Menorca

Basta

Hola,
Kertokaapas kokemuksianne Menorcalta. Yllättävän vähän löytyy mitään juttuja ko. saaresta, mutta pakkohan siellä jo aika monen suomalaisenkin on ollut käydä kun reissuja kuitenkin on keväästä asti järjestetty...

8

501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rose72

      Samaa ihmettelen, oma reissu edessä vielä, mitenkäs teillä, joko kävitte?

    • Keishi

      Mie asuin Menorcalla 3 kk keväällä 2007. Olin työharjoittelussa Hotel Almirante Farragutissa, joka sijaitsi n. 5 kilometriä Menorcan vanhasta pääkaupungista Ciutadellasta (Cala'n Forgat on tuon alueen nimi). Voin sanoa, että tuo aika oli elämäni parasta ja monta kokemusta rikkaampana lähdin saarelta. Toki olen lomaillut kyseisellä saarella harjoitteluni jälkeenkin (mm. viime vuoden juhannus vietettiin siellä Sant Juanin humusta). Menkää ihmeessä lomailemaan Menorcalle nyt kun sinne kerran matkojakin järjestetään. Käykää tutustumussa www.visitmenorca.com sivulla. Ja toki multa saa kysellä enemmältikin. Oon nyt töissä ni en kerkee tässä romaania ruveta saaresta kirjottelemaan :)

    • menorcalle

      Tietääkö joku mitä kauppoja siellä on? Tarkoitan nyt siis lähinnä vaatekauppoja, onko siellä mitään muita kuin jotain krääsää?

    • Vaatteet ja asusteet
    • ensikesana

      ollaan kanssa ajateltu ens kesänä häämatkalle mutta mihin alueeseen? haluttas aurinkoa, ruokaa ja jotain pientä aktiviteettia esim veneretkeä tai vesipuistoa. rentoa kuhertelulomaa toki :)

      • Miumauuu

        Me oltiin syyskuussa 2013 Calan Boschissa. Ihan mukava pikku paikka. Ravintoloita riitti jokaiselle illalle ja Ciutadella oli lähellä. MUTTA, suosittelen ehdottomasti autonvuokraamista. Saari on niin pieni, että sitä ajaa ristiin rastiin esim. 3 päivässä erittän näppärästi (auton hinta 100e/3pv). Pohjoisessa ja etelässä ns. vapaat rannat aivan huippuja! Varsinkin pohjoisessa mahtavia rauhallisia rantoja, joissa mahtava merenkäynti. Etelän rannat veti paljon enemmän myös muita turisteja.

        Suosittelen lämpimästi Menorcaa!


    • Menorcasta

      Menorcasta ei varmaan kovin monella suomalaisella ole ihan omakohtaista kerrottavaa, vaikka se siinä Ibizan ja Mallorcan vierellä kelluukin. Pikkuruinen ja lämin saari, jolla on lukuisia mielenkiintoisia megaliitisia kivimuistomerkejä, ihan Stonehengen ja Maltan henkeen.

      Pikkuisesta saaresta ei ole suomeksi paljoakaan kirjoitettu, itse osuin tälle sivulle:

      http://espanjaan.info/index.php?pr=Menorca

      • 3+2= 5

        Hieman korjausta edellisen kommentin linkkiin...Baleaarit ovat 5 saaren ryhmä...Mallorca,Menorca,Ibiza,Formentera sekä Cabrera .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3169
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2515
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2146
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2065
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1972
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1604
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1570
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1263
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1188
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1103
    Aihe