Ruokaa varastava koira

n25

Olen siis onnellinen kahden kääpiöpinserin omistaja. Koirat ovat iältään 6-, ja 9-vuotiaat. Leikattuja uroksia molemmat.

Ongelmana onkin siis äijien ruokailu. Nuorimmaiseni on aina ollut huono syömään, ihan pennusta asti. On myös todella alistuva luonteeltaan, koskaan ei ole meillä ollut pomon paikasta taisteluita, vaikka uroksia ovat kumpikin. Nuorempi koira on rakenteeltaan hoikka, vanhempi taas tukeva. Vanhemmalla koiralla on myös sydämen vajaatoiminta, joka on lääkityksellä ja runsaalla liikunnalla pysytellyt hallinnassa. Painoa olisi vaan siis ymmärretysti pakko alkaa saada pois. Laihdutusyrityksiä on takana monia, mutta edelleen olisi pudotettavaa. Koiralla kun on tämä sydänvika, on minun ollut pakko jakaa pienen pienet annokset aamuun sekä iltaan.

Vanhempi koira on aivan mieletön akrobaatti, olemme harrastaneet agilityä (molempien kanssa) pennusta saakka, sillä olisi ollut ikävä jättää tuo taito ruostumaan. Kotona myös olen opettanut koirat etsimään milloin mitäkin esineitä, jotta tuon luontaisen hajuasitinsa avulla pysyvät virkeinä näin vanhemmallakin iällä. Vanhempi koira osaa siis aukailla kaappien ovia, mm jääkaapin oven. Kun kaapeista alkoi sapuskat haihtumaan, hankin lapsilukot kaikkialle.

Tilanne onkin nyt siis tämä: mieheni unohtelee laittaa näitä lapsilukkoja takaisin kiinni, ja koira valppaana hiippailee hetkessä kaapeille. Kesällä järjestin myös syntymäpäivät, joiden aikaan koira kävi popsimassa kaikki pöydällä vieraita odotelleet voileipä- ja mansikkakakut kekseineen päivineen. Tätä tapahtuu heti kun ruokaa jonnekkin unohtaa. Koira aivan varsin hyvin tietää tämän olevan kiellettyä, ja varastelu tapahtuu aina kun jonnekkin vain leivän puolikaskin unohtuu ilman huoneessa olevia ihmisiä. Varakauden jälkeen on varas piiloutunut jäljettömiin.

Olen tilanteen päällä ollessa huutanut koiralle, ja tämän on myös nuorempi, (erittäin tottelevainen) koirani kuullut. Tämä koira on vuorostaan ottanut koko syömisen kielletyksi asiaksi, eikä syö ollenkaan mikäli olen itse huoneessa, ja ellei myös toinen koira ole syömässä samassa huoneessa. No, tässä tilanteessa tietenkin tämä vanhempi koira syö ensin omat sapuskat, sitten kaverin. Mikäli olen syöttänyt eri huoneissa, ei nuorempi ole syönyt ollenkaan. On siis ollut päiväkausia täysin syömättä, niin että lopulta oksennellut sappinesteitä.

Mikä ihme neuvoksi tähän tilanteeseen??? Viimeaikoina olen itse syöttänyt lusikalla nuoremman koiran, mutta eihän moinen voi loputtomiin jatkua. Auttakaa joku koiraihminen!!

2

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinh

      No kait sinä jonkun keinon keksit, kun olet niin kova ollut kouluttelemaan, Nuorempi koirasi on pehmeä ja ottaa ilmiselvästi asiat hyvin raskaasti. Syötä sitä kädestä, ensin käsikädestä, sitten kädessä olevasta kupista ja lopuksi kupista niin, että istut siinä vieressä. Kehut koko ajan.

    • Ahmiva Kääkkä

      Meijän kääkällä sama juttu kun teijän vanhemmalla... Söis vaikka hevosen jos vaan ois tarjolla. Sentään ei oo saanu päähänsä vielä kaapeille rynnätä. Pöydiltä kyllä varastaa ruokaa, jos silmä vähänkin välttää..... Pohjaton vatsalaukku :-)

      'Näinh' kommentti varmaan voisi auttaa, kuullostaa aika järkevältä, pikkuhiljaa kippo onkin jo lattialla, myöhemmin syökin jo yksinään. Itsellä ei tota pulmaa ollut niin en osaa sanoa :-(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      105
      9483
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      49
      4641
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1976
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1921
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1630
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1391
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1307
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      927
    9. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      903
    10. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    Aihe