Alternative London tour -kävelykierros

kohta menoksi

Onko joku ollut tällaisella Time Outin kävelykierroksella Itä-Lontoossa? Miten onnistuu keskinkertaisella kielitaidolla?

Tuossa oli toinen ketju suomenkielisestä kävelykierroksesta, mutta en haluasii mitään pönäkkää ja perinteistä.

13

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Londonwalkswith

      Moi, mä voin ton suomalaisen kävelykierroksen oppaana kertoa, että voin tehdä myös ton alternativekierroksen. Ei todellakaan ole pönäkkää tai perinteistä!

      Mun perinteisetkin kierrokset on sellaisia, että faktat, joita kerron on kaikkea muuta kuin perinteistä.

      Jos haluatte, voin räätälöidä teille ihan oman kierroksenkin kun kerrotte hieman toiveistanne ja alueista, joissa haluaisitte käydä.

      • kohta menoksi

        Kiitos, mutta tulisi varmasti aika kalliiksi yksittäiselle kävijälle.


      • LondonWalksWith
        kohta menoksi kirjoitti:

        Kiitos, mutta tulisi varmasti aika kalliiksi yksittäiselle kävijälle.

        Kallliiksi? Voin tehdä yhdelle ihmisille kierroksen parilla kympillä. Jos teitä on 2-5 ni 30. Siitä ylöspäin 50 puntaa.


    • kohta menoksi

      Minkälaisen ns. vaihtoehtokierroksen tekisit? Jos käyt esim. tuolla mainitsemallani Time Outin sivulla, niin sieltä saisit vihteitä, mikä voisi kiinnostaa.

      Tilanne on se, että turisti pääsee itsekin Brick Lanelle, Spitalfieldsin markkinoille tms. Mutta hän ei välttämättä osaa kysyä kyseiseltä alueelta etukäteen mitään syvempää - jos osaisi, hän menisi kyseisiin kohteisiin itse. Eikä hän tunne esimerkiksi kaikkien seinämaalausten tarinaa, ei kehtaa mennä johonkin taidestudioon kurkkimaan tms. Tuo Time Outin kierroa vaikutti kiinnostavalta, mutta kielitaitoni ei taida riittää sen eri vivahteisiin.

    • LondonWalksWith

      Joo, katsoin sitä sivua. Voisin samaan suuntaan sitä rakentaa ja pyytää mukaan ystäväni, joka työkseen tutkii katutaidetta. Voitaisiin rakentaa kierroksesta enemmänkin keskustelu kuin perinteinen kävelykierros. Jos kielitaito epäilyttää, voin kääntää hänen kertomansa tarinat kyllä suomeksi.

      Kannattaa käydä tsekkaamassa myös London Walks With Madame facebook-sivu, siellä on nyt kilpailu jossa voi voittaa kahden hengen matkan Lontooseen!

      • mind the cap

        Onkohan Madamelta mahdollista saada esim. British museum kierrosta? Ei siis tietenkään mitään kaiken kattavaa, vaan esim. kuuluisimmat museon aarteet...


    • kohta menoksi

      Kiitoksia, otan yhteytä, ellen mene sille Time Outin kierrokselle.

    • LondonWalkswith

      Mind the cap,

      kyllä voin järjestää myös British Museumin kierroksen. Tarvitsee tehdä hiukan taustatyötä. Muutama tuttava on siellä myös töissä, joten voin yrittää napata jotain hihasta kiinni jotta päästään kulissien takaisellekin kierrokselle.

      • mahtava tyyppi !

        Ihana linkkihenkilö tutustua Lontooseen ! Yritin mennä facebookiin (mutta kun en itse ehdi kuulua facebookiin,pääsen vaan etusivulle) saadakseni enemmän tietoa.
        Esim. onko marraskuulle, tosi aikaista, tiedän, jo vastaavaa ryhmää kehitteillä esim.23.11 ? Kummasta saisi enemmän irti , menemällä London Eye:hin vai uuteen köysirataan, jos aikoo kuvia ottaa ?
        Myös veneretki Thamesia pitkin kiinnostaa tai mitä kaikkea "madamella"on jo kehitteillä ?
        Hihuu, London, we are coming !


    • palasin juuri

      Tässä ketjussa kysyttiin katutaidekierroksesta, pysykää aiheessa.

      Myös muut kuin Time Out näyttävän järjestävän tuontapaisia kierroksia. Neljä tuntia, 20 euroa, hinta ei ole paha. Mutta tietysti jos ei ole kielitaitoa.

    • LondonWalksWith
      • LondonWalksWith

        Ja mita tulee noihin valokuvauskysymyksiin, niin oma mielipiteeni on seuraava

        London eye on hyvalla saalla kiva paikka ottaa kuvia, kirkkaalla saalla nakee todella kauas. Hinta tosin on aikamoinen - itsellani on aika usein alennusvouchereita jaettavaksi, joilla kaksi paasee yhden hinnalla. Kestonsa puolestakin (30 minuuttia kierros) on aikaa kuvailla.

        Emiratesin koysirata on toki hauska kokemus, mutta ei kesta kovinkaan kauaa eika sielta kauhean kummoisia kuviakaan saa. Hinta ei tosin ole paha, 4 puntaa suunta Oyster-cardilla.


    • east end

      Vastaus tulee vähän myöhässä, mutta ehkä jotakuta auttaa tulevaisuudessa. Tehtiin kyseinen alternative walking tour viime Lontoon reissulla, ja oli kyllä loistava. Suosittelen kaikille katutaiteesta ja Itä-Lontoon kulmista kiinnostuneille. Kielitaitoa ehkä vähän tarvitaan, mutta matkan varrella näkee niin hienoja katutaideteoksia, ettei haittane vaikkei ihan kaikkea ymmärtäisikään. Miinusta tulee ryhmän koosta, sivuilla mainostetaan tourin tapahtuvan pienryhmässä, mutta tuolloin meitä oli paikalla 20-30. Joskus oli vaikea nähdä maalauksia tai päästä tarpeeksi lähelle opasta kuullakseen selostuksen. Ja maksuhan on lahjoitusperiaatteella, kierroksen jälkeen voi sujauttaa oppaan reppuun haluamansa summan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      177
      11198
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2565
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1781
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1675
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1320
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1265
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1086
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      112
      1014
    Aihe