Onko joku ollut tällaisella Time Outin kävelykierroksella Itä-Lontoossa? Miten onnistuu keskinkertaisella kielitaidolla?
Tuossa oli toinen ketju suomenkielisestä kävelykierroksesta, mutta en haluasii mitään pönäkkää ja perinteistä.
Alternative London tour -kävelykierros
13
307
Vastaukset
- Londonwalkswith
Moi, mä voin ton suomalaisen kävelykierroksen oppaana kertoa, että voin tehdä myös ton alternativekierroksen. Ei todellakaan ole pönäkkää tai perinteistä!
Mun perinteisetkin kierrokset on sellaisia, että faktat, joita kerron on kaikkea muuta kuin perinteistä.
Jos haluatte, voin räätälöidä teille ihan oman kierroksenkin kun kerrotte hieman toiveistanne ja alueista, joissa haluaisitte käydä.- kohta menoksi
Kiitos, mutta tulisi varmasti aika kalliiksi yksittäiselle kävijälle.
- LondonWalksWith
kohta menoksi kirjoitti:
Kiitos, mutta tulisi varmasti aika kalliiksi yksittäiselle kävijälle.
Kallliiksi? Voin tehdä yhdelle ihmisille kierroksen parilla kympillä. Jos teitä on 2-5 ni 30. Siitä ylöspäin 50 puntaa.
- kohta menoksi
Minkälaisen ns. vaihtoehtokierroksen tekisit? Jos käyt esim. tuolla mainitsemallani Time Outin sivulla, niin sieltä saisit vihteitä, mikä voisi kiinnostaa.
Tilanne on se, että turisti pääsee itsekin Brick Lanelle, Spitalfieldsin markkinoille tms. Mutta hän ei välttämättä osaa kysyä kyseiseltä alueelta etukäteen mitään syvempää - jos osaisi, hän menisi kyseisiin kohteisiin itse. Eikä hän tunne esimerkiksi kaikkien seinämaalausten tarinaa, ei kehtaa mennä johonkin taidestudioon kurkkimaan tms. Tuo Time Outin kierroa vaikutti kiinnostavalta, mutta kielitaitoni ei taida riittää sen eri vivahteisiin. - LondonWalksWith
Joo, katsoin sitä sivua. Voisin samaan suuntaan sitä rakentaa ja pyytää mukaan ystäväni, joka työkseen tutkii katutaidetta. Voitaisiin rakentaa kierroksesta enemmänkin keskustelu kuin perinteinen kävelykierros. Jos kielitaito epäilyttää, voin kääntää hänen kertomansa tarinat kyllä suomeksi.
Kannattaa käydä tsekkaamassa myös London Walks With Madame facebook-sivu, siellä on nyt kilpailu jossa voi voittaa kahden hengen matkan Lontooseen!- mind the cap
Onkohan Madamelta mahdollista saada esim. British museum kierrosta? Ei siis tietenkään mitään kaiken kattavaa, vaan esim. kuuluisimmat museon aarteet...
- kohta menoksi
Kiitoksia, otan yhteytä, ellen mene sille Time Outin kierrokselle.
- LondonWalkswith
Mind the cap,
kyllä voin järjestää myös British Museumin kierroksen. Tarvitsee tehdä hiukan taustatyötä. Muutama tuttava on siellä myös töissä, joten voin yrittää napata jotain hihasta kiinni jotta päästään kulissien takaisellekin kierrokselle.- mahtava tyyppi !
Ihana linkkihenkilö tutustua Lontooseen ! Yritin mennä facebookiin (mutta kun en itse ehdi kuulua facebookiin,pääsen vaan etusivulle) saadakseni enemmän tietoa.
Esim. onko marraskuulle, tosi aikaista, tiedän, jo vastaavaa ryhmää kehitteillä esim.23.11 ? Kummasta saisi enemmän irti , menemällä London Eye:hin vai uuteen köysirataan, jos aikoo kuvia ottaa ?
Myös veneretki Thamesia pitkin kiinnostaa tai mitä kaikkea "madamella"on jo kehitteillä ?
Hihuu, London, we are coming !
- palasin juuri
Tässä ketjussa kysyttiin katutaidekierroksesta, pysykää aiheessa.
Myös muut kuin Time Out näyttävän järjestävän tuontapaisia kierroksia. Neljä tuntia, 20 euroa, hinta ei ole paha. Mutta tietysti jos ei ole kielitaitoa. - LondonWalksWith
Hei Mahtava tyyppi!,
voit toki mailatakin minulle, [email protected]- LondonWalksWith
Ja mita tulee noihin valokuvauskysymyksiin, niin oma mielipiteeni on seuraava
London eye on hyvalla saalla kiva paikka ottaa kuvia, kirkkaalla saalla nakee todella kauas. Hinta tosin on aikamoinen - itsellani on aika usein alennusvouchereita jaettavaksi, joilla kaksi paasee yhden hinnalla. Kestonsa puolestakin (30 minuuttia kierros) on aikaa kuvailla.
Emiratesin koysirata on toki hauska kokemus, mutta ei kesta kovinkaan kauaa eika sielta kauhean kummoisia kuviakaan saa. Hinta ei tosin ole paha, 4 puntaa suunta Oyster-cardilla.
- east end
Vastaus tulee vähän myöhässä, mutta ehkä jotakuta auttaa tulevaisuudessa. Tehtiin kyseinen alternative walking tour viime Lontoon reissulla, ja oli kyllä loistava. Suosittelen kaikille katutaiteesta ja Itä-Lontoon kulmista kiinnostuneille. Kielitaitoa ehkä vähän tarvitaan, mutta matkan varrella näkee niin hienoja katutaideteoksia, ettei haittane vaikkei ihan kaikkea ymmärtäisikään. Miinusta tulee ryhmän koosta, sivuilla mainostetaan tourin tapahtuvan pienryhmässä, mutta tuolloin meitä oli paikalla 20-30. Joskus oli vaikea nähdä maalauksia tai päästä tarpeeksi lähelle opasta kuullakseen selostuksen. Ja maksuhan on lahjoitusperiaatteella, kierroksen jälkeen voi sujauttaa oppaan reppuun haluamansa summan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?837101Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267063Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1096168Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845238Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635205Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405108Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274595Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003390