jos inflattio nousee niin velka muuli joutuu kuseen romahtavien asunto hintojen kanssa. kannattiko ostaa asunto ?
jos inflattio nousee
parempi vokralla
8116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Inflaatio tarkoittaa sitä, että saat vuosittain vuokrankorotusilmoituksen, ja korotus on yli 5%.
Jätän lukijan harjoitukseksi sen miettimisen, miten omistusasuntojen hintoihin vaikuttaa, kun vuokrat nousevat rajusti.
Ei siis vaikutusta, jos tulee vuosittain 5% palkankorotuskin, miten yleensä inflaatiossa käykin. Niin, mikä se vaikutus sitten oli. Ei ole velkaa eikä tarvitse edelleenkään olla.
Inflaatiossa ei romahda muuta kuin asuntolainojen reaaliarvot ja vuokrapettereitten vuokranmaksukyky.
Suomessa asunnot ovat kulutustavaraa, j avuokrapetterit maksavat inflaatiota vuokrissaan, ja omistusasujat joutunevat maksamaan sen talonsa ylläpidon ja korjaukset = talo maksetaan yleensä kaksi tai kolme kertaa = jälkimmäiset kaksi maksukierrosta tulee olemaan yhtä lailla kalliimmat, joten inflaatiolla ei rahoiteta omistusasujia eikä vuokralla asujia vaan maksetaan valtioiden velat ja pankkien vastuut. Maksajia olemme molemmissa tapauksissa, omistamalla tai vuokralla. Mutta toki mukavampi on molemmmissa leireissä katsella aidan taakse, luulla että naapuri maksaa, mutta parempi vain keskittyä työntekoon, ja sen työpaikan ylläpitämiseen ja omien asumiskulujen maksamiseen.
Joo kusessa ollaan mutta vasta 10 vuoden päästä. Satsasin kiinteisiin korkoihin. Palataan 10 vuoden päästä asiaan niin ehkä silloin voin myydä halvemmalla. Mutta voi olla etten myy sittenkään.
Ny on taas muuleilla se ajatus, että inflaatio koituu toisten harmiksi, mutta kyllä ne korot tulee nousemaan inflaation seurauksena.
"Nykymaailmassa lainakorot eivät ole samalla tavalla sidottuja kuin esimerkiksi 1970-luvulla, ja korot tulevat nousemaan nopeasti vastaamaan inflaatiota.
Jos inflaatio kiihtyy löysän rahapolitiikan tuloksena, asuntolainojen korot nousevat aivan varmasti."
http://www.taloussanomat.fi/raha/2012/08/03/jos-euro-heikentyy-nain-suojaudut/201234823/139
Jos näet noin, niin voit suojautua tänä päivänä hyvinkin edullisesti nousevia korkoja vastaan sitomalla asuntolainan esimerkiksi kymmenen vuoden kiinteään korkoon. Eikä ole kallista. Itse tosin kannatan lyhyttä viitekorkoa. Turha siitä on edes väitellä nousevatko korot inflaation vauhdissa vaiko ei: nyt on menty jo pari vuotta miinusmerkkisillä reaalikoroilla ja meno ei näytä muuksi ihan heti muuttuvan.
Jospa aloittaja tenttisi alakoulun , ennen tänne kirjoittelemista.