Meidän 4 ja 2 vuotiaat kissat syövät lähes joka päivä mikrossa kysennettyä seitiä.
Onko tästä jotain haittaa?
Lisäksi niillä on aina saatavilla raksuja ja vettä.Välillä ne syövät myös katkarapuja tai tonnikala shebaa.
seitiä kissalle?
9
358
Vastaukset
- KalanKaveri
Kannattaa ehkä vähentää kateen kolmeen kertaan viikossa ja tonnikala kokonaan pois. Saataa maksapoksahtaa tai tulla b -vitamiinin buutos.
- ei hyvä
On paljonkin haittaa, koska liian yksipuolinen ruokavalio jo tekee ongelmia. Lisäksi kalapitoinen ruokavalio ei sisällä riittävästi kalkkia suhteessa fosforiin, eli näiden suhde on täysin päälaellaan. Kalkin ja fosforin väärä suhde aiheuttaa paper bone syndrooman eli paperiluutaudin joka vastaa ihmisillä osteoporoosia.
Sitten E-vitamiinipuutos = keltarasvatauti (tonnikalalla ruokkiminen) ja tiamiinipuutos (keittämätön järvikala). D-vitamiinipuutosta ei ole, mutta yliannostus aiheutetaan kalamaksadieetillä (kalanmaksaöljy mm.). Vaikka kalaa meille ihmisille suositellaan vähintään 2 krt/viikossa, ei se kissoilla olekaan ihan sama juttu. Kissoille suositellaan kalaa annettavaksi vain 1 krt/viikko. Purkkiruokien tonnikala ei ole ihan sama asia kuin raaka, koska se on kypsennetty ja käsitelty (lisätty vitamiineja yms.). Kypsennys tuhoaa ne loputkin hyvät asiat joten ei kannata kypsentää mitään kaloja tai lihoja.
Kalaöljyä suositellaan kissoille kyllä ja koska se sisältää omega-3 rasvahappoja, mikä taas on hyvinkin tarpeellinen lisä nykykissoille jotka ei hiiriä ja myyriä ravinnokseen saa. Omega-6 taas ei öljyssä saisi olla, koska sitä on viljapitoisissa ruoissa eli teollisissa usein liiankin kanssa.
Voisit antaa kissoillesi muutakin raakaa tavaraa eli eri lihoja (kanaa, nautaa, possua, possun sydäntä, possun kieltä), vähentää kalan antamisen 1 krt/viikko ja varmistaa kalkin saannin antamalla vaikka Multicat monivitamiini kalkki valmistetta. - mummojakatti
Liikaa kalaa.
Pitää olla raksuja, vettä ja
pehmeää ruokaa.
Siis seiti, tai sitten normaalit sheba, laz tai jotain.
Kissa tarttee lihaa ja kala. Vainkala on huono. Liha tarjolla
hyvä. Oma kissani saa seitiä kerran viikossa. - kalaherkkuaois
Minukin kissa tykkää syödä seitä mutta ei maistakkaan jos kypsennän mikrossa, ei myöskään paistettuna, keitän pienessä vesimäärässä ja lipittää myös keitinveden, raakana syö myös, annan kylläkin vain harvoin seitä.
- mirrija haukku
Kuulostaa aika paljolta yksipuoliselta kalalta.
Annnan itse seitiä mutta harvemmin.
Annan myös tuoretta lihaa, kuten possunsuikaleita. Raakana, tuoreena. Annan myös seidin tuoreena, en kypsennä. Ainoa liha minkä annan kypsänä on kana jos sitä satun antamaan..
Ja he syö kyllä ihan märkäruokaa ja kuivaruokaa pääruokana. - kissamami
Kissoille löytyy kissanruokahyllyistä ihan omaa tonnikalaa, sardiinia ja merenherkkuja purkeissa. Ihmisten vastaavat ei niiden elimistölle sovi.
- 112122
KIssa tarvitsee tauriinia näkönsä takia.
- urbaanikatti
On haittaa. Liikaa kalaa. Ja miksi ihmeessä mikrossa kypsennettynä? Mun katit syö raakaa seitiä noin kerran tai pari viikossa.
Ja raakaa lihaa, kuten possunsuikaleita.
Ja raksuja ja märkäruokaa joka päivä.
Possunliha, ja kuiva ja märkäruoat ihan joka päivä.- gear
Miksi ihmeessä kuivaruokaa kun parempaakin on olemassa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.683218Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91861- 1111750
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241259- 1291058
- 99992
- 60944
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67936Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6875- 84869