Alternative London tour -kävelykierros

kohta menoksi

Onko joku ollut tällaisella Time Outin kävelykierroksella Itä-Lontoossa? Miten onnistuu keskinkertaisella kielitaidolla?

Tuossa oli toinen ketju suomenkielisestä kävelykierroksesta, mutta en haluasii mitään pönäkkää ja perinteistä.

13

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Londonwalkswith

      Moi, mä voin ton suomalaisen kävelykierroksen oppaana kertoa, että voin tehdä myös ton alternativekierroksen. Ei todellakaan ole pönäkkää tai perinteistä!

      Mun perinteisetkin kierrokset on sellaisia, että faktat, joita kerron on kaikkea muuta kuin perinteistä.

      Jos haluatte, voin räätälöidä teille ihan oman kierroksenkin kun kerrotte hieman toiveistanne ja alueista, joissa haluaisitte käydä.

      • kohta menoksi

        Kiitos, mutta tulisi varmasti aika kalliiksi yksittäiselle kävijälle.


      • LondonWalksWith
        kohta menoksi kirjoitti:

        Kiitos, mutta tulisi varmasti aika kalliiksi yksittäiselle kävijälle.

        Kallliiksi? Voin tehdä yhdelle ihmisille kierroksen parilla kympillä. Jos teitä on 2-5 ni 30. Siitä ylöspäin 50 puntaa.


    • kohta menoksi

      Minkälaisen ns. vaihtoehtokierroksen tekisit? Jos käyt esim. tuolla mainitsemallani Time Outin sivulla, niin sieltä saisit vihteitä, mikä voisi kiinnostaa.

      Tilanne on se, että turisti pääsee itsekin Brick Lanelle, Spitalfieldsin markkinoille tms. Mutta hän ei välttämättä osaa kysyä kyseiseltä alueelta etukäteen mitään syvempää - jos osaisi, hän menisi kyseisiin kohteisiin itse. Eikä hän tunne esimerkiksi kaikkien seinämaalausten tarinaa, ei kehtaa mennä johonkin taidestudioon kurkkimaan tms. Tuo Time Outin kierroa vaikutti kiinnostavalta, mutta kielitaitoni ei taida riittää sen eri vivahteisiin.

    • LondonWalksWith

      Joo, katsoin sitä sivua. Voisin samaan suuntaan sitä rakentaa ja pyytää mukaan ystäväni, joka työkseen tutkii katutaidetta. Voitaisiin rakentaa kierroksesta enemmänkin keskustelu kuin perinteinen kävelykierros. Jos kielitaito epäilyttää, voin kääntää hänen kertomansa tarinat kyllä suomeksi.

      Kannattaa käydä tsekkaamassa myös London Walks With Madame facebook-sivu, siellä on nyt kilpailu jossa voi voittaa kahden hengen matkan Lontooseen!

      • mind the cap

        Onkohan Madamelta mahdollista saada esim. British museum kierrosta? Ei siis tietenkään mitään kaiken kattavaa, vaan esim. kuuluisimmat museon aarteet...


    • kohta menoksi

      Kiitoksia, otan yhteytä, ellen mene sille Time Outin kierrokselle.

    • LondonWalkswith

      Mind the cap,

      kyllä voin järjestää myös British Museumin kierroksen. Tarvitsee tehdä hiukan taustatyötä. Muutama tuttava on siellä myös töissä, joten voin yrittää napata jotain hihasta kiinni jotta päästään kulissien takaisellekin kierrokselle.

      • mahtava tyyppi !

        Ihana linkkihenkilö tutustua Lontooseen ! Yritin mennä facebookiin (mutta kun en itse ehdi kuulua facebookiin,pääsen vaan etusivulle) saadakseni enemmän tietoa.
        Esim. onko marraskuulle, tosi aikaista, tiedän, jo vastaavaa ryhmää kehitteillä esim.23.11 ? Kummasta saisi enemmän irti , menemällä London Eye:hin vai uuteen köysirataan, jos aikoo kuvia ottaa ?
        Myös veneretki Thamesia pitkin kiinnostaa tai mitä kaikkea "madamella"on jo kehitteillä ?
        Hihuu, London, we are coming !


    • palasin juuri

      Tässä ketjussa kysyttiin katutaidekierroksesta, pysykää aiheessa.

      Myös muut kuin Time Out näyttävän järjestävän tuontapaisia kierroksia. Neljä tuntia, 20 euroa, hinta ei ole paha. Mutta tietysti jos ei ole kielitaitoa.

    • LondonWalksWith
      • LondonWalksWith

        Ja mita tulee noihin valokuvauskysymyksiin, niin oma mielipiteeni on seuraava

        London eye on hyvalla saalla kiva paikka ottaa kuvia, kirkkaalla saalla nakee todella kauas. Hinta tosin on aikamoinen - itsellani on aika usein alennusvouchereita jaettavaksi, joilla kaksi paasee yhden hinnalla. Kestonsa puolestakin (30 minuuttia kierros) on aikaa kuvailla.

        Emiratesin koysirata on toki hauska kokemus, mutta ei kesta kovinkaan kauaa eika sielta kauhean kummoisia kuviakaan saa. Hinta ei tosin ole paha, 4 puntaa suunta Oyster-cardilla.


    • east end

      Vastaus tulee vähän myöhässä, mutta ehkä jotakuta auttaa tulevaisuudessa. Tehtiin kyseinen alternative walking tour viime Lontoon reissulla, ja oli kyllä loistava. Suosittelen kaikille katutaiteesta ja Itä-Lontoon kulmista kiinnostuneille. Kielitaitoa ehkä vähän tarvitaan, mutta matkan varrella näkee niin hienoja katutaideteoksia, ettei haittane vaikkei ihan kaikkea ymmärtäisikään. Miinusta tulee ryhmän koosta, sivuilla mainostetaan tourin tapahtuvan pienryhmässä, mutta tuolloin meitä oli paikalla 20-30. Joskus oli vaikea nähdä maalauksia tai päästä tarpeeksi lähelle opasta kuullakseen selostuksen. Ja maksuhan on lahjoitusperiaatteella, kierroksen jälkeen voi sujauttaa oppaan reppuun haluamansa summan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3422
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3242
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      3068
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      50
      2663
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1983
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1880
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1555
    9. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      40
      1445
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1350
    Aihe