Onko toi nyt ihme että

Kun annatte tälläisen ensivaikutelman
http://letlifelivethroughyou.blogspot.fi/

Rööki maistuu ja asustellaan sossun tuella ja sitä ei edes hävetä.
Pukeutuukin kun h------
8306
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

noohh ei oo kyl lastansa ajatellu kun puki tollaisen korsetin päällensä....

Äänestä

Mistä tulee sana "annatte". toi on yks äiti kaikkien muiden joukossa?:O Minä lopetin polttamisen heti kun kuulin että olen raskaana, enkä enää aio edes alottaa. ei pidä yleistää

Äänestä

Kyllä kuule vanhemmatkin lasten kanssa kotona olevat äidit saavat tasan samoja tukia, kuin nuoret äidit.
Miksi mielestäsi pitäisi hävetä sitä, että sitä varten saa tukia?

Siinä olet oikeassa, että tuota kyseistä blogia kirjoittava tuleva äiti on vastuuton ja naiivi, sitä ei voi kieltää. Mutta on naurettavaa tulla haukkumaan kaikki teiniäidit samanlaisiksi, itsekkin nuorena äitinä koen sen loukkaavana.

Äänestä
  • Mitä ne mielestäsi "tasan samat tuet" on? Minä olin työpaikastani äityslomalla ts. vanhempainvapaalla ja sain rahat kelalta. Moniko teiniäiti on ollut töissä niin kauan, että saa kelvollisen toimeentulen vanhampainvapaalla ollessaan? Eiköhän ne teiniäidin tuet tule sossusta ja mamilta ja papalta?

    Äänestä

  • Old mom kirjoitti:

    Mitä ne mielestäsi "tasan samat tuet" on? Minä olin työpaikastani äityslomalla ts. vanhempainvapaalla ja sain rahat kelalta. Moniko teiniäiti on ollut töissä niin kauan, että saa kelvollisen toimeentulen vanhampainvapaalla ollessaan? Eiköhän ne teiniäidin tuet tule sossusta ja mamilta ja papalta?

    Samaa mieltä. Jopa toimeentulotuki saatetaan periä vanhemmilta ellei nekään ole sitten sosiaalituen saajia, koska alaikäinen on vanhempien elatusvelvollinen. :p

    Äänestä

Ei ollut tarkoitus yleistää saaka sitten loukata, onhan niitä hyviä nuoria äitejä jotka osaavat kantaa vastuunsa, mutta myös harvinaisen paljon vastuuttomia. :)

Äänestä
  • Jatkoa edelliseen; lähinnä tarkoitin sitä kun edellisillä palstoilla ihmetellään että miksi useimmat ihmiset pitävät teiniäiteijä vastuuttomina. Harmi että useimmille jää huono kuva teiniäideistä tuollaisten vastuuttomien nuorien takia, ja jättävät nämä hyvät äidit varjoonsa.

    Itse kun esikoiseni sain olin 18-vuotias, joten ymmärrän jos koitte tuon yleistyksenä, se ei ollut pointtini.

    Äänestä

yäkk :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Teiniäitejä haukutaa kirjoitti:

Kun annatte tälläisen ensivaikutelman
http://letlifelivethroughyou.blogspot.fi/

Rööki maistuu ja asustellaan sossun tuella ja sitä ei edes hävetä.
Pukeutuukin kun h------

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu