Lähden ensi kuussa Espanjaan. miten saan netin ja sp:n pelittämään siellä?
Minulla on Saunalahden liittymä ja 3G tikku. Pelaa kohtuullisesti Ikaalisissa.
Kiitän avusta etukäteen!
Minulla on Saunalahden liittymä ja 3G tikku. Pelaa kohtuullisesti Ikaalisissa.
Kiitän avusta etukäteen!
Vastaukset 4
Vanhimmat
saako espanjasta mimmosia prepaind-liittymiä, suomalaisen liittymän käyttö espanjassa voi maksaa maltaita.
Yleensä matkailija käyttää hotellin/motellin tms. ilmaista tai maksullista nettiyhteyttä tai menee nettikahvilaan ja käyttää siellä. Saunalahden nettitikkuliittymää ei kannata ulkomailla käyttää kun voipi tulla kallis lasku. Paikallinen prepaid on yks vaihtoehto kuten jo ehdotettu, mutta yleensä käytetään ihan puheluihin jos ollaan siellä pitempiä aikoja. Mutta jos ehdot on Saunalahden luokkaa eli datapaketin saa halvalla tai maksukatto on siedettävä päivää kohti, eikä Soneran tyyliin viedään tyhmiltä siemenetkin pusseista niin kannattaa harkita jos kenttää riittää sinne missä yleisimmin nettiä käytät.
http://www.prepaidgsm.net/en/spain.php
Tuolta katsot sopivan Espanjalaisen prepaidin, edellyttäen että tuo tikku ei ole operarattorilukittu. Äkkisiltään vilkaisten joko Vodafone tai Yoigo mutta katso ne läpi ja käyttötarpeen mukaan sopivin. ja VARMISTA perillä ennen hankintaa tilanne, tuo sivusto pidetään aikahyvin ajantasalla mutta ei silti välttämättä pidä ihan 100% paikkansa koska nuo systeemit muuttuvat.
Jos kyseessä on Saunalahden määräaikainen liittymä jossa määräaikaa on vielä jäljellä niin luultavasti tikku on lukittu Elisan verkkoon eikä toimi muissa verkoissa, jos määräaika on ummessa saat Saunalahdelta pyytämällä koodin ja ohjeet lukituksen purkuun.
http://www.prepaidgsm.net/en/spain.php tuossa kait jotain tarjontaa..