Luvallinen tai luvaton

Päivi Risanen

Poliisilla kauhea tarve kerätä Suomesta luvalliset aseet pois, ilmeisesti ollaan siirtymässä luvattomaan kauteen. Onko kukaan luvan menettäneistä valittanut päätöksestä ja saanut lupia takaisin?

4

252

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • simmuista

      Jos on luvat lähteneet, niin syyhän siihen on aina löytynyt. Harvempi niitä takasin saa.
      Luvattomilla aseilla voi sitten harrastaa murhia, tappoja ja pankki- sekä muita ryöstöjä. Noista harrastuksista pääsee aina istumaan linnatuomiota.
      Onko se harrastuksen väärti, sitä voi jokainen asehörhö miettiä tykönään.

    • -

      Enpä tiedä. Jos kerran luvat voivat lähteä pienestä rikkeestä, joita poliisi jakaa noin ohimennen, voi siinä oikeustaju vähän kärsiä. Etenkin, jos on syyttömänä tuomittu.

      Suomessa on kymmeniä tuhansia laittomia aseita. Niitä on vinteillä ja kellareissa. Niitä on tuhansien ihmisten "hallussa". Kaikki eivät edes tiedä olevansa luvattoman aseen hallussapitäjiä. 99% ei ole niillä tehnyt eläessään rikoksia.

      Kyse on siitä, mihin raja laittoman ja laillisen välille on piirretty. Ase on vain tekninen väline. Ns. pahuus on pajon monisyisempi käsite, johon on vaikea puuttua ja ottaa kantaa.

      Tämä mr. "asehörhö" ei kai oikein osaa päättää, tekeekö itse ase väkivaltaa vai onko syy ihmisessä. Hänestä tärkeintä on vouhottaa.

      • Afton Blaadet

        Mister Asehörö on aseeton ja aseita salaa ihaileva tapaus joka ei lupia saa niinpä muillakaan ei niitä saisi olla! :D


    • Mutka hukas

      Kyllä vastaus on oikein. Ensin syynätään lyhyet putket ja myöhemmin pitemmät. Vert. yhdestä kädestä pikkurilli ja lopuksi koko täysi käsi jää pääsiäiskäsi. Vielläkö pysytte mukana. Hyvä niin. Luvattomat aseet pysyy vinteillä ja piirongin laatikooissa tuottamatta kelleenkään mitään pahaa, mutta taitamattoman käres on laita arvaamaton...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      123
      1118
    2. 65
      1023
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      793
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      753
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      43
      692
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      37
      665
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      614
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      582
    9. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      28
      576
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      498
    Aihe