Jatkossa saa hädän tullen odotella tovin poliisia kun laitos siirtyy Ouluun.
Eikä pelkästään Kajaanin vaan koko kainuun.
Konnat kiittää.
Eikä pelkästään Kajaanin vaan koko kainuun.
Konnat kiittää.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kajaanissa ole ikinä tapahtunut mitään että olis poliisia tarvinnut!
Kajaani on lähellä itärajaa eikä siellä tapahdu mitään pahaa koskaan!'
Ei tapella, ei pala mikään - roskis tms.
Kukaa ei lyö toista millään, ei tapeta ketään, ei varastella jne... ei pahaa missäänmuotoa koskaan tapahdu!
Hienoa Kokoomus kaikesta "pelastuksesta" Kainuussa ja itärajalla!
Nyt se vasta kaikki alkanee entistä enemmän....
Voi elämänkevät mihin Suomi menee nyt tuossakin asiassa!
Onko tarkoitus että ihmisiä kuolee enempi joka kolkassa, niin Suomi säästää rahoissa ja saadaan etelä-euroopan maihin lisää miljardeja, mitäpä kansastamme enää väliä-kö???
Säästyy katso niistä erikoissairaanhoidoista mm. rahaa syydettäväksi ulkomaille!
Hyvä Suomi - oot paska!
Siltähän tuo näyttää. Veikkaa, että ihmiset alkaa aseistaa itseään "pikkaisen" normaalia enemmän tuon johdosta... Jos ei kerran kohta ole enää edes poliisia saatavilla, on otettava omankädenoikeus käyttöön hätäkeskukseen soittamisen sijaan.
omankädenoikeus? Eli jos tapahtuu onnettomuus, sinä vetelet käteesi ja katsot vieressä?
Teetkö tästäkin aloitteen Niinistölle? Poli... ei kun kokoomus on pop.
Kajaaniin jää kyttälaitos.
Ei se poliisilaitos tai poliisit mihinkään täältä häviä. Kajaanin poliisilaitoksen hallinto on jatkossa Oulussa. Muuten kaikki menee ja toimii niinkuin nykyäänkin.
Poliisin tehtävä on rikoksien selvittäminen. Poliisi ei ennaltaehkäise rikoksia. Kuvitteletko, että joku jossakin kesämökillä murtautuessa ajattelee poliisin ilmestyvät paikalle tai joku ryöstää sivukujalla jonkun jne.
Tosi tyhmä ketjun aloittaja.
Miksi tai miten hallinnon keskittäminen vaikeuttaa suorittavaa porrasta? Päinvastoin
hallintoportaasta ajan kanssa vähenevät voimavarat siirtyvät suorittavaan eli kenttätyöhön
Hallinnon keventämistä, siirtymällä isompiin yksiköihin, tapahtuu muillakin valtion aloilla, ja se on ainoastaan positiivinen asia.
Pitäisi miettiä ennen kuin laukoo.:) On se ja sama kuka tai missä lausuntoja medialle jakaa kun kenttäväkeä ei vähennetä
Ei Kajaanin poliisi siirry mihinkään Ouluun.
Et sitten erota mikä on se ns. laitos. Se on = hallinto.
Mutta muuten olen uudistuksesta kyllä huolissani, mutta väärää tietoa ei kannata silti levittää.
Lue juttu kunnolla, puusilmä ennekuin alat levittää paskaa. Noloa, olet spede! hhahahahahahahhahhhahaha
Juuu, ja Kajaanin Alkot lopetetaan ja lähinmmät on Kuopiossa ja Oulussa :DD