mikä tää tarkalleen ottaen on kun googlella tulee vaa jotai määrittelemätön joku ihme mut voisitteko te kertoo tarkemmin mikä se on?
f29
8
6221
Vastaukset
- rrrrrrrrraimooooo
Määrittämätön ei-elimellinen psykoottinen häiriö. Täältä löytyy kaikki koodien merkitykset: http://91.202.112.142/codeserver/pages/classification-view-page.xhtml?classificationKey=23&versionKey=58
Siis sinulla on ollut psykoottisia oireita, joita ei sen tarkemmin pystytä määrittelemään, mistä ne tulevat. Usein liittyy juuri masennukseen tai maniaan. - psychpsachpsoch
Halutaan käyttää psykoosilääkettä ilman selvää diagnoosia. Voi tarkoittaa melkein mitä tahansa aina unettomuudesta vakavampiin ongelmiin. Samaa luokkaa F99:sän kanssa (not otherwise specified).
Ilman vakavaa diagnoosia ja mielenterveydenhäiriötä ei pidä alkaa syömään vahvoja lääkkeitä.- arpapeliä
Äkkiäkös sitä psykiatirian puolella huidotaan pahaa aavistamattomalle kansalaiselle vakava mielenterveysdiagnoosi, johon on syötävä neuroleptejä.
Kun neuroleptien vuoksi todellisuudentaju hämärtyy onkin hyvä hieman diagnoosia tarkentaa psykiatrin johtopäätösten pohjalta.
Psykiatria alana onkin aika vekkuli, sillä siellä saadaan ihan_jokaiselle tarvittaessa vaikka millainen diagnoosi. - Anonyymi
arpapeliä kirjoitti:
Äkkiäkös sitä psykiatirian puolella huidotaan pahaa aavistamattomalle kansalaiselle vakava mielenterveysdiagnoosi, johon on syötävä neuroleptejä.
Kun neuroleptien vuoksi todellisuudentaju hämärtyy onkin hyvä hieman diagnoosia tarkentaa psykiatrin johtopäätösten pohjalta.
Psykiatria alana onkin aika vekkuli, sillä siellä saadaan ihan_jokaiselle tarvittaessa vaikka millainen diagnoosi.Juuri näin!
Todellakin oikein argumentoitu! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri näin!
Todellakin oikein argumentoitu!Minä lopetin neuroleptin heti alkuunsa ja voin jo paremmin. Psykiatri saakin syödä määräämänsä myrkyt ihan itse.
- Anonyymi
Itse olen saanut diagnoosin määrittämättömästä skitsofreniasta ja kun kysyin eräältä psykiatrilta, että mikä minulla on oikesti kun ollen varsin toimintakykyinen ollut vuosia, niin hän sanoi ettei sillä oikeastaan ole väliä, onko sinulla skitsofrenia vaiko vaikka skitsofreniforminen psykoosi, koska uusiutumisriski on käytännössä sama. Hän myös valisti minua, ettei minulla ole oikesti diabeteksen kaltaista sairautta, jota voitaisiin objektiivisesti mitata, koska enhän minä höpsö olisi tätä muuten tajunnut (sarkasmia). Tarkoittaa, että vakava ja vakava, mitä se oikestaan edes tarkoittaa? Diagnoosit ovat vain epäspesifejä leimoja, ja aika näyttää, saako ihminen päänsä selväksi vai ei. Siinä olet oikeassa, että vain vakavasti häiriintynyt ihminen käyttää pitkäaikaisesti noita myrkkyjä ja niiden epätoivonen tyrkyttäminen potilaille ei toimi laajassa mittakaavassa, jos pitää samalla kunnoitaa potilaiden ihmisoikeuksia.
- neuroleptit rules!
mä syön lääkkeeni ja voin hyvin.
- F29_
Hei.
Itselläni on myös tuo F29 -diagnoosi. Sen lisäksi minulla on aspergerin syndrooma sekä sosiaalisten tilanteiden pelkoa. Minulle tuo diagnoosi on ollut siinä mielessä siunaus, että saan sillä tarvitsemani lääkkeen 3 euron omavastuuhintaan. Käsittääkseni lääkärilläni oli se myös yhtenä ajatuksena silloin kun diagnoosiani tehtiin. Alkuunhan maksoin lääkkeitä omasta pussista siihen Kelan kattoon asti. Menikö siinä vuodessa jotain 700 euroa niihin jonka jälkeen sitten loput sai ilmaiseksi. Mutta pitkä ja kivinen on ollut minun tie sairauteni suhteen. Tällä hetkellä menen Seroquel XR -monoterapialla eli ei ole muita lääkkeitä. Olen todella onnellinen että onnistuin vieroittamaan itseni sekä Citalopramista että Escitalopramista. Niistä aiheutui minulle erinäisiä haitallisia sivuvaikutuksia kuten seksuaaliongelmia sekä liiallista tunteiden kovettumista. Nyt oloni on ehkä paras vuosiin. Edellinen sairaslomani on vuodelta 2011. Tietysti tuo F29 kertoo myös siitä, että mahdollisesti minulle olisi tarkkojen tutkimusten jälkeen annettavissa joku selvä psykoosipiirteinen diagnoosi mutta aina diagnosointi ei ole helppoa ajan ja rahan puutteen takia tai sitten diagnosointia vaikeuttaa esimerkiksi minun kohdallani silloin ollut masennus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t553723- 312134
- 402034
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin171711Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401522Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251472- 791423
- 1371154
Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901115Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221113