onkohan näillä yhteyttä, mutta ainakin itsellä paniikkikohtaukset vähenivät hyvin huomattavasti kun lopetin e-pillerit. oletteko te huomanneet samaa?
e-pillerit ja paniikkihäiriö
panickissa
52347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sanan huomasin kun aloitin tauon jälkeen pillerit.. Oireet lisääntyivät.. Nyt taas lopetin enkä enää ikinä aloita pillereitä,niin paljon haittoja :)
Mulla paniikkihäiriö puhkesi kiitos e-pillerien. Vuosien lopettamisen jälkeen ovat oireet helpottaneet "pikkuisen" ja pms-oireet helpottaneet. Minulle jäi siis e-pillereistä viikkoja kestävät pms-oireilut (itkuisuus, ahdistuneisuus, paniikki) päälle vuosiksi ja nyt kun olen ollut 3-vuotta ilman niitä niin olotilat ovat helpottaneet. Toki voi olla, että ahdistus paniikki ovat laantuneet ja tästä syystä pms-oireetkin ovat jääneet pois, mutta muistan todella hyvin kuinka ne "hormoonien" heittelyt jotenkin tunsi kropassa kun lopetti e-pillerit. Uskokoon ken haluaa... ;) Tämän kun olisin tiennyt niin en olisi koskaan aloittanut e-pillereitä. Jännä nähdä kuinka mieli ja kroppa reagoi tuleviin hormoonimuutoksiin kuten raskauteen ja vaihdevuosiin.
Ihan mahdollistahan tuo e-pillereitten ja paniikin yhteys on. En ole enää vuosikausiin käyttänyt pillereitä, mutta huomaan ihan selkeästi olevani paniikkiherkempi just ennen kuukautisia. Vuosia sitten, ennen ph:n ilmestymistä kärsin aurallisesta migreenistä ja silloin oli sama juttu. Migreeni iski aina tietyyn aikaan kuukaudesta. Samoin silloin kun vielä käytin e-pillereitä, migreeni oli jatkuva seuralainen.
Näitten kokemusteni perusteella olen satavarma, että hormonit vaikuttavat (ainakin toisilla) myös tuon pääkopan toimintaan, kenellä mitenkin.
hei
olenkin useaan otteeseen tällä palstalla yrittänyt kertoa että ns. ph oireet johtuvat huonosta verenkierrosta ja nuo pillerit juuri aiheuttaa hyytymiä ja sen kautta tukoksia .joten uskon todellakin tuon yhteyden.
lääkärit vaan ei tahdo ymmärtää näitä verenkierto juttuja ,kun ne ei näy missään kokeissa ennen kuin muodostuu täydellinen tukos syviin laskimoihin.
ja seuraava vaihe onkin sitten jo vakavampi ,kun se lähtee liikkeellle ja menee keuhkoon aiheuttaen keuhkoveritulpan.
eipä näitä kukaan tule ajatelleeksi ennen kuin omalle kohdalle osuu. ja läheskään aina ei apua ole saatavilla.
Minä olen syönyt kohta kolme kuukautta e-pillereitä (yaz) ja ne ovat pistäneet minun persoonallisuuden aivan mullin mallin. Minusta tuli hetkessä empaattisesta ja kiltistä naisesta alati kärttyinen ja yliherkkä kiukkupussi. Mielialat heittelivät miten sattuu, armoton ketutus vaihtuikin minuutissa parissa ylipirteyteen. Lähimmäiseni olivat tämän huomanneet ja siitä myös joutuneet kärsimään. Viimeisenä pisarana tulivat sitten paniikkikohtaukset. Sain niitä kahtena päivänä peräkkäin ilman mitään syytä, ja kohtaukset olivat rajuja. Poikaystäväni kutsui toisella kerralla ambulanssin, kun hätääntyi itsekin eikä tiennyt mikä minua vaivaa.
Halusin olla taas iloinen ja tasapainoinen itseni, ja päätin lopettaa pillerit heti. Jos kukaan tunnistaa itsellään paniikkioireita, älkää odottako enää yhtään enempää. Ei-hormonaalisen ehkäisyn käyttö on paljon pienempi vaiva kuin se, että psyykkeenne kärsii jopa vuosia.