Lumina käyntihäiriö

Nyppii888888

Mikä mättää lumina sano ittensä irti ajosta, eil toimi eilen mutta ei tänään. Pieni yhteen veto. Luminaan on vaihdettu tulpat,johdot ja puolat lähtee käymään ja pysyy käynnissä mutta ei käy kaikilla. Olisko kellään ollut samanlaisia oireita niin kyseessä on Chevy Lumina vm 95 3.1 V6 sedan.

2

80

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • El Pollo del Muerta

      Toki syitä on sata ja yksi, mutta koska tämän ikäluokan autojen keinoäly on sen verran pieni, ei sieltä testerillä saada kauheasti live-dataa. Toki aina pienikin testeritieto on parempi kuin ei mitään. Jos pääset käymään pajalla, joka on erikoistunut amerikkalaisiin, ja kytkeydyt testeriin, se saattaa paljastaa jotain.

      Itse voit nyt ainakin kokeilla polttoainejärjestelmän ja imupuolen puhdistamista.
      Vaihda polttoainesuodatin uuteen. Laita bensiinin sekaan puhdistava lisäaine. Suihkuta imupuolelle imukanavat ja venttiilit puhdistava aine.
      Itse olen käyttänyt tällaisessa hommassa Suomen Kaasutinexpertti Oy.ltä tilaamiani kemikaaleja. Imupuolen puhdistukseen Marly Intake Clean ja polttoaineen sekaan Millers Petrol Injector Cleaner.

      • nyppiii888

        Aivan, toi bensa suodatin vois olla vikana meinaan kokemusta löytyy.
        Omistin muutama vuosi sitten 850 BMW. Hajos itestään parkissa eikä vikaa löytynyt millään, eli hävitti 6 pyttyä pelistä,, Kävi BMW huollossa testerissä ei löytynyt mitään,eikä maksanut mitään..Sanoivat että olis eräs BMW hemmo joka VARMASTI korjaa vian kuin vian..Vein auton sinne ja testeriin eikä löytänyt mitään, hemmo tuumasi että lähdetään uusimaan ilmamassa mittareista ja siitä edespäin..Kysyin paljonko moinen remppa maksaa hemmo tuumas etta alle 5000 ehkä jää.. Hemmo sanoi onhan noita tehty noihin 850 bemuihin...BMW toimii 6 sella ihan hyvin, menin toiseen pajaan sieltä sama vastaus..Laitoin BMW myyntiin nettiautoon hintaan 6500 .. Moni kävi ajamassa ja tutkimassa ja samomassa että siisä on ainakin 5000euron vika..Ei lelvannut kenellekkään..Ites olin vasta ollut olkapää leikkauksessa eli en voinut korjata. BMW seisoi parkissa vajaa vuoden kun käsi rupes toimimaan, lähdin tutkimaan mites bensa tulee ruiskuille.NO, sieltä vika löytyi heti toinen bensa suodatin oli tukossa.. Vika maksoi 16 euroa..Kävin sanomassa BMW liikkeessä viasta eivät uskoneet. Eikä hemmo uskonut todeksi vaan olisi minua laskuttanut vain 5000euron edestä...Soitin niille jotka kävivät katsomassa bemua että on korjattu, hinta vähän pompsahti...Olin kyllä mainninut noille kaikkille että vika voisi olla bensa suodattimessa mutta eihän sitä kukaan uskonut..NO, laitoin BMW nettiautoon myyntiin meni heti ja sain 15000 euroa..On näköjään jälleen myynnissä...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2721
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      137
      2516
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      135
      2114
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      116
      2113
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1834
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      159
      1368
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      29
      1182
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      93
      1162
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1142
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1098
    Aihe