Suurilla Yhtiöillä oli joskus 80-luvulla lisäeläkkeitä kaikille työntekijöille. Jos teillä,oli sellainen, niin saatteko siitä nyt oikein euroja kuukausittain eläkemaksun yhteydessä?
Eläkkeistä
12
132
Vastaukset
Jos saamme, niin mitäs sitten?
Kerrohan ensin palkkasummasi kuukausittain, 18v. alkaen.
H.Siis, palkkasummathan kertovat kuinka tärkeänä työntekijänä on ihmistä pidetty, vuosien varrella.
H.- L - L
hunksz kirjoitti:
Siis, palkkasummathan kertovat kuinka tärkeänä työntekijänä on ihmistä pidetty, vuosien varrella.
H.Voipi olla myös kyse omista valinnoista muilla kuin rahaperusteilla!
Vaimon palkkasummaan vaikuttaa ratkaisevasti hänen roolinsa "ajopuuna". - Jämpti on nii.
hunksz kirjoitti:
Siis, palkkasummathan kertovat kuinka tärkeänä työntekijänä on ihmistä pidetty, vuosien varrella.
H.Palkkasumma kertoo vain, miten vahvat edunajajat on olleet takana. Ei se muuta kerro!
Jämpti on nii. kirjoitti:
Palkkasumma kertoo vain, miten vahvat edunajajat on olleet takana. Ei se muuta kerro!
"Jämpti on nii."
Noinhan se useimmiten on.
Mutta osaamista osoittaa sekin, että on valinnut oikeat ihmiset tuekseen, joko jäsenmaksuja maksaen, tai hyvin äänestäen.
On myös havaintoja siitä, että erityisen kyvykästä on alettu ihan puskemaan tapeeteille, hyvä-veli verkostot, hienostunut ja arvokkaan vanha suku, jopa Forssan puoluekokoukseen asti jatkuva suku...
Onhan noita.
Mutta totuus pätee tässäkin.
Ihan itse on kaikki ansaittava, tavalla tai toisella.
H.
- fifti, fifti...
rahalla ei merkitysta lopulta, kunhan toimeen tulee, itse sain euron alennuksen makkarasta, ja annoin euron katusoittajalle kaupasta tullessa, soitti niin ihanasti..tuli hyvä olo..
- ööö+++++++
fifti, fifti
Olisipa kaikilla samanlainen asenne kuin sinulla niin elämä olisi paljon mukavampaa.
Ei ole enkä tule saamaan lisäeläkkeitä.
Olen kuullut tuttavien kokemuksista, että sekä itse maksetuista että työnantajan maksamista, yksityisistä eläkevakuutuksista maksettavien eläkkeiden summia leikattiin rajusti joskus 1990-luvulla. Suurimpia vielä rajummin kuin pienempiä - prosenteissakin, ja korkeimmista taisi jäädä vain murto-osa eläkkeenä maksettavaksi.
Mieleeni on erityisesti jäänyt yhden tutun kertoma. Hänet saneerattiin melko korkeapalkkaisesta tehtävästä, ja hänen olisi pitänyt saada kaksin- tai kolminkertaisesti palkansaajien keskimääräisiä palkkatuloja suurempi eläke. Asia oli nostettu esille myös saneerauksia suunniteltaessa, mutta tilanne muuttui hyvin pian sen jälkeen.
Mies totesi, että jotain pitää tehdä, ja ryhtyi torikauppiaaksi. Hän totesi myöhemmin, että olisi pitänyt jättää raskaat johtotehtävät jo paljon aikaisemmin, koska tienasi torikauppiaana enemmän ja helpommalla.
Minullekin moni ehdotteli niihin aikoihin lisäeläkevakuutuksen ottamista ja lisäeläkkeen säästämistä. Totesin oman ratkaisuni oikeaksi, kun en ottanut. Päätin yrittää säästellä eri tavoin jotain pientä myös eläkepäivien varalle. Saapa nähdä miten omien ratkaisujeni osalta tulee käymään, ja toivottavasti osaan vaihtaa sopivaan aikaan pienet säästökohteeni "pikkurahaksi".- av
Minulle tuli tieto että 23 vuotiaasta lähtien merkitään (1947) töitä tein 15 vuotiaasta lähtien.
En tarvitse eläkettä suomesta vaan suututti, kun kaikenlaisia papereita piti täyttää ilman aihetta. - ...
Buahahahaa.
Voihan sitä polttaa rahaa taivaan tuuliin jos haluaa.
Eikä kiinteä omaisuuskaan, maa tai pytingit ole mitää "varmoja" sijoituskohteita. Tanskassa just menossa karsea maatilojen konkurssiaalto. Ihmiset ostaneet velaksi maata, mutta kun alkaa mennä kehnosti, ostajia ei olekkaan ja kaikki kaatuu taas, ylläri pylläri, pankkien niskaan kans. Siinä paloi mm. eläkkeet ja monien ihmisten toimeentulo. Suomessa Elop saneeraa Nokiaa, minkä kerkiää, se ei eläkeläisiä kiinnosta, vielä.
Samakuin tanskassa, tulee tapahtumaan suomessakin. Olemassa isoja pisneksijä, joilla ei loppuenlopuksi olekkaan vakuuksia. - 90 luvun alku tilee tositsumaan jollain tavalla. Ja sitten aletaan märisemään tukiaisia Kreikastata tai Espanjasta :DDD
=DW= - Vm 48
KELA täydentää kuukausittain sairaseläkettäni 171,71€:lla joten hyvin menee!
- kiukkuinenko
Minäpä vastaan. Mieheni oli aikanaan Valmet oy:n telakalla. Sai sitten aikanaan eläkkeen ja myöskin kansaneläkkee nk. perusosan. (tämä lisävakuutus)
Otettiin pois. Kun muutama vuosi kului, ne piti palauttaa. Kuinkas kävikään. Hän ei sitä saanut, koska oli LIIAN PIENI ELÄKE (EI 60 %)
Työkaveri, joka oli nuorempaa ikäluokka ja jolla oli täysi 60 % eläke ja siis paljon suurempi, sai ko. kelan eläkkeen takaisin.
Se siitä oikeudenmukaisesta yhteiskunnasta....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla4141206- 641106
- 61842
- 61795
Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k100703Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,16702- 72684
Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai49661- 26653
- 60645