KTM er600-lc4 huohottaa

KÅTKA

Eli vuosimallin -91 kotka huohottaa. Kylmänäkin kun polkasee niin savuaa huohotusputkesta. Käynnistyy välillä hetkeksi ja sammuu sitten taas, tehoja oli kuitenkin jonkinverran mutta puristuksia tuntuu puuttuvan. Varmaan vika männänrenkaissa? Onko kellään tietoa että onkohan ihan mahoton homma itse avata ja vaihtaa? tai ei tietenkään mahdoton mutta kuinka vaikea, ja mistä saa suomesta kotariin parhaiten osia?
Kiitos jo etukäteen/tomppa

4

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdsgfdh

      Jep jep. eiköhän mäntä renkaineen kaipaa vaihtoa, ja ehkäpä seuraavaa ylikokoa.
      Eikä homma mikään erityisen hankala ole. Korjausopas kannattaa hommata.
      Osia voi kysellä vaikka racing bikestä

      Hommahan menee yleensä suurinpiirtein näin:
      -satula, tankki, syylärit, kaasari yms hilppeet irti.
      -vauhtipyörän puoleinen poski irti ja kone puristustahdin yläkuolokohtaan
      -Venttiilikoppa irti
      -nokkaketjun kiristin sekä nokkaketju irti.
      -kansi irti
      -sylinteri irti
      -mäntä pois ja uusi kiinni

      Sitten vain uudet tiivisteet ja kone takaisin kasaan. Pultit siihen momenttiin mitä valmistaja määrää.
      Samalla kannattaa ainakin tarkistaa venttiilien tiiveys sekä mitata sylinteri ja sen perusteella valita mäntä. Kaippa nokkaketjukin kaipaa vaihtoa..

    • höhhh

      Kiitos vastauksesta. Nyt oon edennyt niin pitkälle että pitäs saada nokkaketju irti, mutta en oikeen kelaa miten sen saa irti :(

    • dfhjhjhgh

      En tunne kyseistä pyörää, mutta yleensä nokkaketjun saa irti kun poistaa ketjun kiristimen sekä nokka-akselin päässä olevan rattaan. Ratas on ehkä kahdella pultilla kiinni. mutta jos se on niitattu kiinni niin älä avaa niittejä. myös vauhtipyörä ja staattori pitää poistaa jotta ketjun saa väännettyä kampiakselin ohitse. tämän jälkeen ketjun voi poistaa katkaisematta. MUTTA muistan hämärästi että jossain kotarissa ketju pitää katkaista ja uusi ketju pitää niitata paikallaan...(?) Yleensä siis ketju pitää saada vain niin löysälle että se irtoaa rattaista ja tämä tapahtuu vaikka irroittamalla koko nokka-akseli.

    • sgsfg

      Sain irroitettua, kiristin sekä vesipumppu pois niin lähti nokkaketjun ratas sekä akseli irti ja sitten sai ketjun pois. Oli siellä mäntä sekä sylinteri kärsinyt. :/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      84
      1679
    2. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      85
      1212
    3. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      110
      1113
    4. Tunnistebiisi

      Laita joku tunnistebiisi, niin tiedän ett oot täällä ja kaipaat ehkä mua
      Ikävä
      66
      880
    5. Taidat tykätä linnuista paljon

      Mikä on sun lemppari ☺️😉🥹🦢🐦‍⬛🦉🦜🦚
      Ikävä
      102
      861
    6. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      808
    7. Miks käyttäydyt noin?

      Välttelet kaikkia kohtaamisia...
      Ikävä
      47
      721
    8. Ei sun tarvi jännittää enää

      en yritä enää mitään. Tiedän että olin mauton ja sössin kaiken.
      Ikävä
      36
      712
    9. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      47
      661
    10. Minkälainen ääni mulla on mies

      Sinun mielestä?
      Ikävä
      33
      643
    Aihe