Apua tietämättömälle!

omena ongelma

Minulle on tulossa hyvää omenaa ensi kerran aika paljon, ja tiedustelisin, onko täällä ketään joka on teettänyt tuoremehua tuoremehuasemalla. Haluaisin tietää paljonko mehua tulee 10 kiloa kohti. Kuinka kallista mehun teko on, tuleeko halvemmaksi, kuin kaupan hyllyltä. Entä mehujen pastorointi?
Tämä kaikki on minulle uutta, kun omenaa ei ole ollut. Nyt kuusi puuta on notkollaan hyvälaatuista omenaa, en raaskisi hukkaan laittaa. Ja hilloina meillä ei mitenkään saa tätä määrää käytettyä.

1

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kallista on

      Suuntaa-antavat hinnat esim. täältä: http://www.mehuasema.net/ . Mahuasemat ovat siis todella kalliita! Huomaathan, että kaupan mehu on pastöroitua ja C-vitaminoitua. Molemmat parantavat säilyvyyttä, mutta etenkin pastörointi on välttämätön jos haluaa säilyttää muualla kuin pakkasessa. Muuten tulee herkästi hometta pintaan tai alkaa käydä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      27
      11102
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      46
      8571
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      135
      5388
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3694
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3608
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3564
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3288
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      56
      2584
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      43
      2123
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1816
    Aihe