Onko näiden kahden tehtäviä jotenkin eroteltu kauppakeskuksissa? Meikäläinen palkattiin uutena alalle vartijaksi, ilman JV-korttia, joten en voisi edes toimia JLJV:nä. Vartijakurssi (VTP) suoritettu kyllä, eikä haastattelussa ollut ainakaan puhetta JV:ksi kouluttamisesta/kouluttautumisesta.
Kauppakeskuksen JLJV:n ja vartijan ero?
10
3720
Vastaukset
- Vartijavänskä
Eroa on ja paljon. Niitä on ihan turha tässä alkaa luettelemaan.
Sun tarttee vaan nyt tietää vartijan oikeudet ja velvollisuudet - ja homma on bueno !
Muutoinkin töissä, teet vain sen mitä laki suo ja pitää mahdollisena : ei muuta !
Jos ja kun joudut jv-koulutukseen, niin ne erot kyllä sulle selviävät, mutta se on sitten sen ajan murhe. - ynbtfdvc
www.finlex.fi
- A-olalla
ei se mikään ihme ettei ihmiset tiedä, mitä eroa on vartijoilla, järjestyksenvalvojilla ja järjestyslain alaisilla järjestyksenvalvojilla kun ei tiedä näitä työtä tekevätkään!!!
Enkä nyt pahalla sano, tosin työssä tiedettävä omat valtuutensa ja velvollisuutensa, mutta tätä "vartiointi systeemiä" saisi kyllä selkiyttää....- guard2
Itse kävin juuri äskettäin JV kurssin, vartijakortti minulla on ollut 4v.
Päällimmäinen mitä minulle jäi mieleen, on se että järjestyksenvalvoja,
myös JLJV, on vastuussa ensisijaisesti yleisön (kaikkien järjestyksenvalvojan
toimialueella olevien ihmisten turvallisuudesta). Lisäksi järjestyksen -
valvojalla on selkeä velvollisuus puuttua turvallisuutta vaarantaviin asioihin
toimialueellaan. Vartija voi jättää toimenpiteen tekemättäkin. - Rhea
guard2 kirjoitti:
Itse kävin juuri äskettäin JV kurssin, vartijakortti minulla on ollut 4v.
Päällimmäinen mitä minulle jäi mieleen, on se että järjestyksenvalvoja,
myös JLJV, on vastuussa ensisijaisesti yleisön (kaikkien järjestyksenvalvojan
toimialueella olevien ihmisten turvallisuudesta). Lisäksi järjestyksen -
valvojalla on selkeä velvollisuus puuttua turvallisuutta vaarantaviin asioihin
toimialueellaan. Vartija voi jättää toimenpiteen tekemättäkin.Ei ole todellista! "Kävin juuri kurssin ja päällimmäisenä mitä jäi mieleen...".
- Rhea
A-olalla!
Olet kyllä oikeassa tuossa tietämättömyydessä. Ei ole ihme, että suuri yleisö niputtaa kaikki samaan "vartijat"-nippuun, kun täällä, ainakin osin ammattilaisten keskuudessa se on hakusessa...
Toivottavasti uusi LYTP menee eduskunnassa läpi ja se tulisi voimaan ensi vuoden alusta.
- No huh huh.....
Minähän en mistään mitään tiedä mutta jos olet jo palkattu ja joudut suomi24 palstalla asiaa kyselemään niin on menty jossain pahasti metsään.
- ammattilainen
Jengi työskennellyt turvallisuus alalla eikä tiedä mistään mitään, huolestuttaa. No ei kai sitä voi mitään olettaakaan tyhmiltä vartioilta...... PELLET
- turva-alan kouluttaj
Nyt sen verran takapakkia jengille, että eihän kaveri sanonutkaan että toimisi jljv:nä vaan nimenomaan sanoi, että ei ole jv-kurssia käynytkään?? Sitten täällä ihmiset huutaa kun kaveri ei tiedä järjestyksenvalvontapuolen kuvioista.... Lukekaa ja ymmärtäkää, mitä hän kirjotti ennen kun vastaatte.
Eroja on tosiaan paljon. On esimerkiksi eri toimialueet. Kauppakeskuksissa ero on esim se, että vartijat on niissä liikkeissä ja jljv:t on niillä yleisillä alueilla. Voimankäyttövälineet on samat, eli tkp:tä saat jljv:näkin käyttää vaikkei normi jv saa. Toimivaltuuksissa on eroja eli jljv:llä on enemmän kun vartijalla esim. poistamisoikeus järkkäriltä (poislukien käskyn noudattamatta jättäminen). Sitten vaatetus on sama, mutta jljv:llä lukee vaan järjetyksenvalvoja, kun toisella lukee vartija, eli järkkärin tunnuksia ei käytetä(laatta,liivi)
Toivottavasti tää vähän selkeyttää
- myötähäpeävä
ammattilainen:
Opettelepas kirjoittamaan ennen kuin päästelet täällä aivotuhnujasi.
Mitä tarkoittaa "vartioita" tässä yhteydessä? Presidentin linna lähellä olevaa päävartiotako?
Muoto "vartijoilta" on oikein ja muoto "vartioilta" on väärin elikkä tuhnusi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta643315Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433127- 432508
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1112406- 311933
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271820- 481626
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä851435- 391300
- 821169