Olisiko sikiön aivottomuus käynyt ilmi jo niskapoimu-ultrassa vai voiko olla että vaikka tuolloin ultraajan mukaan kaikki vaikutti normaalilta, kävisikin rakenneultrassa ilmi ettei aivoja olekaan kehittynyt? Voi olla jonkun mielestä tyhmä kysymys mutta mistäpä näitä tietää maallikko ja raskaana ollessa sitä miettii kaikkea mahdollista ja mahdotonta ihan liiaksikin ;(
Osaakos joku sanoa mitään siihen, ovatko rv 20 sikiön liikkeet pelkkiä refleksejä vai joko liikkeet ovat tahdonalaisia?
Kiitos asiallisista vastauksista..
Näkyykö sikiön aivot NP-ultrassa?
8
2532
Vastaukset
- Hei!
Aivoja näkee vasta rakenneultrassa.
- Kysyvä saa tiedon
No tuota, kyllä minulle merkittiin np-ultrassa 11 3, että aivot näkyvissä. Sain näkyvät sisäelimet ihan kirjallisena tuonne äitiyskortin väliin. Ultraus siis tehtiin alakautta, en tiedä vaikuttaako tuohon näkyvyyteen jos tehdään vain mahanpäältä.
Aivot alkavat ottaa liikkeet hallintaansa rv 10 jälkeen, joten reflekseistä ei enää yleensä np-ultran aikaan ole kyse.
http://www.vau.fi/raskaus/Raskausviikot/Viikko-11/- Lisätietoa?
Jos tuossa ultrassa näkyi ne jotkin kammiot/lohkot (?) tasasuuruisina niin voiko siitä päätellä että aivojen kehitys on alkanut normaalisti ja pelko aivottomuudesta on melko turha? Taitaa onneksi olla kovin harvinaista muutenkin.
- kaverille kävi näin
kyllä selvisi vasta rakenneultrassa että aivot puuttuu, oli aika rankka kokemus kun joutui keskeyttämään raskauden viidennellä kuulla.
- ....................
tuolla jotain tietoa anenkefaliasta.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Aivottomuus - Lehmus
Harvinaistahan tuo aivottomuus taitaa olla. Mulla np-ultrassa rv 11 5 näkyi molemmat aivolohkot ja ihan aivollinen vauvan alku rakenneultrassakin näkyi :) Kaikki kauhukuvat sitä itsekin maalaili just ennen rakenneultraa, vaikka minua lohduteltiin jo neuvolassa, että yleensä (HUOM. yleensä!!) ne pahimmat poikkeavuudet havaitaan jo np-ultrassa (mm. aivottomuus) ja yleensä ne pahimmat poikkeavuudet on sellaisten äitien sikiöillä, jotka ovat raskausaikana polttaneet tupakkaa, käyttäneet alkoholia tai muita päihteitä. Kenellekään ei kuitenkaan koskaan voi luvata satavarmasti tervettä lasta seulontojen perusteella, vaikka olisi viettänyt kuinka mallikelpoista elämää tahansa.
- ...
Np-ultrassa meille ainakin kätilö sanoi, että molemmat aivolohkot näkyy saman suuruisina ja normaalilta näyttivät. Sanoi kyllä, että aivot kehittyvät vielä mutta näkemänsä perusteella hyvälle näyttää.
- Alkuperäinen kysyjä
Kiitos vastauksista! Vähän huoli jo helpotti. Jotenkin ajatus siitä että tässä vaiheessa en voi enää itse asioihin paljoakaan vaikuttaa rauhoittaa mieltä, nyt on vain odotettava ja vältettävä lukemasta kauhutarinoita netistä :). Päihteitä en ole käyttänyt raskauden aikana ja olen yrittänyt muutenkin elää terveellisesti, joten loput on sitten suurempien voimien käsissä! Päätin siis olla huolehtimatta ja luottaa siihen että kaikki menee niinkuin kuuluu mennäkin. Eihän tuo asia murehtimalla miksikään muutu, murehditaan sitten jos sen aika tulee ja toivotaan ettei mitään vakavaa ilmene!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua
Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊921413Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta
Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi1841380Hei rakas mies. Olisi yksi kysymys, mielellään rehellinen vastaus edes täällä..
Mitä sinä minusta haluat?761165- 891106
- 82971
- 81965
- 39942
Kelloniemeltä harvinaisen lapsellista käytöstä valtuustossa
Olipa harvinaisen ala-arvoinen esitys kelloniemeltä valtuustossa. Alkoi Nivalaa oikein matkimalla matkimaan siteeratessa66885Satonen Kelaan, on paras mies ?
Kukaan ei ole tehnyt enemmän Kelalle asiakkaita kuin Satonen kokoomuksineen, näin ollen täyttänee paikan edellytykset v61845Korjaamo Kiesifix
Hei. Kävin viime viikolla tuolla korjaamolla, siistiä oli mutta yksi asia jäi mieleen!Joitakin jätkiä istui ja katseli/5841