Taistelen vm 2004 Muulin 1500 kg venetrailerin valojen kanssa. Vasemman puolen valot ovat kutakuinkin ok, mutta oikealla puolella ei. Mittailin niin äärivalojen kuin muidenkin oikean puolen valojen jännitettä ja näyttää siltä, että jännite on paljon alempi kuin vasemmalla puolella. Putsailemalla sain oikean puolen vilkut toimimaan (ensialkuun hehkuivat juuri ja juuri mutta putsauksen jälkeen palavat yhtä kirkkaasti kuin vasenkin), mutta muihin polttimoihin sähköä tulee ihan pipetillä. Mistä tuo voisi johtua ja miten sen saisi korjattua?
Vastaukset 10
- sähömies
Osta isompi pipetti.
- kumirenkaat
Maadotushäikkää, laita erillinen maadoituskapeli molemmilta
valoilta oma ja johan toimi.- ei-sähkömies
Miten tuo tapahtuu - oikean puolen valoista maadotiuskaapeli suoraan trailerin runkoon kiinni? Onko se noin suoraviivainen?
- led....
Minä vaihdoin valot ledivaloiksi. Ei ole ollut ongelmia sen jälkeen.
- ledi-ritari
Minkälainen projekti valojen vaihto on? Vaihdoitko vain polttimot vai kaikki heijastimet yms samalla?
Onko katsastuksessa mitään väliä jos vaihtaa valoja kunhan vaan paikat pysyvät samoina?
Kun olet jo putsannut kaikkien lamppujen kantojen hapettumat, niin puhdista vielä auton pistorasian koskettimet.
Seuraavaksi puhdistat trailerin pistokkeen avaamalla kuoren ja kiristämällä liittimien ruuvit. Kunnon CRC-ruiskutus on tarpeen ennen pistokkeen kuoren sulkemista.
Mitään lisämaadoitusjohtimia ei tarvitse asentaa. Tuo pistoke on alttiina sateille ja näin ollen hapettuu pahiten.
Ennen trailerin uittamista kannattaa pistoke irroitaa autosta.- se on parempaa
Miksei at käy, siinä ei ole ainakaan virunkieltä.
- ???
se on parempaa kirjoitti:
Miksei at käy, siinä ei ole ainakaan virunkieltä.
???
- ei-sähkömies
Kiitos neuvoista. Putsaukset ja muut ovat auttaneet. Näyttää kuitenkin siltä, että oikean puolen takavalon (ja samalla kaikkien oikean puolen äärivalojen yms) piuha ei toimi. Kaikki johdot tulevat ensin vasempaan takaumpioon ja siitä on vedetty johdotus oikealle puolelle eli yksi tuleva ja neljä lähtevää johtoa oli vedetty yhteen. avasin paketin ja liitin siihen mukaan vasemman puolen valoille tulevan johdon niin johan alkoi toimimaan. Ongelmana on siis tuo yksi johto joka näyttää olevan jänniteetön. Miten saa testattua onko ongelma autossa vai jossain trailerin liittimen ja valojen välillä?
- välähtää
Osta koestuskynä (ennenvanhaa oli pikkuruuvarin näköisiä) missä on lamppu (ei led) niin sillä on hyvä seurata mihin sähköä tulee
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Metsamanin muru kissa kuollut
Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars1061095Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.137804Kysymys
Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois197730Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su47697Töysä otsikoissa
Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!30674- 69672
- 47620
Tapailtaisko nainen
Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä59555Mistäkö haaveilen
Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä29541Kuinka hyvin kestäisit?
Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?102530