Kuinka kauan ja miten teillä on tapahtunut kissanpentujen(eri pesueesta) tottuminen saati ystävystyminen toisiinsa? Meillä on 4,5 kk kissa jolle tuli 4kk kaveri tänään ja tuntuu että aiemmin tullut rääkkää toista urakalla ja minulle taitaa olla suuttunut. Toinen on tyttö ja uudempi poika.
Totuttelu kaveriin
Annu
550
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Meillä vanhempi poika oli 7,5 kk, kun kaveriksi otettiin toinen 3,5 kk poika. Vanhempi oli vain kummissaan, nuorempi murisi vanhemmalle. Tulivat jo viikon jälkeen hyvin juttuun. Makoilivat yhdessä ja pesivät toisiaan. Leikkipainia toki harrastavat edelleen, mutta kunhan ei kuuluu kauheaa murinaa ja sähinää ja karvat ei pöllyä, niin kaikki hyvin. Aluksi pidettiin tuo viikko heitä yöt erillään, kun vanhempi ei osannut rentoutua yhtään kun uusi kaveri oli lähellä. :)
Miten tuo vanhempi suhtautui sinuun ja perheesi ihmisiin sen jälkeen kun kaveri tuli? Muuttuiko asenne?
Tämä tulokas pissii ja kakkii kaikkialle muualle paittsi hiekkalaatikkoon. Yleensä olen kerännyt aamulla paskat sohvalta ja kerran makkarin nukkamatolta ja pissit siivonnut makkarin nurkasta. Olen näyttänyt hiekkalaatikkoa vähän väliä mutta en ole onnistunut olemaan paikalla kuin kerran kakkahädän tullessa ja silloin olen kiikuttanut kissan heti laatikolle jonne silloin kakki. Tyhmäkä se on vai kelju. Toinen kissa asioi pöntöllä eikä ole moksiskaan laatikosta.
Ehkä kaksi ensimmäistä päivää meni niin, ettei vanhempi kaveri kiinnittänyt yhtään huomiota meihin ihmisiin. Varmaan siksi kun piti tuijottaa ja kummastella koko ajan sitä pienempää, ja toisaalta saattoi osittain olla murjottamistakin tuo. Mutta tosiaan pari päivää vain, ja sitten alkoi taas suhtautua meihin niin kuin ennenkin.
Kunhan kissat tottuvat toistensa hajuun, voi ystävystyminen alkaa. Ihminen voi auttaa asiaa silittelemällä kumpaakin vuorotellen. Loppupeleissä ne kuitenkin selvittelevät suhteensa ihan keskenään.
Suosittelen luettavaksi Helena Telkänrannan kirjaa Matka kissan mieleen.