Ruukkuihin istutetut petuniat ovat kukkineet koko kesän komeesti, mutta nyt alkaa kukinta hiipumaan, nuppuja on kyllä vielä runsaasti, mutta kukkia ei yhtäpaljon kuin kesällä. Ruukut on suojassa suoralta sateelta. Petunia kuten pelarkoniakaan ei tykkää sateista. Punasta jauhoa kasteluveden kera on annettu koko kesän. Kuihtuneet kukat on nypitty ajallaan.
Nyt hoksasin, että nypittyjen kukkien tilalle on alkanut kasvaa siemenkotelo. Päättelin, että siihenhän sitä kasvilla energiaa meneekin, joten napsasin varren poikki aina kotelon alapuolelta.
Ja nyt sitten kysyn, että teinkö oikein ja kannattaako tuo katkaisu tehdä jo alusta asti poistaessa kuihtunutta kukkaa ?
Petunian nyppimistä.
Naps naps
2
1302
Vastaukset
- 12657894
Teit oikein, se siemenkotelo kannattaa aina nypätä pois koska siihen kehittyvät siemenet, ja siementäminen saa aikaan kukinnan vähentymisen.
- naps naps
Kiitos sinulle vastauksesta ja mukavaa kesänloppua.
Muutaman viikon jälkeen napsaisusta on jo näkyvissä uusia nuppuja läjäpäin.
Kun vaan olisi lämmintä ja aurinkoa vielä.
Ensi kesänä napsaistaan kukkavarsi poikki alusta lähtien.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 836349
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj524566- 764297
- 1314091
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?563417Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️263078Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72747- 362386
- 2052198
- 462046