyhmyys - kanssasisarta miehet oikein piirittävät toisin kuin heidän tyhmiksi leimaamiaan meikattuja naisia, jotka täten ovat vailla ulkoista kauneutta. Ja toki sitten sitä, miten kauniita ovat meikkaamattomat ja pakkelointi vain rumuuden piilottelua.

      Mikähän siinä naisen kaunistautumisessa on niin kuohuttavaa? Muistan nähneeni monia tutkimuksia, joissa kuitenkin kauniisti meikatut naiset koettiin meikkaamattomia viehättävämmiksi - mutta en nyt tähän hätään niitä ehdi etsimään. Olisinkin kiinnostunut, onko kellään tietoa, löytyykö tutkimuksia, joissa olisi tätä kaksinaismoralismin suhdetta verrattu - tai sitten erillisenä? Kiinnostaisi tietää, paljonko on näitä meikkausta vastustavia tai turhana pitäviä ja millaiset osuudet sitten taas pitävät viehättävämpänä, mukavampana jne. meikattuja naisia. Vielä kiinnostavampaa olisi, jos meikkausvastaisuuden syyt kävisivät ilmi.

      • esther

        jep, melkosen vanhanaikaista...
        ettei suorastaan aataminaikaista kirjottelee eläkeukot täällä.


    • Hei, fb:ssä taitaa olla joku tempaus meikittömästä päivästä tulossa.
      Eipä tuota murheita meikäläiselle. Kaikki mukaan luonnonmukaisina.

      t. Maarit-pappi

    • juhani1965

      Itse olen oppinut uskoni aikana "varmistamaan" kaiken Raamatun Sanalla tai Jumalalta. Uskovaisetkin ovat erehtyväisiä ja vajavaisia ihmisiä, heidän sanomisensa on punnittava ja koiteltava.
      Itse ajattelen että ei meikkaamisessa ole mitään sopimatonta. Saa itseensä panostaa ja itseänsä hoitaa. Vaikka kyllä monet naiset on au naturel:kin todella kauniita :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3600
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3413
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      50
      3371
    4. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      3045
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2849
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      21
      2608
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      114
      2332
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2145
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      134
      1370
    Aihe