Kuinka syvällä on vesikiertoiset lattialämmitysputket?

väliseinä

Tällä palstalla varmaan parhaiten vastauksen saa kysymykseen, kun liittyy lämmitykseen, vaikka varsinaisesti kai kuuluisi rakentamiseen ja remontointiin.

Olemme ostamassa taloa, jossa on vesikiertoinen lattialämmitys. Talossa on paljon yhtenäistä avointa tilaa ja meillä tarve useammalle makuuhuoneelle, joten pitäisi parilla väliseinällä erottaa lisää huoneita. Mietityttää väliseinien koolausten kiinnittäminen, kun lattiassa kuitenkin kulkee lämmitysputkisto. Pakko ne koolaukset lattiiaankin kai kuitenkin olisi kiinnittää, että seinät pysyvät paikoillaan. Kuinka syvällä ne putket lattiassa ovat? Uskaltaako lattiaan alkaa kiinnitysruuveille reikiä poraamaan?

12

4016

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huoh.

      Lattia oli siis parkettia. Siihen vain ruuvailemaan puuruuveilla. Kun betoni tulee vastaan, niin ei ruuvi niin kovin paljoa enään uppoa.

      Väliseinät olivat siis harkkoja. Miksi haluat ruuvat niitä, vai uusi akkuporakone, jota pitää käyttää.

      Lattia lautaa ja hirsisiä väliseiniä tuohon olet pystyttämässä....

      Jne.

    • väliseinä

      Lattia on koko talossa laatta. Siihen ei paljon poraamatta mitään ruuvata. Ajatuksena siis ihan vaan tehdä perinteisesti puusta koolaukset. Sähköputkitukset, kojerasiat ja villat äänieristeeksi koolauksiin ja gyproc molemmin puolin päälle. Mutta uskaltaako tuohon lattiaan porata reikiä koolausten kiinnittämiseksi?

    • Tim puri

      Yleensä ne liimataan. Ei niitä ruuvailla vaikka ei olisikaan lattialämmitystä.

    • Tim Pora

      Kyllä siihen voi porata. Ainakin pysyy kiinni.

    • minävaantaas

      katso rakennekuvista, luulis lattialämmitystalon olevan niin uusi että kuvat löytyy?
      moni tekee 7-8cm laatan eristeen päälle josta verkko on sen pari senttiä irti, joten 4-5cm minimissään pinnasta...Lattiakoolinki sikakitillä kiinni, 2 päivän jälkeen et saa irti eikä se heilu, hyvä tehdä runko päälle puusta. muista hyvä kivivilla kireesti väliin jottei äänet ja kumina kantaudu makkarista toiseen.

    • hohhoijaa

      Ne koolaukset löiimataan. Kaikki jotka muuta ehdottavat ovat idiootti trolleja.

      • Anonyymi

        Mitä ihmettä on löiimaaminen, aivan uusi asia, vaikka kokemusta rakentamisesta on roppakaupalla ja alan termistö tuttua?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä ihmettä on löiimaaminen, aivan uusi asia, vaikka kokemusta rakentamisesta on roppakaupalla ja alan termistö tuttua?

        Ja et tiedä mitä on löiimaaminen? Olen paljon löiimaannut. Mutta minä olenkin amatimies.


    • gf,.g,g,g,

      Tuolle miten syvällä putket on lattiassa ei ole olemassa mitään vastausta. Ne on omakotitaloissa joskus 2cm ja joskus 7 cm syvällä eli miten on haluttu laittaa.
      Ei kannata lattialämmitystaloon porata sitä ensimmäistäkään reikää lattiaan.
      Liimalla kiinni alapuut ja hyvä tulee. Laita sellainen kosteudenpitävä liimamassa niin ei tule seiniin ikinä ongelmia kosteuden nousuistakaan.

      • gf,.g,g,g,

        Niin ja vielä se, että itse leikkaisin parketista seinän kohdalta siivut pois.
        Toimii ne lattiatkin remontin jälkeen vielä oikein.


    • nopea ja yksinkertai

      Liimaamalla suoraan betonilattiaan ja laipioon kunnon kiinnitys. Lämmitysputket voi olla todella pinnassa ja mahdoton tietää niiden sijaintia.

    • näkeehän ne

      mittarilla samallatavalla kun sähköjohdot.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      151
      9772
    2. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      126
      7902
    3. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      34
      7664
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      256
      7441
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      120
      6139
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      86
      5931
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      49
      5731
    8. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      133
      5652
    9. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      90
      4799
    10. Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä

      Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi
      Maailman menoa
      2
      4611
    Aihe